Analiza techniczna #USDCHF i #CADCHF. Czy już czas na odwrócenie trendu?
Frank szwajcarski po osłabieniu się dolara dotarł do linii trendu wzrostowego oraz strefy wsparcia i tam obecnie pozostaje cały czas w konsolidacji. Z jednej strony nie ma jeszcze bodźców do umocnienia dolara w postaci np. dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych, z drugiej Szef SNB (Banku Szwajcarii) Thomas Jordan stwierdził, że frank jest ciągle wysoko wycenianą walutą (co nie jest dobre dla gosp. Szwajcarii). Dziś i jutro poznamy odczyty wskaźników makroekonomicznych z USA, które mogą być impulsem do określenia dalszego kierunku na #USDCHF. Na chwilę obecną najbardziej możliwym scenariuszem jest odbicie się od linii trendu na północ i podejście pod strefę oporu zaczynającą się od 0,92, a zarazem i dolne ograniczenie trójkąta, z którego nastąpiło wybicie (prawdopodobnie fałszywe). Jest to dobry moment na szukanie pozycji długich z dłuższym terminem realizacji i punktami docelowymi kolejno przy 0,9390; 0,9550; 0,9750.
Sygnałem potwierdzającym wzrosty będzie wybicie się z konsolidacji, która ograniczona jest z góry przez opór w postaci dołka z 13 czerwca oraz zniesienie 23,6% mierzenia ostatniej lokalnej fali spadkowej (rysunek 2). Ponadto konsolidacja przyjęła kształt formacji spodka, tj. formacji odwracającej trend (skuteczność formacji jest tym większa im dłużej się tworzy).
Jeżeli sygnały te zostaną zanegowane, a linia długoterminowego trendu pokonana, wtedy wsparciem będą poziomy cenowe wyznaczone przez historyczne dołki – 0,9022 i 0,8931.
Inną bardzo ciekawą parę frank tworzy z dolarem kanadyjskim. Na wykresie dziennym kształtuje się prawe ramię formacji odwróconej głowy z ramionami, której zasięg to bardzo ważny historycznie na tej parze poziom 0,9400. Realizacja tej formacji wpasowała by się w scenariusz wzrostowy na #USDCHF. Najpierw jednak cena będzie dążyć do przetestowania linii szyi, która wypada w okolicach silnej strefy oporu oraz zniesienia 38,2%. W realizację zasięgu ORGR utrudniać będzie także średnia krocząca 200-okresowa (czerwona), która już nieraz sprawdziła się jako silny opór (rysunek 3). Dodatkowo zniesienia 50,0% i 61,8% wypadają na ważnych wsparciach.
Podobnie jak na #USDCHF aktualnie wzrosty hamuje zniesienie 23,6% (rysunek 4). Przyszły ruch ceny można opisać za pomocą narzędzia jakim jest Andrews’ Pitchfork – o ile linie te będą od początku „respektowane”. Gdyby natomiast nastąpiła kontynuacja trendu spadkowego to najbliższym wsparciem jest 0,8740.
Trzeba pamiętać, że między #USDCHF a #EURUSD występuje silna odwrócona korelacja, dlatego też przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto zapoznać się z sytuacją na obu parach walutowych.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0