Analiza techniczna indeksów giełdowych 23.03.2014
Miniony tydzień upłynął dosyć spokojnie na najważniejszych indeksach giełdowych. Cena bardzo dobrze respektowała poziomy wsparcia i wszystkie indeksy z wyjątkiem FTSE100, który zakończył tydzień w okolicach zera, zanotowały solidne plusy. Warto zwrócić uwagę na piątkowe świece z interwału czasowego D1, które na większości indeksów mają spadkowy wydźwięk.
#DJI30
Atakowane w piątek ubiegłego tygodnia wsparcie w rejonie okrągłego poziomu 16000 oraz zniesienia Fibonacciego 38,2%, zostało skutecznie obronione w czasie sesji poniedziałkowej. Piątkowa świeca na wykresie D1 przybrała kształt formacji spadającej gwiazdy, co sugeruje możliwość kontynuacji spadków na początku nadchodzącego tygodnia. Maksymalny zasięg dla ewentualnego ruchu spadkowego to dolne ograniczenia kanału cenowego, które prawdopodobnie zbiegnie się kolejnym testem wsparcia w okolicy poziomu 16000.
Aby można było mówić o ewentualnych spadkach cena w pierwszej kolejności będzie musiała wybić się z tworzącego się kanału cenowego dołem. W przypadku realizacji takiego scenariusza powinniśmy być świadkami ataku na najbliższe minimum, zlokalizowane na poziomie 16120. Jeżeli strona popytowa utrzyma się w w/w kanale, to możemy spodziewać się ataku na szczyt 16520, gdzie znajduje się zewnętrzne zniesienie Fibonacciego 161,8%.
#SP500
Lokalne minima w okolicy 1830 okazały się zbyt silne do pokonania dla niedźwiedzi, dlatego też cena przez cały tydzień poruszała się w trendzie wzrostowym. Piątkowa reakcja w pobliżu maksimum 1885, nie powinna być zaskoczeniem ze względu na to, że obecnie każdy nowo utworzony szczyt będzie szczytem historycznym, co nadaje każdemu z nich większe znaczenie. Pierwszą próbą siły dla strony podażowej będzie poziom wsparcia utworzony na podstawie poprzedniego maksimum 1850, będące w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 23,6%. Osobiście spodziewałbym się jednak większej korekty co najmniej w pobliże wspomnianych minimów w rejonie 1830.
#DAX30
Po kilku spadkowych tygodniach na indeks DAX-a powróciły wzrosty. Wszystko to za sprawą obszaru cenowego w ramach, którego znajduje się dolne ograniczenie kanału cenowego, zniesienie Fibonacciego 38,2% oraz grudniowy dołek. Aktualnie cena dotarła do poziomu oporu 9400, który wskazywałem jako docelowe miejsce dla wzrostów i jednocześnie dobre miejsce do realizacji ewentualnych pozycji długich. Dodatkowym czynnikiem potwierdzającym możliwość odreagowania wzrostów w tym miejscu jest 100-okresowa średnia krocząca oraz zniesienie Fibonacciego 50% wyznaczone na podstawie ostatniego ruchu spadkowego.
Wartym odnotowania jest fakt, iż na dwóch interwałach czasowych, D1 oraz H4, 100-okresowa średnia krocząca wypada obecnie w tym samym miejscu, co można traktować jako dodatkowe potwierdzenie. Jak widać jednak na wykresie, niedźwiedzie, ze względu na ciasno rozlokowane poziomy wsparcia 9240 oraz 9150, nie mają przed sobą łatwego zadania. Dopiero pokonanie poziomu 9150 powinno otworzyć drogę podaży do ponownego ataku na okolice okrągłego poziomu 9000. Przebicie lokalnego szczytu 9380 może pozwolić na utworzenie kolejnego szczytu w rejonie górnego ograniczenia kanału cenowego.
#CAC40
Podobnie jak na wykresie niemieckiego indeksu #DAX30 strona popytowa dotarła do miejsca, gdzie możliwa jest realizacja zysków z całotygodniowego ruchu wzrostowego, czyli poziomu oporu 4345. Wydaje się, że zejście ceny poniżej zniesienie Fibonacciego 38,2% znajdującego się w ramach poziomu oporu 4280, może skłonić inwestorów do krótkiej sprzedaży przynajmniej do kolejnego współczynnika Fibonacciego 50%, a docelowo do zeszłotygodniowego minimum 4180. Kontynuacja ruchu w kierunku południowym oznaczać będzie próbę ataku na szczyt 4430.
Na interwale czasowym H4 widać dodatkowe czynniki zwiększające siłę poziomu wsparcia 4280, czyli dolne ograniczenie kanału cenowego oraz równość z ostatnim ruchem spadkowym. Najbliższym poziomem wsparcia jest szczyt 4350.
#FTSE100
Najbardziej dynamiczne ruchy w mijającym tygodniu miały miejsce na wykresie indeksu #FTSE100. Cena bardzo gwałtownie zareagowała na poziom oporu 6650, w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6%. Końcówka tygodnia to już głównie spadki po, których wróciliśmy niemal dokładnie do poziomu z początku tygodnia. W związku z powyższym zeszłotygodniowa analiza praktycznie nie straciła na ważności i nadal głównym wsparciem jest długoterminowa linia trendu, której przebicie będzie impulsem do kontynuacji spadków w okolice poziomu wsparcia 6380. Ponownej reakcji możemy się spodziewać również na wspomnianym już oporze 6650.
W krótkim terminie czasowym kluczowymi poziomami są: poziom oporu 6590 znajdujący się w sąsiedztwie zniesienia Fibonacciego 50% oraz wsparcie 6490, gdzie ukształtowała się formacja podwójnego dna. Pokonanie jednego z w/w poziomów, powinno wskazać kierunek z docelowymi miejscami realizacji zysku opisanymi w analizie szerszego horyzontu czasowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0