Analiza techniczna #USDCAD, #Złoto – 03.04.2014
#USDCAD
Dolar kanadyjski odreagował praktycznie na wszystkich parach walutowych okres swojej słabości, m.in. dzięki nieco lepszym danym makro. Czy nadszedł czas ponownie grać przeciw CAD? Spójrzmy na główną parę z tą walutą, gdyż to ona może być jutro najatrakcyjniejszą okazją inwestycyjną, a to za sprawą publikacji danych o zmianie na rynku pracy zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Kanadzie (w tej samej godzinie).
Para znajduje się w technicznie interesującym miejscu. Blisko znajduje się górne ograniczenie przebitego wcześniej kanału cenowego oraz geometria 100% wcześniejszej korekty. Obecnie cena konsoliduje przy ważnym, psychologicznym poziomie 1.1000. Mocny ruch w dół rozpocząłsię nie w przypadkowym miejscu, gdyż przy zniesieniu 50% spadków z W1. Były to pierwsze sensowne poziomy, w których inwestorzy rozpoczęli realizację części zysków, jednak średnioterminowy trend wzrostowy dalej pozostaje w mocy, a układ korekcyjny może być korektą pędzącą.
Obecny ruch przypuszczalnie jest dynamiczną falą C, jednak struktura falowa wskazywałaby na jeszcze jeden impuls spadkowy. Wtedy cena może dotrzeć w okolice strefy popytowej z interwału D1 i w okolicy realizacji geometrii 100% odwrócić się i kontynuować główny trend (fałszywe wybicie do 112,8%). Scenariusz spadkowy zostaje zanegowany po wybiciu 1.1080, czyli zasięgu największej korekty w obecnym impulsie spadkowym.
Przy korzystaniu z geometrii 100%, szczególnie tych nałożonych z wyższych interwałów, można posłużyć się siatką Fibonacciego w celu wyznaczenia lokalnych wsparć i oporów , co jak pokazuje rys. 2, przy odpowiednim stosowaniu działa bardzo dobrze.
#Złoto
Przypominam również realizujący się scenariusz dla złota. Reakcja na poziom 38,2% ($1278) była idealna, jednak występuje ciągle presja podaży – przy tak energicznym ruchu w dół rynek musi „wyhamować”. Zagrożeniem dla wzrostów są jutrzejsze payrollsy, które w przypadku wyniku zbliżonego lub większego od 200 powinny wesprzeć dolara, a tym samym spowodować spadki na złocie. Nie została osiągnięta jeszcze geometria 100%, dlatego silniejszy spadek w celu jej przetestowania wraz ze strefą popytową jest jak najbardziej możliwy.
Rynek zwalnia, co dobrze widać na wykresie H4, a tworząca się dywergencja na RSI będzie wspierać scenariusz wzrostowy (nie oznacza to, że cena wyjdzie na nowe maksima! Obecnie od interwału miesięcznego do m5 panuje ciągle trend spadkowy)
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0