Commodity Currencies cz.2 – Dolar kanadyjski łączy siły z jenem
Kolejny artykuł z serii Commodity Currencies ponownie skupi się na dolarze kanadyjskim i ropie typu WTI oraz łączącej te instrumenty korelacji, której istnienie wykazane zostało w poprzednim wpisie. Tym razem waluta Kanady zestawiona zostanie z jenem japońskim, gdyż powstała w ten sposób para, ze względu na sytuację gospodarczą Japonii, powinna lepiej odwzorowywać zmianę ceny ropy. Skąd takie przypuszczenie? Otóż Japonia jako bardzo uprzemysłowiony kraj znajduje się w czołówce krajów zużywających największa ilość ropy – tuż za USA i Chinami. Dzienne zapotrzebowanie na ten surowiec to ponad 4,5 mln baryłek, co w połączeniu z ubogimi złożami naturalnymi surowców energetycznych czyni Kraj Kwitnącej Wiśni jednym z największych i najbardziej liczących się importerów energii netto na świecie.
Tak silne uzależnienie gospodarki Kanady i Japonii od cen ropy powinno sprawić, że połączenie walut obu krajów będzie jeszcze lepszym odwzorowaniem warunków panujących na rynku tego surowca. Powyższy rysunek przedstawia historyczne notowania ropy i kursu #CADJPY , gdzie dostrzec można okresy, w których korelacja była naprawdę silna jak chociażby w latach przed kryzysem czy tez w pierwszych latach jego trwania. Dopiero skutki kryzysu i działania banków centralnych zaburzyły w części istotność tej korelacji.
Rysunek nr 2 pokazuje, że wielkość zużycia i importu ropy przez Japonię od początku tego tysiąclecia wciąż maleje. Odbicie na przełomie 2012-2013r, było skutkiem trzęsienia ziemi i i katastrofy w Fokushimie (oraz późniejszego zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych). Tendencja spadkowa w najbliższym roku ma się utrzymać, a to oznaczać będzie zmniejszającą się partycypację wydatków na ten rodzaj energii w całości PKB.
Głównymi eksporterami czarnego złota do Japonii są kraje Bliskiego Wschodu, m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także bliżej geograficznie położona Rosja, od której import ropy od 2011r systematycznie się zwiększa. Więcej szczegółów na temat sytuacji makroekonomicznej Japonii można znaleźć w publikowanym na Investio Raporcie Makroekonomicznym.
Zmniejszenie importu i zużycia ropy nie jest jednak bezpośrednią przyczyną zaburzeń w korelacji #CADJPY i WTI. Najistotniejszy wpływ ma tutaj prowadzona przez Bank Centralny Japonii polityka luzowania ilościowego zakładająca dwukrotne zwiększenie bazy monetarnej i osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%. Skala oddziaływania tych operacji na deprecjację jena jest znacznie większa od tej jaką wywiera zmiana ceny ropy, szczególnie że od 3 lat waha się ona w „wąskim” przedziale 80-110 dolarów. Niemniej jednak nie pozostaje ona zupełnie bez wpływu, gdyż przyczynia się do hamowania bądź akceleracji spadku wartości japońskiej waluty.
Wpływ działania BOJ można dostrzec m.in. w rosnących kosztach energii, za którą Japończycy muszą płacić o 20% więcej niż na początku 2011r. Negatywnie wpływa to również na saldo bilansu handlowego, które od 2011r. stale utrzymuje się na znacznym minusie – co w historii Japonii przed kryzysem w 2008r. było sytuacją niespotykaną.
Kiedy zatem można spodziewać się, że pozytywna korelacja znowu powróci do dawnej siły? Zapewne wtedy, gdy poziom inflacji ustabilizuje się na zakładanym przez BOJ poziomie – a nastąpić to ma według zamierzeń banku w 2015r. Obecnie zawirowania na rynkach powodują również spekulacje co do wygaszania amerykańskiego wydania programu QE i jego skutków. Do momentu aż te czynniki przestaną mieć tak istotne znaczenie to wycena aktywów, w tym także walut może być chwilami oderwana od rzeczywistości realnej gospodarki.
