Analiza techniczna indeksów giełdowych 31.08.2014
#SP500
Notowania głównego amerykańskiego indeksu giełdowego ustanowiły nowy szczyt na poziomie 2003, w pobliżu dolnego ograniczenia wybitego klina wzrostowego. Po niewielkim odreagowaniu kurs wyraźnie ma ochotę kontynuować ruch w kierunku północnym, o czym świadczą ostatnie świece z długimi dolnymi cieniami. Ze względu na brak historycznych odniesień na wykresie, w tej chwili ciężko jest prognozować, gdzie może wystąpić kolejny szczyt.
Pierwszym potencjalnym miejscem, gdzie może zatrzymać się cena jest górne ograniczenie tworzącego się kanału wzrostowego. Myślę, że może to być rejon cenowy 2007-2008.
#DAX30
Po okresie dynamicznych wzrostów cena na wykresie DAX-a dotarła do istotnego poziomu oporu zlokalizowanego w rejonie 9570. Strona podażowa wyraźnie zareagowała na wskazany opór co przyniosło odreagowanie do poziomu wsparcia 9400. W wyniku tego cena znalazła się pomiędzy dwoma wąsko zlokalizowanymi poziomami, co może sprowadzić cenę w krótkoterminowy trend boczny.
W tym momencie za bardziej prawdopodobny uważam scenariusz wzrostowy, gdzie cena wybija wskazy opór oraz lokalną linię trendu spadkowego. Pierwszym poziomem problemów dla strony popytowej w momencie wybicia górą będzie opór 9780, w ramach którego zlokalizowany jest współczynnik Fibonacciego 23,6%. Jeżeli dojdzie również do jego wybicia powinniśmy być świadkami ataku na historyczne maksima 10050.
#N225
Po okresie sporych spadków notowania japońskiego Nikkei wróciły w okolicę poziomów z ubiegłego tygodnia 15360. Wspomniany poziom jest rejonem wsparcia, który prawdopodobnie zostanie obroniony przez stronę popytową, co powinno wywołać kolejny impuls wzrostowy. Pierwszym celem dla byków będzie testowana już dosyć silna strefa podażowa 15800, która przyniosła wcześniej spory spadek, dlatego w mojej opinii w tym rejonie powinni zaleźć się jeszcze sprzedający.
#CAC40
Kontrole nad wykresem indeksu #CAC40 niedźwiedzie starały się przejąć w okolicy poziomu oporu 4400, gdzie wypadają dwa współczynniki Fibonacciego (38,2% i 61,8%). Błyskawiczna kontra popytowa wyraźnie zahamowała zapędy niedźwiedzi, w wyniku czego w piątek byliśmy świadkami powstania formacji młota. Pomimo jej niezbyt przekonującej lokalizacji, ta świeca jest dla mnie sygnałem, że w/w poziom 4400, może zostać przełamany. Kolejnym poziomem problemów dla kupujących powinien być okrągły poziom 4500.
#FTSE100
Miniony tydzień upłynął pod znakiem konsolidacji pomiędzy poziomami 6780-6820. W przypadku gdy kurs zdoła wybić górne ograniczenie wskazanego trendu bocznego, cena nie będzie miała zbyt wiele miejsca na rozwinięcie wzrostów, ze względu na bliskość szczytu 6880.
Jeżeli cena miałaby wybić się ze wskazanej konsolidacji dołem, prawdopodobnie zobaczymy test ostatnich lokalnych minimów z poziomu 6735, gdzie znajduje się współczynnik Fibonacciego 23,6%. Maksymalny zasięg dla potencjalnych spadków oceniam na poziom wsparcia w rejonie cenowym 6650.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Maciej
Dzięki Damian za analizy, czytam regularnie