Brexit staje się faktem
Podsumowanie
-
Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
-
Rynek walutowy w obecnym momencie może znajdować się pod wpływem działań banków centralnych
Ostatnie kilka miesięcy na rynkach finansowych upłynęło pod znacznym wpływem referendum w Wlk. Brytanii. Przez dłuższy czas prowadzonej kampanii byliśmy świadkami opinii przeważających za pozostaniem w Unii Europejskiej. Na przełomie maja i czerwca co raz częściej pojawiały się sondaże sugerujące przewagę zwolenników obozu konserwatywnego. Większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej. Przewaga głosów zwolenników Brexitu wynosi ok 1.9 p.p.. Pomimo sygnałów płynących z exit polls zaraz po zakończonym głosowaniu Brexit staje się faktem. Największym przegranym wydaje się być David Cameron, który zapowiedział podanie się do dymisji w ciągu najbliższych 3 miesięcy oraz przeprowadzenie przyspieszonych wyborów.
Co dalej z UE?
Ewentualne skutki wyjścia Wlk. Brytanii z UE w obecnym momencie są trudne do przewidzenia. Związane jest to z bezprecedensowym charakterem tego wydarzenia. Przyszłość Unii Europejskiej w dużej mierze będzie zależała od nastrojów w pozostałych krajach wspólnoty. W Hiszpanii niebawem dojdzie do powtórzonych wyborów, nastroje antyunijne mogą być wspierane również we Francji gdzie Marin Le Pen zadeklarowała chęć przeprowadzenia podobnego referendum. Warto zaznaczyć, że rozłam w strukturach UE znacząco osłabia jej pozycję na arenie międzynarodowej.
Banki centralne zaczęły interwencje
Działania banków centralnych w najbliższym czasie będą zmierzać do zapewnienia odpowiedniej płynności dewiz. Na podstawie porozumienia między bankami centralnymi Anglii, Kanady, Japonii, Szwajcarii, EBC oraz FED w razie zawirowań na rynkach finansowych może zostać ułatwiony dostęp do dolara amerykańskiego. Ta strategia została wprowadzona w następstwie kryzysu w 2011 roku. Zobowiązanie banków do zapewnienia bezpieczeństwa w obecnym momencie wydaje się być jak najbardziej uzasadnione. Szef resortu finansów Japonii zasugerował możliwe interwencje w przypadku dalszej aprecjacji japońskiej waluty. Aktywa postrzegane jako „safe heaven” w obecnym momencie znajdują się pod znaczną presją popytu ze strony najważniejszych instytucji finansowych. Zagrożenie dla światowej gospodarki wydaje się w tym momencie jak najbardziej realne.
Funt najsłabszy od 1985 roku
Reakcją rynków finansowych na wynik referendum było znaczne osłabienie funta brytyjskiego oraz przepływ kapitału do najbezpieczniejszych aktywów. Na parze GBP/ USD został osiągnięty najniższy poziom od 1985 roku. Agencja Standard&Poor’s w wydanym komunikacie sugeruje możliwe obniżenia ratingu UK. Wynik referendum będzie wiążący i najprawdopodobniej nie dojdzie do jego powtórzenia. Przewaga mierzona w pkt. procentowych nie wydaje się duża, jednak przekłada się na ponad 1 mln głosów. Warto jednak pamiętać, że proces wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskie potrwa przynajmniej kilka lat. Jedną z najsłabszy walut na rynku jest złotówka, polski resort finansów zdecydował o odwołaniu przetargu zamiany obligacji skarbowych na skutek dużej zmienności.
Tags: #GBPUSD #USDJPY Brexit polski złoty UE
Komentarze 0