Czy dalsze luzowanie ilościowe przez Bank Japonii ma jeszcze sens?
Podsumowanie:
- Polityka Banku Japonii w dalszym ciągu pozostaje bez pozytywnego odzwierciedlenia na realną gospodarkę
- Jakościowe i ilościowe luzowanie prowadzone przez BJ doprowadza do wielu paradoksów w japońskiej gospodarce
- Znacząca aprecjacja jena nie sprzyja poprawie sytuacji
Z bieżących wydarzeń dotyczących banków centralnych największe znaczenie może mieć jutrzejsze posiedzenie Banku Japonii. Polityka BOJ nie pozostaje bez echa w wiadomościach ekonomicznych. Rekordowy skup obligacji czy osiągnięcie ujemnych stóp procentowych przez Bank Japonii powodują, że ciężko jest określić możliwe scenariusze na obecnym posiedzeniu, który w dalszym ciągu ma pewne pole manewru. W ostatnim czasie w wyniku polityki BJ rentowności japońskich obligacji osiągnęły historyczne minima.
Co zrobi Bank Japonii?
Według niektórych analityków BJ powinien wprowadzić dodatkowe działania mające na celu pobudzenie japońskiej gospodarki. Jednak kwestią otwartą pozostaje pytanie kiedy się to stanie z uwagi na to, że wcześniej podejmowane decyzje nie przełożyły się w wyraźny sposób na gospodarkę. Bank centralny podczas dwudniowego posiedzenia na pewno poruszy kwestię wprowadzenia kolejnych działań programu QE. Wynika to z presji twardych danych ekonomicznych, które rysują dosyć ponury obraz japońskiej gospodarki. W obecnej sytuacji bank centralny znajduje się pod presją nie tylko złych danych gospodarczych, ale również znacznej aprecjacji jena. Z podjętych wcześniej działań przez BJ możemy wnioskować, że skuteczność planu banku jest bardzo znikoma. W dalszym ciągu nie widać realnej poprawy, gospodarka w ostatnim czasie została również dotknięta przez trzęsienie ziemi. Inflacja w Japonii jest bliska zeru co oczywiście jest pochodną niskich cen surowców jak i niskiej aktywności w gospodarce tego kraju. Powoduje to ryzyko dalszego spadku tempa gospodarczego. Japonia doświadczyła już redukcji dynamiki zarobków oraz aprecjacji jena, który jest postrzegany jako waluta safe haven. Prawdopodobne jest więc zwiększenie ilości skupowanych aktywów w tym długoletnich obligacji skarbowych. Uzależnione jest to od tego czy sam rząd rozważa kolejne emisje papierów dłużnych.
Realizacja planu Kurody
Prezes Banku Japonii w ostatnim czasie wręcz przyrzekał, że uda się osiągnąć cel inflacyjny wynoszący 2% oraz, że sama Japonia wróci na ścieżkę stabilnego wzrostu W obecnej projekcji zakłada się osiągnięcie celu inflacyjnego w połowie 2017 roku. Warto jednak zauważyć, że sama prognoza była już przekładana trzykrotnie w ostatnim czasie i tak naprawdę nie zanosi się na jej realizację. Możliwe dobrym scenariuszem zastosowanym przez bank centralny powinno okazać się poczekanie na pojawienie się efektów związanych z wcześniej wprowadzonymi zmianami. Z powodu ogromnego skupu aktywów BJ jest największym udziałowcem ETFów oraz największym udziałowcem w samym indeksie spółek Nikkei225 co powinno być dobrym sygnałem dla tamtejszych inwestorów.
Ciągle słabe dane gospodarcze

Inflacja

Tempo wzrostu PKB
Realny wzrost gospodarczy za 2015 rok wyniósł tylko 0,5%. Spodziewane tempo wzrostu w następnych latach pozostaje na podobnym poziomie, prognozy zakładają najwcześniejszą poprawę dopiero w 2018 roku. Indeks cen konsumenckich za poprzedni rok zanotował wzrost o 0,8%. Stopa bezrobocia w obecnym momencie oscyluje w granicach 3,4% i możemy spodziewać się się jej delikatnego spadku.
Czego można się spodziewać?

USDJPY
Zgodnie z wcześniejszymi działaniami banku centralnego oraz stosunkowo klarownymi wypowiedziami Prezesa Kurody możemy spodziewać się podjęcia kolejnych działań przynajmniej teoretycznie stymulujących gospodarkę Japonii. Racjonalniejszą decyzją wydaje się być czekanie na efekty już wprowadzonych zmian tak jak robi to Europejski Bank Centralny. Dostarczenie płynności do banków oraz zachęcenie ich do pożyczania nie musi bezpośrednio skutkować poprawą dynamiki PKB. Niektórzy z analityków spodziewają się dalszego rozszerzenia programu luzowania ilościowego, w tym obniżenia oprocentowania rezerw bankowych. Odnosząc się do samego kursu USD/JPY naturalnym celem BJ będzie osłabienie krajowej waluty co może spowodować ruch wzrostowy na tej parze w rejony marcowych maksimów.
Komentarze 2
Michail
Cena ropy jest całkiem nisko, dlatego chciałbym zainwestować w akcje spółek wydobywających „czarne złoto”. Obawiam się jednak fali bankructw (http://independenttrader.pl/niskie-ceny-dobijaja-procentow-ropy-z-lupkow.html) a nie wiem jak sprawdzić kondycję przedsiębiorstw na podstawie raportów. Może ktoś z Was zna spółki godne inwestycji z tego sektora?
Szymon Nowak (1do1)
Niestety tutaj nie ma krótszej drogi jak na prawdę prześledzić te spółki. Ja akurat inwestuje stricte w ropę, a nie w same akcje spółek z tego sektora więc nie jestem w stanie pomóc.