Analiza techniczna indeksów giełdowych 14.12.2014
#SP500
Notowania głównego amerykańskiego indeksu giełdowego zanotowały spory spadek w minionym tygodniu, co prawdopodobniej jest początkiem nieco większego ruchu korekcyjnego. Aktualnie cena przełamała pierwszy istotny poziom wsparcia w rejonie cenowym 2015, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 23,6%. Kolejny poziom problemów wypada w okolicy poziomu 1980. Przy zachowaniu obecnej dynamiki spadków, niedźwiedzie nie powinny mieć problemów z wybiciem wskazanego poziomu kierując się w stronę dolnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego.
Z punktu widzenia niższego interwału czasowego warto obserwować lokalną konfluencję poziomu oporu 2012 oraz górnego ograniczenia spadkowego kanału cenowego. Jeżeli we wskazanym obszarze wystąpi wyraźna reakcja podażowa, będzie to dobra okazja do podłączenia się do trendu spadkowego. Maksymalny zasięg dla potencjalnego ruchu korekcyjnego oceniam na linię trendu spadkowego.
#DAX30
Podobnie jak na indeksie #SP500, notowania niemieckiego DAX-a zanotowały bardzo słaby tydzień, kończąc go na sporym minusie. Obecnie strona podażowa zbliża się do poziomu wsparcia 9450, gdzie wypada zniesienie Fibonacciego 38,2%. W mojej opinii poziom ten nie powinien zatrzymać niedźwiedzi, dlatego też poziomów docelowych należy szukać niżej. Dobrym miejscem do zakończenia fali spadkowej wydaje się silne wsparcie w rejonie okrągłego poziomu 9000.
Aby uzyskać lepszą ceną wejścia w potencjalną pozycję krótką, warto czekać na ewentualny test połączenia strefy podażowej 9700, zniesienia Fibonacciego 23,6% oraz linii trendu spadkowego.
#N225
Kurs indeksu Nikkei osiągnął okrągłą docelową strefę podażową 18000 wyznaczoną na podstawie interwału czasowego W1. Ruch w kierunku południowym powinien napotkać pierwsze problemy w rejonie ponad miesięcznych minimów zlokalizowanych na poziomie cenowym 16700. Ewentualnego zakończenia ruchu spadkowego i możliwego szukania pozycji kupna należy szukać w pobliżu konfluencji poziomu wsparcia 16300 oraz zniesienia Fibonacciego 50%.
#CAC40
Spore spadki nie ominęły francuskiego #CAC40, który technicznie znalazł silny opór w pobliżu głównej linii trendu spadkowego. Z uwagi na dosyć silne wsparcie w ramach, którego znajduje się obecnie cena na początku przyszłego tygodnia spodziewam się ruchu korekcyjnego względem ostatnich spadków. Ciekawy obszarem zakończenia odreagowania wydaje się niewielkie zgrupowanie zniesień Fibonacciego 38,2% oraz 50%.
Aby lepiej zobrazować siłę obecnych spadków, należy zerknąć na interwał czasowy W1. Widać wyraźnie, iż obecna świeca spadkowa zniosła niemal 6 ostatnich świec. Z tego powodu każdy ruch wzrostowy będę traktował jedynie jako odreagowanie.
#FTSE100
Podobna sytuacja do tej jaka wystąpiła na #CAC40 miała miejsce na londyńskim #FTSE100. W tym przypadku spadki miały jednak większy wymiar, co jednocześnie daje możliwość do większego ruchu korekcyjnego. Obecnie korekta jest rozsądnym scenariuszem bazowym, ze względu na to, iż cena jest obecnie zbyt nisko aby sprzedawać. Maksymalny zasięg dla korekty to rejon poziomu oporu 6550. Z uwagi na dynamikę spadków tak głęboka korekta jest jednak mało prawdopodobna, tak więc pozycji kontynuacji ruchu w kierunku południowym szukałbym wcześniej w okolicy poziomu 6430.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0