Analiza techniczna spółki Synthos – szeroka, stabilna konsolidacja
Cena akcji #SNS od dłuższego czasu znajduje się ponad silną strefą wsparcia/oporu na poziomie 4.25-4.50 od której odbiła się podczas pierwszej próby sforsowania w sierpniu 2011, a którą przebiła dopiero 7 miesięcy później. Dodatkowo, przez strefę przechodzi linia, którą inwestorzy zdają się respektować już od ponad dwóch lat.
Powyżej tej strefy widzimy ponad roczną konsolidację w szerokim na ponad złotówkę kanale. Pod koniec czerwca cena spróbowała zejść poniżej konsolidacji by sprawdzić czy znajduje się tam podaż i miejsce do dalszych spadków, jednak trafiła na wspomnianą wcześniej linię trendu i czających się kupujących którzy przywołali ją do porządku. Obecnie odbijamy się od dolnego ograniczenia kanału i zbieramy się do ataku na jego górną granicę.
Na drodze do celu stanąć mogą trzy poziomy o statusie „podwyższonego ryzyka”, które mogą skierować cenę z powrotem na południe. Prezentuje je poniższy wykres:
Pierwszy problem czeka na poziomie 4.95 – 4.99, jeśli w dodatku będzie to miejsce zaznaczone czerwonym kwadratem, może to stanowić dla wartości akcji poważny problem. Krzyżuje się w tym miejscu wspomniana strefa oraz linia trendu wyznaczona przez dwa poprzednie szczyty.
Drugi poziom który być może stawi opór to ten znajdujący się mniej więcej w połowie kanału (5.14 – 5.25), na przełomie 2012/2013 nie raz udało mu się odwrócić wzrostowe tendencje.
Trzecia, ostatnia strefa po przebiciu której pozostaje tylko atak na historyczny szczyt to górne ograniczenie konsolidacji (5.44 – 5.53). To najbardziej problematyczny poziom, który (za wyjątkiem krótkiego, ustanawiającego maksimum wybicia) stale blokuje mającą z pewnością duże ambicje cenę.
Gdyby któraś z tych stref stanęła na wysokości zadania, a sprzedającym udałoby się wbić pod dolne ograniczenie konsolidacji, na cenę czekają silne poziomy wsparcia widoczne poniżej. By dobrze je ocenić musimy spojrzeć w nieco dłuższej perspektywie, ostatni raz cena akcji znajdowała się tam w pierwszej połowie 2012r.
Pierwsza z nich, to strefa która wsparła krótką konsolidację z początku 2012 roku (3.97 – 4.06). Bez wystąpienia negatywnych warunków zewnętrznych powinna stanowić wystarczające wsparcie dla obecnego kanału cenowego.
Gdyby jednak sprzedający byli wystarczająco silni, około 30gr niżej mamy kolejne wsparcie (3.57 – 3.65). To tym razem górna granica konsolidacji tej, lubującej się w horyzontalnych ruchach, spółki.
Ostatecznym i, w mojej ocenie – nie do przejścia (w normalnych warunkach i odradzającej się gospodarce), wsparciem jest szeroka na 20gr strefa 2.83 – 3.04.
Podsumowując, spółka obecnie odbija się od dolnej granicy konsolidacji i zmierza na północ. Po drodze czekają co najmniej 3 trudne strefy, a w przypadku wybicia z konsolidacji w dół (któremu przypisuję mniejsze prawdopodobieństwo), 3 silne strefy wsparcia. Przed podjęciem decyzji o momencie zakupu akcji polecam lekturę analizy fundamentalnej spółki, znajdującą się tutaj.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Analiza fundamentalna spółki Synthos – lider branży chemicznej – Investio.pl
[…] Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Pod względem wartośći majątku i przychodów netto ze sprzedaży wśród spółek chemicznych na GPW w Warszawie wyprzedza #SNS tylko #ATT. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Największy udział w tworzeniu EBIT mają kauczuki i lateksy (w ostatnich latach około 83%), w tym strategicznym produktem firmy jest kauczuk syntetyczny który jest niezbędnym składnikiem opon samochodowych. Kolejnymi produktami mają istotny wpływ na EBIT są styrenopochodne około 12%, są to składniki używane do produkcji m.in. styropianu. Zobacz analizę techniczną spółki CCC […]