Analiza techniczna indeksów giełdowych 26.01.2014
Dzisiejszą publikacją rozpoczynam cotygodniowy cykl analiz indeksów giełdowych. Analizy będą obejmować 5 indeksów: DJI30, SP500, DAX30, CAC40 oraz FTSE100.
Miniony tydzień nie był dobry dla opisywanych przeze mnie parkietów w Europie i USA. Wszystkie z analizowanych indeksów zanotowały spore spadki, które zakończyły się pojawieniem się na wykresach objęć bessy w skali tygodniowej.
#DJI30
Wykres #DJI30 zatrzymał się na zewnętrznym zniesieniu Fibonacciego 161,8% ostatniej korekty na poziomie 16500. Po przebiciu lokalnego wsparcia w okolicy 16160 spadki nabrały dynamiki. Obecnie najbliższym celem dla niedźwiedzi jest rejon cenowy 15600, gdzie znajduje się konfluencja 4 czynników: poziom S/R, zniesienie Fibonacciego 50% ostatniego ruchu wzrostowego, równość z ostatnią korektą oraz linia trendu. Obrona w/w obszaru może być impulsem do ukształtowania się formacji RGR. W przypadku przebicia linii trendu zostaje otwarta droga do silnego wsparcia w okolicy 14600.
#SP500
Wykres #SP500 z racji swojej wysokiej korelacji z #DJI30 poruszał się bardzo analogicznie względem wyżej opisywanego indeksu.
Po “ubiciu” szczytu na poziomie 1845, nastąpiły gwałtowne spadki z poziomem docelowym 1760 w rejonie konfluencji zniesienia Fibonacciego 38,2%, 100-okresowej średniej kroczącej, poziomu S/R oraz linii trendu. Obrona tego poziomu, również może spowodować utworzenie się formacji RGR. Przebicie W/W obszaru wcale nie musi oznaczać pogłębienia się spadków, ponieważ nieco niżej w okolicy 1730 znajduje się istotny poziom wsparcia występujący w połączeniu ze zniesieniem Fibonacciego 50%.
#DAX30
Na wykresie tygodniowym widzimy modelową formację objęcia bessy. Pomimo spadkowego charakteru ów formacji to sytuacja na niższych interwałach nie jest tak jednoznaczna, tak więc w poniedziałek wcale nie musimy być świadkami kontynuacji ruchu w kierunku południowym.
Na wykresie H4 widzimy że piątek nie oszczędził jednego z najważniejszych indeksów w Europie. Aktualnie znajdujemy się w kluczowym rejonie dla dalszego kierunku notowań. Z jednej strony przebiliśmy istotny poziom wsparcia w okolicy okrągłego poziomu 9400, co w połączeniu z objęciem bessy na interwale tygodniowym wskazuje na spadki. Z drugiej strony cena zatrzymała się dokładnie na poziomie równości z ostatnią korektą w trendzie. Dodatkowo nadal nie pokonaliśmy linii trendu i to właśnie jej przebicie powinno dać impuls do dalszych spadków, nawet w okolice poziomu 9000, gdzie znajduje się mocny poziom S/R. W przypadku obrony wspomnianej linii trendu powinniśmy poczekać na dalszy rozwój sytuacji gdyż tak dynamiczne spadki mogą zniechęcić potencjalnych kupujących do zajęcia pozycji długich.
#CAC40
Na wykresie indeksu giełdy francuskiej, również pojawiła się formacja objęcia bessy. W tym przypadku jednak świeca obejmująca jest większa niż jej odpowiedniczka na wykresie DAX-a, co zawęża nieco możliwość kontynuacji spadków w nadchodzącym tygodniu.
Ograniczone możliwości strony podażowej są doskonale widoczne na nieco mniejszym interwale czasowym D1. Po nieudanym ataku na ostatnie maksimum na poziomie 4345 w piątek nastąpiły gwałtowne spadki, które zatrzymały się w rejonie bardzo istotnej konfluencji 3 czynników: linii trendu, poziomu S/R oraz zniesienia Fibonacciego 50%. Najbliższym celem dla ewentualnego poniedziałkowego odreagowania piątkowych spadków jest lokalny opór na poziomie 4210. Pokonanie tego oporu otwiera możliwość do trzeciego ataku na wspomniany wcześniej poziom 4345. Przebicie najbliższej linii trendu nie będzie oznaczało końca problemów dla strony podażowej. Nieco niżej znajduje się dolne ograniczenie tworzącego się kanału cenowego oraz poziom wsparcia w okolicach 4050. O załamaniu się trendu będzie można mówić w przypadku przebicia dolnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego ( pomarańczowa przerywana linia).
#FTSE100
Londyński parkiet nie był wyjątkiem i również na tym wykresie możemy zauważyć formacje objęcia bessy. W tym przypadku jednak wcześniej cena zrobiła fałszywe wybicie powyżej okrągłego poziomu 6800 i dopiero po tym nastąpiły spadki.
W piątek cena niespodziewanie łatwo poradziła sobie z poziomem wsparcia w rejonie 6620, w ramach, którego znajduje się silna konfluencja 4 współczynników Fibonacciego (50%, 50%, 38,2% oraz 23,6%). Retest ów konfluencji będzie dobrym momentem na zajęcie krótkich pozycji, przed wcześniejszym atakiem na dolne ograniczenie kanału cenowego, którego pokonanie będzie impulsem do ataku na poziom wsparcia znajdujący się w okolicy okrągłego poziomu 6400.
Komentarze 0