Andrews’ Pitchfork
Budowa
Narzędzie Andrews’ Pitchfork (Andrews Median Lines) nosi nazwę wprost od swojego twórcy. Dr Alan Andrews odkrył i rozwinął technikę analizowania wykresów opartą o medianę ceny – wartość środkową. Pitchfork, czyli widły biorą się stąd, iż na wykresie linie są prezentowane w formie trzech równoległych linii, które przypominają widły – rysunek 1.
Aby wyznaczyć „widły” na wykresie wystarczy znaleźć trzy naprzemienne punkty zwrotne. Następnie wyliczyć medianę (środek między ekstremami drugim i trzecim), medianę połączyć z ekstremum pierwszym tworząc linię środkową (middle line), a następnie wyznaczyć linie równoległe do linii środkowej (parallel lines) i oprzeć je na punktach drugim i trzecim.
Podstawowa wersja narzędzia to trzy linie, środkowa, oraz dwie równoległe. Można zastosować współczynniki Fibonacciego do rozszerzenie o kolejne linie równoległe do środkowej. Znajdują one zastosowanie przy bardzo silnych ruchach.

Zobacz godzinne webinarium na temat wykorzystania narzędzia Andrews’ Pitchfork
Interpretacja
Rynek ma tendencję do poruszania się między liniami, jednak zawsze należy być przygotowanym na kilka scenariuszy. Na rysunku 6, gdzie pokazany jest wykres M30 #USDJPY, wskazano miejsca newralgiczne. Pierwszą zasadą interpretacji Pitchforka jest oczekiwanie, że po dotarciu do Median Line rynek może: albo odwrócić się i dotrzeć do linii równoległej, albo przebić i ostatecznie dotrzeć do drugiej linii równoległej. Punkt 1 pokazuje sytuację, w której cena przebija Median Line, ale brakuje siły to dotarcia do linii równoległej. Dochodzi do testu (pkt 2) i jeszcze jednej próby dotarcia do linii równoległej – również nie udany.
Taką sytuację należy interpretować jako niezdecydowanie rynku – brak siły podaży. A w związku z tym, można spodziewać się ostatecznego przebicia linii środkowej i atak na górną równoległą. Po dotarciu do niej, rynek decyduje co robi dalej. Punkt 3 to sytuacja, w której następuje odbicie od Parallel Line – a co za tym idzie, należy oczekiwać dotarcia do Median Line.
Punkt 4 to idealna sytuacja do zawarcia transakcji – na linii środkowej, cena stworzyła formacje świecowe sugerujące wzrosty – formację Młota. Po tym sygnale cena docelowa mieściła się ponownie na górnej linii równoległej – punkt 5. Od tego miejsca cena dotarła do punktu 6 i ostatecznie go przebiła – a więc należy dalej oczekiwać dotarcia do dolnej linii równoległej. Zanim to się jednak stało, nastąpił retest linii środkowej (strzałka w dół na Median Line) – potwierdzenie siły podaży. Podobnie stało się dalej – punkt 8 to silne przełamanie dolnej linii równoległej oraz następnie jest test – pokaz siły podaży.
Rozszerzenie Pitchforka o kolejne linie równoległe.
Jak wspomniane zostało wcześniej, można użyć współczynników Fibonacciego do stworzenia kolejnych linii równoległych coraz bardziej lub mniej oddalonych od Median Line. Najprostszą jednak metodą jest po prostu skopiowanie całości Pitchforka – rysunek 7 to ten sam wykres #USDJPY co wcześniej, tylko z dołożonym jeszcze raz, takim samym Pitchforkiem.
Dodatkowo zawsze warto uaktualniać bieżącą sytuację o odchylenia od linii równoległych. Wszystkie mniejsze czerwone prostokąty na rysunku 7 są jednakowej wielkości – wielokrotnie cena odchylała się (albo nie dochodziła, albo przebijała linię równoległą) o taką wartość.
Wykorzystanie
Poza podstawową interpretacją w postaci poruszania się ceny między tymi trzema liniami, można narzędzie Andrews’ Pitchfork wykorzystać jeszcze w formie:
- połączenia „wideł” z poziomami Fibonacciego,
- dwóch lub więcej Pitchforków wyznaczonych z różnych miejsc, gdzie punktami newralgicznymi są punkty przecięcia się linii.
Wykres #USDCHF (rysunek 10) to zestawienie dwóch przeciwnych pod względem kierunku Pitchforków. Wykres można aktualizować o kolejne linie równoległe za każdym razem, gdy pojawia się nowe ekstremum.
Ostatni wykres (rysunek 11) to również para walutowa #USDCHF, w nieco szerszym ujęciu. Trzy Median Lines oraz Fibonacci pokazały silne wsparcie. Czas pokaże czy na tyle silne, aby oprzeć tak długotrwałe i silne spadki.
Komentarze 4
Rafał
Witam
Pytanie mam odnośnie zniesień Fibonacciego nałożonych jako równoległe linie do ML (Rysunek 1 i 5). Skąd źródło, że w ten sposób można nanosić linie? Widzę platformę Admiral Markets, ale chodzi o źródło książkowe.
Marcin
Nie spotkałem tego w książce. Natomiast stosowałem to kiedyś w innej formie (zanim pojawiło się w MT5), więc wiem, że jest wartościowe. Można to też stosować do kanałów cenowych. Osobiście stosuję również współczynniki Fibonacciego do mierzenia potencjalnego zasięgu formacji głowy z ramionami. Fibonacciego można stosować w szelaki sposób. Ważne aby przetestować to podejście.
Polski złoty – Analiza techniczna 5.07.2013 – Investio.pl
[…] dłuższym terminie nie zmieniło się zbyt wiele. Zdecydowaną świecą przebiliśmy środkową linię Pitchfork’a odbijając się od ważnej strefy zaznaczonej na niebiesko i ustaliliśmy nowy szczyt niecałe 5 […]
Analiza bieżąca #GBPUSD, #EURGBP, #GBPCHF, #GBPAUD – 14.11.2013 | Dział Analiz
[…] na parze z dolarem zatrzymała się na górnym ograniczeniu linii Pitchforka, cieniem świeca przetestowała także zniesienie 50% oraz zrealizowała się geometria 100% z […]