Ciąg dalszy korekty za oceanem
Czy środowy komunikat FED-u pogłębi korekty w USA?
Miniony tydzień stał pod znakiem kontynuacji korekty na najważniejszym amerykańskim indeksie SP500. W tej chwili spodziewam się krótkoterminowej konsolidacji, która będzie wynikała z oczekiwania inwestorów co do środowego oświadczenia FED-u w sprawie stóp procentowych. Ewentualna nieco bardziej jastrzębia sugestia powinna zdynamizować ruch spadkowy z pierwszym celem w rejonie silnego wsparcia 1980 lub nieco niżej w okolicy dolnego ograniczenia kanału cenowego.
Jeżeli spojrzymy na interwał czasowy H4 możemy dodatkowo wyznaczyć dwa kluczowe poziomy, które mogą stanowić zasięg ewentualnego trendu bocznego. Mowa tutaj o wsparciu 2020 oraz strefie podażowej 2060. W momencie ich wcześniejszego przebicia bardzo możliwe, iż opisane wyżej zasięgi zostaną osiągnięte wcześniej.
Kiedy głębsza korekta na DAX-ie?
Noszony falą entuzjazmu wywołanego przez uruchomienie europejskiej wersji QE niemiecki DAX osiąga kolejne historyczne maksima. W tej chwili znajdujemy się tuż pod okrągłym poziomem 12000, który potencjalnie może być oporem, wywołującym nieco głębsze odreagowanie. Pierwszym obszarem problemów dla niedźwiedzi powinna być konfluencja przyspieszonej linii trendu oraz lokalnego wsparcia 11600. Maksymalny zasięg dla strony podażowej oceniam na połączenie poziomu 10600, zniesienia Fibonacciego 38,2% oraz głównej linii trendu spadkowego.
W przypadku gdy zostanie zachowana obecna dynamika trendu wzrostowego, niewykluczone, że kolejny ruch wzrostowy rozpocznie się już w okolicy lokalnej strefy popytowej zlokalizowanej w rejonie cenowym 11800.
Strona popytowa dominuje na Nikkei
Koniec tygodnia na japońskim Nikkei okazał się niezwykle udany ze względu na utworzenie nowego maksimum na poziomie cenowym 19200. Wszystko wskazuje na to, iż obecny trend wzrostowy będzie kontynuowany, dlatego obecnie należy oczekiwać na okazję do jego podłączenia. Ciekawym obszarem wydaje się konfluencja zniesienia Fibonacciego 23,6% oraz wsparcia 18100. Pojawienie się w tym miejscu reakcji popytowej można traktować jako sygnał kupna.
Przed osiągnięciem poziomu docelowego, niedźwiedzie będą musiały pokonać kilka istotnych obszarów, które mogą być punktem wyjścia do wcześniejszych wzrostów. W tym przypadku jest to dolne ograniczenia wzrostowego kanału cenowego oraz kilkudniowe minima znajdujące się na poziomie cenowym 18500.
Czy cena zareaguje na silną strefę podażową?
Pomimo początkowej reakcji, cena w dalszym ciągu znajduje się w ramach szerokiej strefy podażowej z wyższego interwału czasowego. Z tego powodu uważam zajmowanie pozycji kupna za wysoce ryzykowne, więc należy zachować cierpliwość i oczekiwać na korektę. Pierwszym sygnałem wystąpienia odreagowania będzie przełamanie ostatnich dołków w rejonie 4860. Maksymalny zasięg dla potencjalnej korekty oceniam na wsparcie 4600 zdefiniowane na podstawie zasady zmiany biegunów.
Słaby tydzień na FTSE100
Po okresie konsolidacji w ostatnim tygodniu byliśmy świadkami dynamicznych spadków na wykresie indeksu FTSE100. W tej chwili cena testuje przełamany poziom wsparcia 6770, który obecnie funkcjonuje jako opór. W momencie gdy niedźwiedzie zdołają obronić opisywany poziom strona podażowa powinna kontynuować ruch w kierunku południowym co najmniej w okolice konfluencji okrągłego wsparcia 6000, zniesienia Fibonacciego 38,2% oraz linii trendu wzrostowego.
Zapraszamy na dzisiejszy webinar „Przed otwarciem rynków” o godzinie 22:00, który poprowadzi Damian Nowiszewski. Zapisy: http://akademia.investio.pl/webinaria/przed-otwarciem-rynkow-15032015
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0