Nie oznacza to, że w chwili obecnej nie można wykorzystać zależności jakie występują pomiędzy ropą #WTI a parą #CADJPY. Tym co sprawdza się ciągle bardzo dobrze to pokrywające się ekstrema cenowe, które można wykorzystać m.in. do potwierdzenia końca korekty. Moża również prognozować siłę ruchów i szcować prawdopodobieństwo pokonania kluczowych wsparć i oporów.
Analiza techniczna #CADJPY i #WTI
Dla przykładu wzięte zostały notowania obu instrumentów od początku roku 2012 w ujęciu 4-godzinowym. Na rysunku przedstawionych zostało kilka wskazówek i sygnałów, które mogą pomóc przy otwieraniu, zamykaniu lub prowadzeniu pozycji.
Po silnych wzrostach na obu walorach, cena ropy przestała ustanawiać nowe maksima, przy czym #CADJPY w dalszym ciągu próbował piąć się w górę – taka dywergencja jest ostrzeżeniem, że panujący trend może dobiegać końca. Gdy scenariusz spadkowy zaczął się sprawdzać to mając w pamięci silne wzrosty można było wyczekiwać na koniec korekty. Wyznaczone 2 strefy wsparcia, które wydawałyby się dobrym miejscem do zagrania pod dalsze wzrosty zostały przebite. Taki scenariusz można było przewidzieć śledząc kurs ropy, gdzie bardzo dynamiczne spadki zwiastowały “napędzenie” spadków na omawianej parze walutowej. Innym sygnałem było zaburzenie sekwencji szczytów i dołków na #WTI (po dnie z 28 czerwca) – można było wtedy z pewną doza prawdopodobnieństwa przypuszczać, że dołek z 1. czerwca na #CADJPY, który przyjął postać tzw. formacji V jest końcem trendu spadkowego. Od tego momentu do obecnej chwili trwa trend wzrostowy. Jeszcze inny typ sygnału pojawił się na ropie 17 września, gdy definitywnie przebity został kanał cenowy. Dla znajdującej się w tym momencie na oporach ceny dolara kanadyjskiego był to sygnał, że w okolicach tego poziomu utworzyć się może lokalne ekstremum.
Wybrany przedział czasowy nie charakteryzował się silną korelacją, jednak za pomocą analizy technicznej, analizy dynamiki ceny oraz mechaniki rynku można było “odczytać” zamiary rynku i z określonym prawdopodobieństwem przewidywać dalsze ruchy. W ten sposób można również analizować ruchy z mniejszych interwałów czasowych (np. m30). Oczywiście zdarzają się i błędne sygnały, co jest normalnym zjawiskiem w sztuce spekulacji – aby ograniczyć ich ilość należy śledzić otoczenie makroekonomiczne i wydarzenia związane z tymi instrumentami oraz nauczyć się poprawnie je interpretować.
Obecnie na parze #CADJPY doszło do wybicia z formacji trójkąta, oraz testu jego górnej krawędzi. Cena natomiast wciąż pozostaje w trendzie bocznym ograniczonym od góry przez zniesienie 50% spadków z 2008r. oraz zniesienie 61,8% spadków z maja tego roku. Jen przez politykę BoJ powinien dalej się osłabiać, dolar kanadyjski również nie jest wspierany przez bank centralny Kanady. Dodatkowo spadki na ropie WTI spowodowane zwiększającym się wydobyciem ropy w USA hamują osłabienie jena oraz umocnienie dolara kanadyjskiego – to powoduje, że para ta nie zachowuje się tak dobrze jak np. #USDJPY, #EURJPY, #GBPJPY czy #CHFJPY – gdzie już dawno nastąpiły wybicia z podobnych formacji.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Analiza bieżąca #Miedź, #WTI, #Brent, #CADJPY, #USDCAD – 27.02.2014 | Dział Analiz
[…] cen ropy, które powinny pozytywnie wpływać na CAD i negatywnie na JPY, o czym przeczytać można TUTAJ. Cena prawdopodobnie trwale przebije linię trendu wzrostowego, aby dotrzeć do bardzo ważnego […]