Analiza techniczna indeksów giełdowych 21.12.2014
#SP500
Cena na wykresie indeksu giełdowego #SP500 zanotowała wyraźny impuls popytowy, który dotarł w okolice historycznego maksimum zlokalizowanego na poziomie cenowym 2075. Wszystko wskazuje na to, iż trend wzrostowy będzie kontynuowany, co wiąże się z utworzeniem nowego maksimum. Potencjalna lokalizacja kolejnego szczytu powinna mieć miejsce w okolicy górnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego.
Ze względu na dynamikę ruchu wzrostowego oraz silny opór jaki stanowi historyczne maksimum nie wykluczone, iż będziemy świadkami przynajmniej krótkoterminowego odreagowania. Dobrym miejscem na szukanie potencjalnych pozycji długich wypada w rejonie cenowym 2020, gdzie dodatkowo znajdują się dwa współczynniki Fibonacciego: 23,6% oraz 50%.
#DAX30
Pomimo wyraźnie spadkowego początku tygodnia, najważniejszy niemiecki indeks giełdowy zdołał wykonać dynamiczny ruch w kierunku północnym, który znalazł opór w rejonie cenowym 9900. Podobnie jak na SP500 spodziewam się kontynuacji ruchu wzrostowego, co ostatecznie powinno zakończyć się atakiem na kluczowe historyczne maksimum z poziomu cenowego 10100.
Dobrym potwierdzeniem możliwości kontynuowania ruchu w kierunku północnym będzie wybicie lokalnego poziomu oporu w okolicy 9850. Na tym interwale czasowym dużo lepiej widać, iż potencjalny atak na w/w historyczne maksimum powinien zbiec się z testem przebitej linii trendu wzrostowego, co zwiększa prawdopodobieństwo odbicia się strony popytowej.
#N225
Japoński Nikkei zgodnie z ruchem indeksów amerykańskich oraz europejskich zanotował bardzo udaną końcówkę minionego tygodnia. Obecnie impuls popytowy przełamał lokalny opór znajdujący się na poziomie cenowym 17500, co pozwoliło bykom przetestować dolne ograniczenie wzrostowego kanału cenowego. Ze względu na dynamikę popytu nie spodziewam się zbyt głębokiej korekty, tak więc możliwe, iż jeszcze w tym roku zobaczymy ponowy atak na maksimum wypadające w rejonie cenowym 18000.
#CAC40
Ruch wzrostowy, który mogliśmy obserwować na głównym francuskim indeksie giełdowym zbliża się do pierwszych rejonów oporu w okolicy 4350. Z tego powodu cena nie ma już zbyt wiele miejsca na rozwinięcie ruchu, dlatego też istnieje możliwość wystąpienia ruchu korekcyjnego na początku przyszłego tygodnia. Maksymalny zasięg dla kontynuacji obecnego impulsu popytowego oceniam na główną linię trendu spadkowego, wypadającą tuż pod oporem 4420.
#FTSE100
Notowania londyńskiego #FTSE100 osiągnęły pierwszy poważny poziom problemów w postaci obszaru oporu 6550. W przypadku jego przebicia spodziewam się ruchu kontynuacyjnego, który najprawdopodobniej odbije się w pobliżu konfluencji strefy podażowej 6700 oraz przebitej linii trendu wzrostowego.
W przypadku obrony obecnie atakowanego oporu można oczekiwać odreagowania, które może dać dobrą okazję do podłączenia się do ruchu w kierunku północnym. Potencjalny zasięg ewentualnej korekty oceniam na okolice 6380, gdzie wypada zgrupowanie dwóch współczynników Fibonacciego 38,2%.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0