Czy EURGBP zakończyło dynamiczny ruch wzrostowy?
Od momentu gdy poznaliśmy wynik brytyjskiego referendum, w którym to mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zadecydowali za wyjściem z Unii Europejskiej notowania pary walutowej EURGBP dynamicznie zyskują na wartości rosnąc o ponad 10% z poziomu 0.7600 do 0.8600. Tak jak wspominałem na ostatnim prowadzonym przeze mnie webinarze przed otwarciem rynków. Osobiście spodziewam się jednak, że Brexit w dłuższym terminie może mieć o wiele negatywniejsze skutki dla waluty strefy euro niż dla funta szterlinga. Patrząc na notowania widzimy, że aktualnie cena zaliczyła dość sporą korektę. Czy więc scenariusz długoterminowy zaczął się realizować? Moim zdaniem nie i sądzę, że w dalszym ciągu mamy raczej do czynienia z wahaniami związanymi bardziej ze spekulacją niż sytuacja fundamentalną.
Spójrzmy więc jak technicznie wygląda sytuacja na EURGBP. Patrząc na wykres dzienny widzimy, że aktualnie celem dla ceny powinny być okolice jednego z dwóch bardzo istotnych wsparć. Pierwsze z nich (moim zdaniem ważniejsze) wypada w rejonach połączenia strefy S/R wyznaczonej na zasadzie zmiany biegunów, równości z poprzednią korektą w trendzie oraz zniesienia Fibonacciego 50.0%, kolejne natomiast (nieco mniej istotny) w okolicach współczynnika Fibo 61.8% i kolejnej strefy S/R.
Jeśli zejdziemy natomiast na niższy interwał czasowy (wykres H4) widzimy, że po drodze wypada jeszcze jeden istotny poziom wsparcia, którym jest połączenie równości z największą korektą w lokalnym ruchu zwyżkowym, strefy popytowej oraz współczynnika Fibonacciego 38.2%. Osobiście najbardziej jestem zainteresowany kupnem w okolicach pierwszego wsparcia wyznaczonego z wykresu dziennego ale w przypadku wystąpienia mocnego trigera (np. wyraźna reakcja cenowa lub układ świecowy) będę szukał okazji transakcyjnej również z interwału H4.
Komentarze 0