Analiza techniczna indeksów giełdowych 14.09.2014
#SP500
Strona podażowa wyraźnie zaczyna coraz bardziej atakować poziom wsparcia 1980, gdzie wypada zniesienie Fibonacciego 23,6%. Z tego względu zwiększyło się prawdopodobieństwo przełamania wskazanego poziomu i pogłębienie potencjalnego ruchu korekcyjnego. Docelowym poziomem dla niedźwiedzi jest aktualnie konfluencja dolnego ograniczenia kanału cenowego, współczynnika Fibonacciego 61,8% oraz poziomu wsparcia znajdującego się na poziomie 1940.
W ramach interwału H4 wyznaczyć można lokalny kanał cenowy, który obecnie będzie głównym czynnikiem determinującym ruch ceny na początku przyszłego tygodnia. W przypadku gdy podaży uda się przełamać jego dolne ograniczenie, spodziewam się kontynuacji odreagowania o którym wspomniałem wyżej. Ewentualne wybicie ceny górą powinno spowodować kolejny test obecnych historycznych maksimów 2010.
#DAX30
Przez ostatnie tygodnie cena na wykresie niemieckiego DAX-a bardzo ładnie respektuje poziomy wsparć i oporów dając wyraźne reakcje. Ostatnio obroniony opór 9800 również przyniósł odreagowanie, które obecnie testuje istotne wsparcie 9600 w rejonie współczynnika Fibonacciego 38,2%. W momencie gdy próba przełamania w/w wsparcia okaże się skuteczna notowania powinny pogłębić ruch w kierunku południowym przynajmniej do poziomu 9400.
Warto również zwrócić uwagę na poziom 9560, gdzie wypada równość z ostatnią korektą w trendzie wzrostowym. Ze względu na to, że znajduje się on tuż pod obecnie testowanym wsparciem, dopiero wybicie wskazanej równości będzie przeze mnie traktowane jako sygnał spadkowy. W przypadku gdy byki zdołają obronić ten obszar, możliwy stanie się ponowny atak na opór 9800 w pobliżu lokalnej linii trendu spadkowego. Ewentualne przełamanie tej linii trendu daje możliwość stronie popytowej do ataku na historyczne maksima 10050.
#N225
Notowania wykresu Nikkei poruszają się ostatnio w ramach silnej strefy podażowej 15800, która dawała już spore odbicia podażowe. Z tego powodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy świadkami jeszcze jednego odbicia, które jednak nie powinno być już tak dynamiczne jak poprzednie. Optymalnym poziomem na zakończenie ewentualnego ruchu korekcyjnego to konfluencja dolnego ograniczenia tworzącego się szerokiego klina wzrostowego, ostatnich minimów 15340 oraz zniesienia Fibonacciego 61,8%.
#CAC40
Najważniejszy francuski indeks giełdowy w minionym tygodniu poruszał się w ruchu korekcyjnym względem ostatnich wzrostów. Wspomniana korekta osiągnęła najbliższy poziom wsparcia 4410. Ze względu na strukturę ruchu uważam, że atakowane wsparcie zostanie obronione, co wiąże się z kolejnym testem rejonu cenowego 4500. W momencie jego przebicia zostaje otwarta droga do długoterminowego szczytu znajdującego się na poziomie 4600.
#FTSE100
Wrzesień na indeksie FTSE100 stoi pod znakiem próby przebicia strefy podażowej w rejonie cenowym 6770, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 38,2% ostatnich wzrostów. Strona popytowa bardzo dobrze broni wskazanej strefy, co pozwala sądzić, że przynajmniej początek przyszłego tygodnia cena spędzi w lokalnej konsolidacji pomiędzy poziomami 6770-6900.
Z perspektywy H1 pierwszy poziom problemów dla strony popytowej wypada już na poziomie ostatnich szczytów 6820. Jeżeli inwestorzy zdołają wybić ten poziom prawdopodobnie ruch w kierunku północnym będzie kontynuowany. Pierwszym docelowym poziomem dla byków w ujęciu krótkoterminowym jest strefa podażowa 6850, gdzie oczekuję przynajmniej niewielkiej korekty. Maksymalny zasięg dla wzrostów to górne ograniczenie potencjalnej konsolidacji 6900.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0