Czego możemy dowiedzieć się ze sprawozdania po posiedzeniu RBA?
Podsumowanie:
- inflacja w dalszym ciągu negatywnie wpływa na ogólny obraz gospodarki
- deprecjacja dolara australijskiego w obecnym momencie jest jak najbardziej pożądana przez RBA
- pomimo poprawy w gospodarkach w dalszym ciągu negatywnie może odbić się sytuacja w krajach wschodzących
W nocy opublikowano protokół z posiedzenia Banku Rezerwy Australii dotyczący prowadzonej polityki monetarnej. Informacje płynące z antypodów były pierwszymi z istotniejszych informacji makroekonomicznych, które poznamy w tym tygodniu. Największą wagę członkowie Banku Rezerwy Australii zwrócili na krajową gospodarkę oraz poziom inflacji.
Jakie jest główne ryzyko związane z inflacją?
Ostatni odczyt inflacji był stosunkowo niższy od zakładanych przez RBA wartości. Inflacja bazowa razem z inflacją CPI znajdują się wyraźnie poniżej pożądanych poziomów. Zdaniem RBA jest to spowodowane wieloma czynnikami, co doprowadziło Radę do obniżenia prognoz w perspektywie obecnego roku. Ważnym czynnikiem jest tutaj wzrost wynagrodzeń, który w ostatnich miesiącach wykazuje słabą dynamikę. Niezbyt pozytywne wydaje się być nastawienie pracodawców do dalszych wzrostów płać. Z informacji zaczerpniętych podczas spotkań z przedsiębiorcami przy okazji Business Liaison Program wynika, że nie są oni skłonni do znaczących podwyżek wynagrodzeń. Taka sytuacja na pewno będzie miała swoje odzwierciedlenie na poziom inflacji w przyszłości.
Jak wygląda poziom bezrobocia?
Pomimo spadku dynamiki zatrudnienia w ostatnim kwartale 2015 sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Wskaźniki wyprzedzające dotyczące zatrudnienia pomimo pewnych rozbieżności interpretowane są stosunkowo pozytywnie. Ilość wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwach kontynuuje wzrost podczas gdy ilość ogłoszeń o pracę pozostaje względnie niska w ciągu ostatnich miesięcy. W przyszłości może to sugerować wzrost zatrudnienia, jednak w nieco słabszym tempie niż w poprzednim okresie.
Jaka jest opinia rady o ogólnej sytuacji gospodarczej?
Członkowie odnotowali, że nie ma podstaw do zmiany prognoz wzrostu gospodarczego. Efekt niskich stóp procentowych oraz spadku kursu dolara amerykańskiego od początku 2013 roku powinien w dalszym ciągu wspierać gospodarkę oraz wspomagać sektory niezwiązane z wydobyciem surowców. Wzrost wydatków na konsumpcję indywidualnych gospodarstw domowych znacznie przyspieszył w 2015 roku w obecnym momencie osiągając pewną stabilizację.
Ostatnie dane wskazują, że główni partnerzy handlowi Australii w dalszym ciągu są narażeni na słabszy wzrost gospodarczy. Od czasu ostatniego posiedzenia prognozy wzrostu dla tych krajów na 2016 oraz 2017 rok zostały zrewidowane. Rada oczekuje, że gospodarka będzie wspierana w dalszym ciągu poprzez prowadzenie akomodacyjnej polityki monetarnej w głównych krajach na świecie. Pewne dobre symptomy o poprawie sytuacji makroekonomicznej przejawiały wcześniejsze dane o inflacji, jednak w obecnej chwili proces wzrostu cen w dalszym ciągu pozostaje na słabym poziomie, rozmijając się z oczekiwaniami banków centralnych.
Chiny utrapieniem głównych partnerów handlowych
Wzrost w chińskiej gospodarce pozostaje umiarkowany. Słabsze inwestycje w sektorze przemysłowym są równoważone przez wzrost wydatków publicznych w infrastrukturę oraz odradzającym się rynku nieruchomości. Niepokojący pozostaje spadek wolumenu handlu zagranicznego, co ma swoje duże odzwierciedlenie na kraje azjatyckie oraz rynki wschodzące. Rada wskazuje, że może to mieć negatywne przełożenie na spadek stopy zatrudnienia w gospodarkach o wyższym dochodzie w Azji wschodniej, co może doprowadzić do spadku konsumpcji w tych gospodarkach. Sytuacja gospodarcza w Państwie Środka pozostaje głównym czynnikiem zewnętrznym na który zwraca uwagę sama RBA.
Rynki finansowe oraz kurs AUD/USD
Zdaniem Rady sytuacja na rynkach finansowych poprawia się. RBA zauważa presję ciążącą w obecnej chwili na głównych bankach centralnych. Przykładem może być tutaj sytuacja Japonii gdzie doszło do znaczącej aprecjacji jena po rozczarowaniu decyzjami BOJ. Ogólny pogląd na sytuację gospodarczą oraz bezrobocie pozostaje nieznacznie zmieniony w porównaniu do oczekiwań na początku roku. Dostępne dane sugerują, ze gospodarka w dalszym ciągu równoważy negatywne czynniki płynące z sektora wydobywczego. Zdaniem RBA składa się na to akomodacyjna polityka monetarna oraz spadek kursu krajowej waluty. Te czynniki pozytywnie oddziałują na wartość eksportu zagranicznego. Moim zdaniem kurs AUD/USD średnioterminowo powinien utrzymywać się w kanale spadkowym zapoczątkowanym jeszcze w 2013 roku. Gospodarka wewnętrzna jest w znacznym stopniu wspierana właśnie przez deprecjację dolara australijskiego, który w mojej opinii ma jeszcze potencjał do spadków.
Komentarze 0