Czy rzeczywiście możemy być pewni podwyżki przez FED?
Podsumowanie:
- Niepewność co do sytuacji gospodarczej zatrzymuje tempo podwyżek stóp procentowych
- Rynek po jutrzejszym spotkaniu nie spodziewa się jakichkolwiek zmian, kluczowa pozostaje treść komunikatu w perspektywie następnych miesięcy
- Możliwe dalsze osłabienie dolara
Obecny tydzień jest bardzo ważny z perspektywy inwestorów na rynku walutowym. W środę poznamy decyzję Fedu odnośnie poziomu stóp procentowych. Dolar amerykański w ostatnim czasie wydaje się odreagowywać znaczące spadki z ostatnich kilku tygodni. W dniu jutrzejszym nie powinniśmy spodziewać się zmiany nastawienia członków Fed.
Główny ton komunikatu najprawdopodobniej zostanie skierowany na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzną sytuację gospodarczą USA. To powinno dać swoiste “alibi” dla samej Rady, aby pozostawić niezmienione stopy procentowe. Kluczowy pozostaje kontekst wypowiedzi, ponieważ inwestorzy będą chcieli szukać wskazówek odnośnie dalszego poziomu kosztu pieniądza. Rynek praktycznie nie dopuszcza zmiany stóp procentowych w obecnym momencie. Widać to bardzo wyraźnie po cenach 30-dniowych Fed Fund Futures, gdzie prawdopodobieństwo zmian jest równe zeru.
W ostatnim czasie agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB do 2,1 proc. Od czasu marcowego spotkania możemy zauważyć pewną poprawę jeśli chodzi o dane odnośnie inflacji, bezrobocia czy sytuacji w gospodarce światowej. Moim zdaniem jednak ciężko, aby kilka lepszych danych gospodarczych miało odmienić nastawienie całej rady FOMC. Biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje z banku centralnego również podwyżka w czerwcu wydaje się mało prawdopodobna, co powinno negatywnie wpłynąć na kurs dolara. Prezes J.Yellen w swoich wypowiedziach sugerowała bardziej gołębie nastawienie zaznaczając niepewność, co do obecnej sytuacji gospodarczej. Ostatnie posiedzenie pokazało, że część członków komitetu jest za dalszym zwiększaniem kosztu pieniądza w gospodarce, jednak nie stanowią oni wystarczającej siły do przegłosowania podwyżki.
Ważne dla samego FOMC jest pozostawienie pewnego pola manewru w prowadzonej polityce pieniężnej. Taka polityka ma służyć absorbowaniu negatywnych czynników w przypadku znaczącego pogorszenia na światowych rynkach
Dla samego dolara amerykańskiego w tym tygodniu bardzo ważne będą również dane o PKB za pierwszy kwartał tego roku (te dane poznamy w czwartek). Pomimo pewnego ożywienia sytuacja na świecie nie wpływa korzystnie na samą gospodarkę USA. Rezerwa Federalna w obecnym momencie jest już po pierwszej podwyżce stóp procentowych i moim zdaniem nie ma obecnie przesłanek za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej. Jutrzejszy wydźwięk komunikatu jest istotny z powodu wpływu na kolejne działania FOMC. Spodziewam się, że sam dolar po chwilowej aprecjacji w ostatnich dniach znowu znajdzie się pod presją sprzedających.
Komentarze 0