Analiza techniczna indeksów giełdowych 17.08.2014
Zgodnie z oczekiwaniami wykres indeksu #SP500 kontynuował wzrosty w minionym tygodniu, wynikające z obrony kluczowego poziomu wsparcia zlokalizowanego w rejonie cenowym 1890. Aktualnie notowania zatrzymały się na pierwszym poważnym poziomie oporu 1955, gdzie wystąpiła wyraźna reakcja podażowa. Ostatecznie tydzień zakończył się lokalną konsolidacją pomiędzy w/w oporem a zniesieniem Fibonacciego 23,6%.
Jeżeli strona popytowa zdoła pokonać przetestowany poziom oporu 1955 uważam, że atak na historyczne maksima w okolicy 1985 jest nieunikniony. Ewentualna kontynuacja odreagowania w kierunku południowym pierwszy poziom problemów powinna napotkać w rejonie 1925, gdzie występuje współczynnik Fibonacciego 50% ostatnich wzrostów oraz lokalne wsparcie.
#DAX30
Dużo gorzej od SP500 radzi sobie jeden z najważniejszych europejskich indeksów giełdowych #DAX30, który nie zdołał przetestować najbliższego oporu 9350 w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 61,8%. W związku z tym ewentualna kontynuacja ruchu wzrostowego powinna zatrzymać się właśnie w tym obszarze, gdzie dodatkowo przebiega linia aktualnego trendu spadkowego.
W ujęciu czasowym H4 widać, iż kurs odbił się od lokalnego dołka znajdującego się w rejonie cenowym 9045. Wybicie tego minimum nie daje jednak szans na rozwinięcie impulsu spadkowego ze względu na to, że niewiele niżej wypada ostatnio obronione kluczowe wsparcie 8900, które ponownie może zatrzymać niedźwiedzie.
#N225
Notowania japońskiego Nikkei zareagowały na ciekawą strefę podażową zlokalizowaną na poziomie 15370, gdzie występuje również współczynnik Fibonacciego 61,8%. Tego typu konfluencja stwarza okazję do nieco głębszej korekty, która w mojej opinii może osiągnąć najbliższe wsparcie 15080 a docelowo powinien być to testowany już poziom 14650, gdzie miała już miejsce bardzo silna reakcja popytowa. Wybicie opisanej strefy najprawdopodobniej spowoduje test dolnego ograniczenia wybitego kanału cenowego od dołu.
#CAC40
Od dłuższego czasu kurs #CAC40 porusza się w ramach spadkowego kanału cenowego. Nie inaczej było w tym tygodniu. Cena po tym jak obroniła okolice dolnego ograniczenia wskazanego kanału dotarła do silnej konfluencji dwóch współczynników Fibonacciego 50% oraz 61,8%, gdzie uaktywniła się strona podażowa. Piątkowa świeca z dwoma długimi cieniami wskazuje na niezdecydowanie na rynku, dlatego okazji do zawarcia transakcji szukałbym obecnie bardziej w ujęciu krótkoterminowym.
Spoglądając na interwał czasowy H1 można zauważyć kolejną reakcję na lokalny poziom wsparcia 4150, która wywołała niewielki wzrost do oporu 4195, gdzie wypada zniesienie Fibonacciego 38,2%. W momencie jego pokonania kolejnym celem dla byków będzie wspomniana już wcześniej konfluencja zniesień Fibonacciego. W przypadku wybicia ceny dołem możliwe jest zejście ceny do kilkudniowego minimum 4100.
#FTSE100
Po tym jak strona popytowa obroniła rejon współczynnika Fibonacciego 38,2%, cena ponownie znalazła się powyżej linii trendu wzrostowego. Obecnie testowana jest strefa podażowa 6720, w okolicy której przebiega linia lokalnego trendu spadkowego. W momencie przebicia tego obszaru, kolejnym celem dla popytu będzie szczyt 6815, a docelowo notowania powinny osiagnąć długoterminowe maksima z rejonu cenowego 6870.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Wojtek
Czy mógłby Pan nieraz dodać analizę innych giełd ,mam na myśli np.BRIC oraz XU100 ?Czy mógłby Pan również nieraz omówić sytuację na rynku obligacji ?Brakuje wsród trejderów analiz na temat tego rynku,nie wiem moze pogardzają nim….Jak nie da rady to trudno.
Damian Nowiszewski
W tej chwili formuła tego cyklu analiz polega na omawianiu sytuacji na pięciu najważniejszych indeksach. Nieco luźniejszą formułę gdzie takie analizy mogą się pojawiać to wideo nagrania Roberta Richtera ewentualnie zapraszam na 22, gdzie Szymon Nowak może potencjalnie zrobić jakąś analizę na życzenie.