Analiza techniczna indeksów giełdowych 21.09.2014
#SP500
Notowania najważniejszego amerykańskiego indeksu giełdowego w wyniku obrony ostatniego wsparcia 1980, ustanowiły nowe historyczne maksimum na poziomie 2014. Aktualnie mamy do czynienia z dywergencją pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI. Tego typu sytuacja sugeruje możliwość pogłębienia ruchu korekcyjnego przynajmniej w okolice przetestowanego wsparcia 2014, gdzie zlokalizowany jest współczynnik Fibonacciego 23,6%. Maksymalny zasięg potencjalnych spadków oceniam na dolne ograniczenie szerokiego kanału cenowego.
Aby scenariusz spadkowy mógł zostać zrealizowany, cena w pierwszej kolejności będzie musiała pokonać dolne ograniczenie lokalnego kanału cenowego będącego w konfluencji ze wsparciem znajdującym się w rejonie okrągłego poziomu 2000. Ewentualna obrona atakowanego lokalnego wsparcia powinna dać odreagowanie przynajmniej do ostatniego szczytu, co może zaowocować powstaniem formacji podwójnego szczytu.
#DAX30
Wyznaczone poziomy wsparć i oporów bardzo dobrze określały ostatnie dołki i szczyty na wykresie niemieckiego DAX-a. W tej chwili cena wybiła ostatnio wyznaczony poziom oporu 9800, który jest obecnie testowany od góry już jako wsparcie. W mojej opinii ostatni ruch spadkowy jest jedynie korektą przed kolejną falą wzrostową, która prawdopodobnie dotrze do historycznych szczytów znajdujących się w rejonie cenowym 10050.
Potencjalny ruch korekcyjny może osiągnąć rejon dolnego ograniczenia kanału cenowego, gdzie wypada równość z ostatnimi korektami w trendzie wzrostowym w okolicy poziomu cenowego 9660. Jeżeli zostanie przełamana równość korekt niewiele niżej wypada testowane już wsparcia 9800, które również może być obszarem, który zatrzyma spadki i będzie punktem kontynuacji trendu wzrostowego.
#N225
Kolejna fala wzrostowa na Nikkei osiągnęła kluczowe maksimum 16300 z początku tego roku. Obecnie oczekuję ruchu korekcyjnego, który może osiągnąć konfluencje wybitego górnego ograniczenia formacji klina zwyżkującego, zniesienia Fibonacciego 23,6% oraz poziomu wsparcia 15900. Jeżeli wskazane wsparcie zostanie pokonane przez niedźwiedzie, ruch w kierunku południowym najprawdopodobniej pogłębi się testując dolne ograniczenie w/w klina w pobliżu poziomu 15400, gdzie wypada kilkutygodniowe minimum.
W ujęciu czasowym H1 można wyznaczyć dwie lokalne strefy popytowe będące w połączeniu ze współczynnikami Fibonacciego 23,6% oraz 38,2%, które będą stanowić pierwsze problemy w kontynuacji potencjalnej korekty. Krótkoterminowo będą to dobre miejsce na zajęcia niewielkich pozycji kupna, jeżeli wystąpią wyraźne sygnały popytowe.
#CAC40
Obrona wsparcia 4410, gdzie występuje zniesienie Fibonacciego 23,6%, a następnie nieudany atak na opór 4500 spowodował, iż cena znajduje się obecnie w niewielkiej konsolidacji, z której wybicie powinno określić kierunek notowań w przyszłym tygodniu. Przełamanie górnego ograniczenia czyli wspomnianego oporu 4500, najprawdopodobniej będzie skutkować atakiem na maksimum 4590, wypadające w połączeniu z górnym ograniczeniem tworzącego się wzrostowego kanału cenowego. W przypadku gdy strona podażowa przejmie inicjatywę, uważam, że cena dotrze do współczynnika Fibonacciego 38,2% ostatnich wzrostów, gdzie wypada również poziom wsparcia 4340.
#FTSE100
Zgodnie z ostatnią analizą kurs FTSE100 poruszał się w dalszym ciągu pomiędzy poziomami 6750 a 6900. W piątek byki przetestowały strefę podażową 6850, która została wyraźnie obroniona przez podaż. W obecnej sytuacji oczekuję kontynuacji spadków, które powinny ponownie zaatakować kilkukrotnie testowane już wsparcie 6750. W sytuacji gdy atak okaże się skuteczny, ruch w kierunku południowym prawdopodobnie nabierze dynamiki i osiągnie dolne ograniczenie kanału cenowego w rejonie poziomu wsparcia 6650 oraz zniesienia Fibonacciego 61,8%.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Marek
Skąd można pobrać platformę HFT Trader ?
na ich stronie nic nie ma ,
Damian Nowiszewski
Platformę HFT Trader będzie można ściągnąć ze strony brokera kiedy oficjalnie wystartuje, czyli już wkrótce. Dokładnej daty na dzień dzisiejszy niestety nie podam. Pozdrawiam :)