Analiza techniczna #WTI, #AUDJPY, #GBPCHF – 07.03.2014
#WTI
Duża zmienność na rynku ropy w tym tygodniu była przede wszystkim zasługą wydarzeń u naszych wschodnich sąsiadów. Rynek w kolejnych tygodniach z pewnością będzie reagować na wiadomości, co do ewentualnych sankcji nałożonych na Rosję i jak się okazuje, odwetowych działań rosyjskich. Jak uczy historia, większość konfliktów na świece ma podłoże ekonomiczne, dlatego i tej sytuacji warto również przyglądać się pod tym kątem. Nie jest tajemnicą, że Rosji, jako jednemu z największych eksporterów ropy na świece zależy na jak najwyższych cenach tego surowca… Tymczasem globalna podaż ropy z perspektywami wzrostowymi, obawy o Chińską gospodarkę oraz ostatnie wzrosty w zapasach będą czynnikami hamującymi mocniejsze wzrosty.
Technicznie sytuacja na amerykańskiej odmianie ropy WTI rozwija się bardzo ciekawie. Do tej pory realizuje się formacja podwójnego dna, której zasięg to nawet $110, jednak bez dodatkowych czynników (np. politycznych) taki wzrost w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobny. Niemniej w czwartek wybroniony został bardzo ważny poziom $100, który w mojej ocenie będzie w najbliższych dniach kluczowy, jeśli miałaby nastąpić zmiana trendu. Obecny szczyt również nie został uformowany w przypadkowym miejscu i stanowić będzie silny opór w przypadku dalszej próby wzrostów. Widać również na wykresie, że w rejonie $103 zaczyna się strefa, gdzie w okresie lipca-września formował się trend boczny, który był tzw. fazą dystrybucji, która została dobrze wyjaśniona przez Marcina Tuszkiewicza na wczorajszym webinarium (będzie można znaleźć je w najbliższych dniach w archiwum). W 2012 roku na tych poziomach cenowych wystąpiła podobna sytuacja. Nie można natomiast zignorować faktu, że przebita i przetestowana została po raz kolejny linia trendu spadkowego.
Na węższym interwale czasowym okazji do zajmowania pozycji krótkich można szukać w okolicach $103,23, gdzie wypada zniesienie 61,8% spadków, a także jest to potencjalne miejsce na utworzenie wierzchołka prawego ramienia formacji RGR, która może odwrócić trend. Po tak mocnych spadkach można spodziewać się z pewnością jeszcze jednej fali korygującej przed ewentualnym ustanowieniem nowego szczytu.
#AUDJPY
Bardzo dynamiczne wzrosty na tej parze zakończą prawdopodobnie tydzień sygnałem (w postaci piątkowej świecy tworzącej spadająca gwiazdę) do większej korekty. Głębsza korekta (której nie było w obecnym ruchu) może sprowadzić cenę do atrakcyjnego poziomu dającego szansę kupna. Jest to mianowicie strefa zaczynająca się w okolicy 93,00. Jeżeli cena dojdzie w te okolice to z pewnością spotka się z reakcją kupujących, którzy będą chcieli dołączyć się do dynamicznego ruchu, którego celem może być nawet zniesienie 50% oddalone o 300 pipsów.
Na wykresie H4 widać, że wypada w tej okolice zniesienie 38,2% całego ruchu, a zagrożeniem może być próba zejścia ceny niżej w celu przetestowania wybitego kanału cenowego, dlatego istotna jest jej reakcja i tworzące się formacje cenowe i świecowe będące potwierdzeniem intencji inwestorów.
#GBPCHF
Cena funta w relacji z frankiem (który zyskuje ostatnio mocno w oczach inwestorów), zbliża się do strefy, która miesiąc temu stanowiła okres silnej walki popytu i podaży na linii szyi formacji głowy i ramion. Tym razem również można spodziewać się reakcji kupujących, jednak istnieje duża szansa, zniesienie 61,8% zostanie w końcu przebite, co spowoduje silny ruch w dół przynajmniej do okolic dolnego ograniczenia wzrostowego kanału cenowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0