Analiza techniczna indeksów giełdowych 24.08.2014
#SP500
Jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych utworzył nowe historyczne maksimum zlokalizowane na poziomie 1990. Według mnie aktualne maksimum nie utrzyma się zbyt długo. Nieco mocniejszy szczyt powinien ustabilizować się w okolicy psychologicznego poziomu 2000, który jest obecnie najbliższym poziomem oporu dla strony popytowej.
Na podstawie interwału H1 możemy wyznaczyć linię trendu wzrostowego, która w połączeniu z ostatnim wybitym szczytem stanowi główną strefę wsparcia. W momencie jej wybicia notowania najprawdopodobniej pogłębią odreagowanie, które może zakończyć się w okolicy poziomu 1970, gdzie zlokalizowany jest współczynnik Fibonacciego 38,2% oraz lokalna strefa popytowa. Przebicie ostatnich szczytów ostatecznie powinno rozwiązać sprawę ataku na poziom 2000.
#DAX30
Cena na wykresie niemieckiego DAX-a dotarła do silnej strefy oporu w rejonie cenowym 9390. Inwestorzy wyraźnie zauważyli ten poziom, dlatego też widzimy, że na rynku zaczęli pojawiać się sprzedający. W wyniku tego kurs utworzył lokalną konsolidację, z której wybicie powinno określić ruch cenowy na najbliższy tydzień. Ewentualna kontynuacja wzrostów nie będzie miała zbyt wiele miejsca na swobodne rozwinięcie się, ze względu na bliskość linii trendu spadkowego oraz kolejnego oporu 9400.
W przypadku gdy niedźwiedzie zdołają wybić się dołem z lokalnego wzrostowego kanału cenowego, bardzo prawdopodobne, że będą chciały domknąć weekendową lukę, która powstała tydzień temu. Jeżeli potencjalne domknięcie luki nie zaowocuje reakcją popytową, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zobaczymy kurs jeszcze niżej w okolicy minimów 9140.
#N225
Wykres indeksu Nikkei kontynuuje ruch w kierunku północnym zapoczątkowany poprzez obronę poziomu wsparcia 14650. Wszyscy, którzy trzymają pozycje krótkie zawarte na podstawie ostatnich dynamicznych spadków powinni zastanowić się nad wyjściem z pozycji co wiąże się z ucięciem powstałych w ten sposób strat. W celu lepszego zapoznania się z tym problematycznym dla wielu inwestorów zagadnieniem, zapraszam na czwartkowy, ostatni w Investio webinar, gdzie Marcin Tuszkiewicz przedstawi m.in. w jaki sposób skutecznie ucinać straty oraz plusy i minusy statystycznego podejścia do handlu.
Moją analizę opieram głównie na interwale H4, gdzie byki wyraźnie obroniły konfluencję dolnego ograniczenia kanału cenowego oraz lokalnego wsparcia 15460, co spowodowało uformowanie się formacji młota. Ewentualne wzrosty pierwszy poziom oporu powinny napotkać w rejonie 15780.
#CAC40
Francuski indeks #CAC40 prezentuje obecnie niemal analogiczną sytuację do tej jaka powstała na DAX-ie. Kupujący trafili na silny opór w rejonie 4290, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 38,2% ostatnich spadków. Dlatego z zajęciem ewentualnych pozycji długich należy wstrzymać się do momentu wybicia aktualnie atakowanego oporu lub większej korekty, co byłoby lepszą sytuacją ze względu na większe możliwości rozwinięcia potencjalnych wzrostów.
Możliwe zakończenie ruchu korekcyjnego może mieć miejsce w pobliżu luki weekendowej, w sąsiedztwie której przebiega linia trendu wzrostowego oraz poziom wsparcia 4190. Wyraźna obrona tego miejsca może zapoczątkować kolejną fale wzrostową, która powinna poradzić sobie z obecnie testowanym oporem i dotrzeć przynajmniej do poziomu 4400.
#FTSE100
Miniony tydzień stał pod znakiem konsolidacji, która utworzyła się w okolicy strefy podażowej 6781. W tej chwili spodziewam się przynajmniej lokalnej korekty, która swoim zasięgiem nie powinna zejść poniżej silnego poziomu wsparcia 6660, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6%. W momencie gdy w rejonie w/w wsparcia utworzy się jakaś formacja pro wzrostowa, będzie to w mojej opinii dobry sygnał do zajęcia pozycji długiej. Potencjalne najbliższe cele dla strony popytowej to strefa podaży 6820 lub nieco wyżej maksima 6870.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0