Czy parytet stóp procentowych w USA i UK skończy się w tym roku?
Podsumowanie:
- Wysokie oczekiwania podwyżki stopy procentowej w USA.
- Osłabienie funta wobec konsekwencji “BREXIT-u”.
Rynek jest zdecydowany, że w tym roku FED znowu podniesie stopę procentową.
Taki scenariusz obecnie przewiduje rynek, a spodziewana podwyżka o 25 punktów bazowych ma nastąpić w ostatnim kwartale tego roku. Jak widać na poniższej grafice przedstawiającej prawdopodobną wysokość stopy procentowej w USA na kolejnych posiedzeniach w tym roku wzrost o 0,25% rośnie z każdym miesiącem. Oznacza to, że inwestorzy całkowicie odrzucili możliwość powrotu do stanu sprzed roku kiedy stopa procentowa była zerowa, a Janet Yellen wywiąże się z obiecywanej kolejnej podwyżki. Trzeba jednak pamiętać, że na rynek do tego momentu mogą napłynąć dane przyspieszające lub odraczające decyzję Federalnego Komitetu do spraw Otwartego Rynku o zmianie wysokości stopy procentowej.

źródło: http://www.cmegroup.com/
Inflacja musi rosnąć by parytet zniknął
Szczególną uwagę należy zwrócić przez ten czas na dane z bacznie obserwowanego przez FED amerykańskiego rynku pracy oraz inflację. Co do tej drugiej to moim zdaniem ostatnie niższe dane publikowane przez okres zimy były uzależnione od warunków pogodowych i nic nie stoi na drodze dalszym wzrostom, które umocnią stosunek rynku do przyszłych podwyżek. Jednakże stopa inflacji wciąż nie zbliżyła się do celu inflacyjnego FED’u wyznaczonego na poziomie 2%, więc albo rynek jest przeświadczony że przez najbliższe pół roku stopa inflacji wzrośnie o ok. 1% albo kontrakty futures na stopę procentową są w pewnym stopniu przewartościowane.

źródło: www.ieconomics.com
Drugą ważną rzeczą są dane pochodzące z amerykańskiego rynku pracy. Tutaj dane wyglądają pozytywnie. Bezrobocie spadło do 5%, czyli teoretycznego punktu pełnego zatrudnienia, a średnie godzinowe wynagrodzenia ciągle rosną, co przy niskiej inflacji oznacza jeszcze wyższy realny wzrost dochodów Amerykanów.
Zagrożenie “BREXIT-u” prognozuje obniżkę w Anglii
Mimo tego że Mark Carney, przewodniczący Banku Anglii powiedział, że szybciej widzi on podwyżkę niż obniżenie stopy procentowej w Wielkiej Brytanii to takie prognozy nie są uzasadnione w przypadku hipotetycznego opuszczenia Unii Europejskiej przez ten kraj. Według ankiety, którą przeprowadził Bloomberg, zdecydowana większość analityków uważa, że w momencie wystąpienia BREXIT-u Bank Anglii zdecyduje się na interwencję na rynku pieniężnym. Najbardziej prawdopodobne działania to obniżenia stóp procentowych, zwiększenie wartości QE lub ułatwienie dostępu do kredytu.
Moim zdaniem dopóki sytuacja uczestnictwa Brytyjczyków we wspólnocie europejskiej nie wyjaśni się przez czerwcowe referendum należy zakładać najczarniejszy scenariusz dla funta szterlinga. Natomiast w momencie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej bieżąco analizować wskaźniki makroekonomiczne jak inflacja, PKB i bezrobocie dla tego kraju.
Funt Szterling pozostaje w długoterminowym trendzie spadkowym.
Po przeanalizowaniu powyższych danych naturalne jest, że funt szterling słabnie w stosunku do dolara amerykańskiego. Moim zdaniem dalsze spadki mogą potrwać do końca czerwca i wtedy się okaże, czy funt będzie kontynuować trend spadkowy czy też powstaną warunki do prognozowania podwyżki w Wielkiej Brytanii.
Jednakże do tego czasu najważniejsze pozostają sondaże wśród obywateli Anglii oraz ogólna tendencja w koniunkturze Stanów Zjednoczonych.
Komentarze 0