Analiza techniczna Mieszko – trend kontra trend
Cena akcji #MSO, tworząc dołek pod koniec 2011 roku, wpadła w dość szeroki (względem swojej wartości), wzrostowy kanał cenowy. Minimalna odległość między górną granicą a dolną to 1,60 PLN, czyli około 40% obecnej ceny. Trzy miesiące temu udało się wybić kilkuletnie maksimum, jednak cena zatrzymała się 50gr wyżej, kreśląc górne ograniczenie kanału. W tym momencie odbijamy się od dolnej granicy, co teoretycznie oznacza, że do pokonania jest właśnie co najmniej 1,60 PLN.
Odbicia tym bardziej można było się spodziewać, ponieważ oprócz kanału cenę „trzymała” również przerysowana długość pierwszej części korekty, co dla inwestorów grających na geometrię 100% było oczywistym sygnałem kupna i rozpoczynającego się ruchu w górę. Po drodze mamy jednak do pokonania takie poziomy jak 4,20 – 4,39 (o którym później, ponieważ może okazać się nie do przejścia), 4,81 ustanowiony przez poprzedni szczyt, czy choćby strefa lokalnego maksimum, 5,20 – 5,38.W przypadku pokonania tego ostatniego pozostaje już tylko atak na górną granicę kanału. Przyglądając się jednak wykresowi dziennemu, widać całkiem inną sytuację. Długoterminową korektę możemy potraktować jako krótkoterminowy kanał cenowy. Cena, podobnie jak wyżej, odbiła się właśnie od dolnej granicy.
Jak widać, ten krótkoterminowy trend składa się z dwóch dokładnie takich samych spadkowych ruchów. Obecnie realizuje się korekta drugiego z ruchów, pytanie tylko, w którym miejscu się zatrzyma. Poprzednią korektę zatrzymała strefa oporu między 50.0 a 61.8 zniesieniem Fibonacciego.
Mając na uwadze jedną z zasad analizy technicznej: „historia się powtarza”, można mniej więcej wyznaczyć miejsce zakończenia się trwającej korekty, ponieważ również tutaj, pomiędzy 50.0 a 61.8 zniesieniem występuje strefa oporu. Dodatkowo, cena może trafić na górną granicę kanału, i będzie to trzeci, być może wystarczający, sygnał do spadków. I to jest właśnie powód, dla którego i na początku, i teraz wyróżniam tą strefę. Graficznie zostało to zaprezentowane na rysunku 4.
Męczymy się właśnie ze zniesieniem 38.2, jednak również w poprzedniej korekcie był z tym problem, a cena ostatecznie sobie poradziła. Wykorzystując geometrię 100% w alternatywny sposób, można zaprognozować poziom na którym kolejny spadkowy ruch może się zatrzymać. Odmierzenie długości poprzednich spadków wskazuje cenę 3,14 PLN, jako możliwą do osiągnięcia przez akcje #MSOw najbliższych kilku tygodniach.
Polecam w takim razie baczniejszą obserwację ceny na poziomie 4,20 – 4,39ponieważ to tu inwestorzy zadecydują, który scenariusz okaże się właściwy. Drugi z nich wiąże się oczywiście ze zmianą dotychczasowego, długoterminowego trendu wzrostowego w spadkowy, co jest na rynku zmianą najbardziej zauważalną i istotną, a więc wywołującą największe emocje.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0