Analiza techniczna #KGH – szansa na wzrosty?
#KGH od początku roku stracił ponad 40% swojej wartości. Głównym, technicznym powodem tak dużej przeceny było wyrysowanie długoterminowego, podwójnego szczytu pod koniec minionego roku. Od ponad 6 miesięcy znajduje się w dużym trendzie spadkowym, którego celem zdaje się 100 PLN za akcje, poziom który zatrzymał pod koniec 2011 roku podobną wyprzedaż. Może się jednak okazać, że wcale tej wartości nie osiągnie.
Cena znalazła się bowiem w okolicach silnej strefy wsparcia, która zresztą dokładnie rok temu (18/19 lipca) rozpoczęła ruch z podobnej wysokości co obecnie, aż na poziom 195 PLN (+77%). Strefę potwierdzają dodatkowo cienie, które wyrysowane zostały natychmiast po jej osiągnięciu. Podobieństwo obydwu ruchów widać bardzo dobrze na poniższym wykresie. Co ciekawe, oba były długie na około 85 PLN, trwały około 6 miesięcy, a więc również cechowała je podobna dynamika.
Co widać na powyższym obrazku, to to, że od jakiegoś czasu inwestorzy nie darzą #KGH zaufaniem. W kwietniu wartość indeksu zaczęła rosnąć o wiele wcześniej, niż ważna dla niej cena akcji #KGH (miedziowy gigant ma w #WIG20 duży udział) i dopiero po kilku tygodniach panujący nastrój udzielił się również akcjom #KGH. Całą sytuację drastycznie zakończyły niespodziewane słowa Bena Bernanke na temat luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych.Teraz jednak znowu widać, że sentyment w całym indeksie jest lepszy, a jego wartość powoli rusza w górę, tym razem jednak nie czekają nas już tak istotne informacje. Może to znowu spowodować powrót do kupowania akcji #KGH, tym bardziej że znajduje się on w okolicach strefy silnego wsparcia.
Zakładając że trend rzeczywiście się odwróci, można pokusić się o znalezienie miejsc w których zobaczyć możemy ewentualne korekty.
Na wykresie widać że miejsca zawahania w trendzie wzrostowym sprzed roku, dały o sobie znać w obecnym trendzie spadkowym. Można więc sądzić, że tym razem także spowodują kłopoty. Są to poziomy 130 PLN, 140 PLN, 155 PLN i 166 PLN. Ważna, szersza strefa znajduje się pomiędzy 140 i 150, gdyby ruch rozpoczął się już teraz, znajdują się w niej zniesienia 38,2% i 50,0% i to tam oczekiwałbym większej korekty. Jeśli uda się przebić wszystkie wymienione wyżej poziomy, cena natrafi na najtrudniejszą, niepokonaną dotąd strefę podwójnego szczytu w okolicach 195 PLN, jednak to historia kolejnych kilku miesięcy, a wiele w tym czasie może się zdarzyć.
No właśnie, jak wiele? W połowie sierpnia #KGH zaprezentuje wyniki za drugi kwartał. We wrześniu wrócą obawy o luzowanie ilościowe w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo należy obserwować sytuację w Chinach, od której zależy globalny popyt na miedź i srebro.
Niezależnie od powyższych czynników, wykres wskazuje na wzrost w długim terminie, od najniższego kursu 6 dni temu cena wzrosła o około 9%, i należy ją uważnie obserwować, ponieważ właśnie w tych dniach, być może tygodniach, możemy być świadkami rozpoczęcia długoterminowego trendu wzrostowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Sceptyczny
Przecież spadki dopiero się zaczynają, poniżej 100 PLN zaczną przepuszczać pampersy wszystkim bykom. Polecą wszystkie zaznaczone przez ciebie wsparcia. Masz to jak w banku.