Decyzja w sprawie ratingu Portugalii może znacząco wpłynąć na sytuację w strefie euro
Podsumowanie:
- Decyzja agencji ratingowej DBRS w sprawie ratingu Portugalii.
- Wpływ ewentualnego obniżenia ratingu na rynki finansowe i sytuację w strefie euro.
- Analiza techniczna portugalskiego indeksu PSI20.
Decyzja agencji DBRS w sprawie ratingu Portugalii
Wydaje się, że najważniejsze decyzje tego tygodnia dla światowego rynku finansowego zostały już podjęte. Mam tutaj na myśli posiedzenie FED jak i BoJ. Jednak jeśli chodzi o samą strefę euro to najważniejszy informacja tygodnia pojawi się właśnie dzisiaj. W piątkowe popołudnie agencja ratingowa Dominion Bond Rating Sernice (DBRS) ma zakończyć przegląd kondycji fiskalnej Portugalii. Jest to jedyna agencja, która wciąż podtrzymuje rating inwestycyjny dla papierów skarbowych emitowanych przez Lizbonę. Pozostała wielka trójka agencji (Fitch, Moody’s oraz Standard & Poor’s) już wcześniej obniżyła swoje oceny do poziomu śmieciowego. Jeśli chodzi o samą kanadyjską agencję DBRS to już w ostatniej decyzji opublikowanej w lutym wskazywała ona na zbyt duży poziom zadłużenia Portugalii, problemy na rynku pracy oraz słabe perspektyw wzrostu PKB.
Jeśli dzisiaj ocena ta zostanie obniżona, to w krótkim czasie może nastąpić gwałtowny wzrost rentowności portugalskich obligacji, a kraj wypadnie z programu skupu obligacji przez EBC. To właśnie skup prowadzony przez EBC pomaga utrzymać rentowności 10-letnich portugalskich obligacji nieco poniżej 3%. Jak wysoko mogą wzrosnąć rentowności portugalskich obligacji? Świetnie obrazuje to poniższy wykres który porównuje rentowności 10 – letnich obligacji Portugalii , które są skupowane w dużej części przez EBC, w stosunku do tych samym obligacji greckich, które mają rating śmieciowy, a co za tym idzie Europejski Bank Centralny nie może ich nabywać.
Gdyby obligacje portugalskie przestały być hurtowo nabywane przez ECB, jest wielce prawdopodobne, że ich rentowności bardzo zbliżyłyby się do swoich odpowiedników greckich (rentowność 9% – 10%)W przypadku ewentualnego obniżenia ratingu dla Portugalii wzrośnie nie tylko koszt obsługi długu Lizbony, ale też może się to przełożyć na wyższe rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji.
Pomimo, że kanadyjska agencja DBRS jest w chwili obecnej jedyną, która utrzymuje rating Portugalii na poziomie powyżej śmieciowego, to prognozy analityków nie zakładają obniżki ratingu w dniu dzisiejszym. Natomiast gdyby okazało się zupełnie odwrotnie to z pozoru mało istotna decyzja mało znanej agencji ratingowej może okazać się gwoździem do trumny dla strefy euro.
Analiza techniczna indeksu portugalskiego PSI20 – interwał W1
Na interwale tygodniowym głównego indeksu portugalskiego widoczny jest długoterminowy trend spadkowy wyznaczony za pomocą linii trendu.
Właśnie na wczorajszej sesji giełdowej kurs PSI20 przetestował wspomnianą linię trendu. Oznacza to, że po kilku tygodniach korekty wzrostowej na tym indeksie powinniśmy w najbliższym czasie powrócić do spadków zgodnie z długoterminowym trendem. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 4500 pkt. a wyznaczone zostało przez dołki z roku 2015 i 2016. Natomiast w przypadku przebicia linii trendu spadkowego najbliższy opór zlokalizowany jest na poziomie 5360 pkt.
Pomimo że w ostatnim czasie udało się częściowo załagodzić problemy strefy euro, to wciąż one istnieją.
O kłopotach Hiszpanii pisałem tutaj: http://analizy.investio.pl/brexit-oraz-mozliwe-wybory-w-hiszpanii-najwazniejszymi-czynnikami-ryzyka-w-najblizszych-miesiacach/
Natomiast o Grecji tutaj: http://analizy.investio.pl/czy-temat-grexit-u-ponownie-przyciagnie-uwage-inwestorow/
Komentarze 2
Michail
Coraz więcej mówi się o surowcach jako świetnej inwestycji (http://independenttrader.pl/surowce-najtansze-od-1974-roku.html). Czy na GPW mogę jakoś inwestować w surowce?
Dawid Kluska
Na GPW to np. przez certyfikaty TURBO