Długoterminowa analiza dolara kanadyjskiego – #USDCAD, #EURCAD, #GBPCAD, #CADJPY, #AUDCAD -15.01.2014
Kanadyjski dolar jest jedną z walut, które uległy w ostatnich latach największemu przewartościowaniu. Teraz, gdy sytuacja w kraju uległa pogorszeniu, a Bank Centralny Kanady (wbrew wcześniejszym zapowiedziom) postanowił podtrzymać obecnie prowadzoną akomodacyjną politykę pieniężną, dolar kanadyjski stał się w tym roku jednym z liderów do dalszego osłabiania się – potwierdziła to silna wyprzedaż już w pierwszych tygodniach stycznia. Ze wszystkich walut omawianych w tym wpisie, jedynie jen i dolar australijski uległ silniejszej deprecjacji, co było rezultatem celowego działania BoJ, a także kolejnych obniżek stóp procentowych dokonanych przez RBA, a jak wiadomo jest główny czynnik determinującym wycenę waluty. Bardziej niż obecne poziomy stóp procentowych dla inwestorów ważne są instrukcje banków centralnych, co do ich poziomów w przyszłości – na tym polu BoC ma pewne dylematy związane z niepewną sytuacją ekonomiczną w kraju.
Jednym ze scenariuszy w polityce stóp procentowych ustalanych przez BoC jest ich podwyżka, jednak nie wcześniej niż po drugim kwartale obecnego roku. Taką presję wywiera m.in. MFW ze względu na rosnące ceny nieruchomości w Kanadzie, co grozi tworzeniem się bańki na tym rynku. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, gdyż jak zapewnia minister finansów, a także gubernator Banku Kanady Stephen Poloz ewentualne pogorszenie się sytuacji na rynku nieruchomości można załagodzić regulacjami makroostrożnościowymi, które ograniczą ryzyko niekontrolowanych wzrostów cen.
Aktualnie znacznie większą wagę przywiązuje się do spowalniającej inflacji, a także spadającej dynamiki udzielanych kredytów. Widmo deflacji stwarza możliwości dalszych obniżek stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów. Taki scenariusz obecnie dyskontują inwestorzy, gdyż brakuje czynników, które mogłyby stwarzać presję na wzrost cen, a także pobudzać kanadyjską gospodarkę. Składowe globalnego wzrostu stały się dla Kanady mniej korzystne, a wzrost gospodarczy u głównego partnera handlowego, czyli USA, wciąż pozostaje pozbawiony dynamiki. Sprawia to, że eksport jako główny czynnik wspierający PKB nie potrafi od dłuższego czasu się rozwinąć.
Innym czynnikiem ryzyka dla dolara kanadyjskiego, jako waluty kraju opartego na eksporcie surowców są spadki cen ropy. (więcej we wpisie: Commodity Currencies cz.1: Śladem ropy, czyli inne spojrzenie na dolara kanadyjskiego). O skali osłabienia się CAD decydować będą także, czynniki oddziałujące na waluty innych krajów, których indeksy analizowane pod kątem technicznym pojawiają się w każdy weekend w Investio (zobacz).
#USDCAD
Kurs dolara amerykańskiego dotarł do wieloletniej linii trendu spadkowego, a także kolejnej strefy podażowej. Przebicie górnego ograniczenia kanału cenowego, w którym cena poruszała od końca 2012 roku jest sygnałem do dalszych wzrostów. Spodziewany wzrost wartości dolara amerykańskiego w wyniku kolejnych cięć w programie QE, może doprowadzić cenę nawet w okolice strefy 1.70, gdzie znajduje się zgrupowanie kluczowych oporów. Najbliższy poziom, gdzie spodziewać się można realizacji części zysków, a zatem i większej korekty to zniesienie 50% połączone z zasięgiem 127,2% (1,1234). W średnim terminie opór ten powinien zostać przełamany, natomiast najpierw spodziewać się można „schłodzenia” wskaźnika RSI.
#EURCAD
Polityka monetarna EBC ma jeszcze przez dłuższy czas pozostać akomodacyjna, a rozważane mogą być także inne dalsze formy pomocy dla banków i krajów Strefy Euro (OMT, LTRO), które wywarłyby presję spadkową na euro. Stan gospodarki krajów Wspólnoty jest ciągle niezadowalający i brak jest sygnałów ewentualnej poprawy. Dużo się mówi także o przewartościowaniu euro, dlatego, pomimo iż w tym tamtym roku euro umacniało się najbardziej, bo prawie 15%, to w tym roku spodziewam się osłabienia trendu i dotarcia jedynie w okolice oporu 1,55. Obecnie cena znajduje się przy górnym ograniczeniu kanału, co może być dobrym miejscem na głębsza korektę – w najgorszym przypadku 1,43. Przed spadkami może chronić wewnętrzna linia trendu (czarna linia).
#GBPCAD
Dobrze prosperująca gospodarka Wielkiej Brytanii sprawiła silne umocnienie funta, a technicznie na parze z CAD wybicie z 3 letniego kanału cenowego. Zasięg wybicia został już zrealizowany, co nie osłabiło siły rynku, dlatego celem tej pary może być długoterminowa linia trendu. Cena jest w połowie drogi do zasięgu największej korekty w trendzie, a więc pozostaje ciągle dużo miejsca do wzrostów. Obecnie tworząca się korekta powinna znaleźć wsparcie w lokalnych strefach (rysunek 7). Zagrożeniem dla wzrostów mogą być rosnące oczekiwania, co do odczytów z brytyjskiej gospodarki (czas prosperity nie trwa wiecznie), a z wykresu konsolidacja ceny w 2009r. w przedziale cenowym, w którym obecnie znajduje się kurs.
#CADJPY
Polityka Banku Japonii będzie wywierać ciągle presję spadkową na jena, dlatego perspektywy dla tej pary są najmniej bycze. Cena konsoliduje pod górnym ograniczeniem kanału cenowego i jedynie silny impuls będzie w stanie wynieść ją na nowe maksima. Ewentualne wzrosty mogą doprowadzić kurs w okolice strefy 105.65. Ta para jest także wyjątkowo wrażliwa na zmiany cen ropy o czym dokładniej przeczytać można TUTAJ.
#AUDCAD
Dolar australijski jest ciągle pod presją działań RBA. Australia do rozwoju eksportu potrzebuje słabszej waluty, dlatego każda niekorzystna jej aprecjacja będzie spotykać się z interwencją włodarzy banku. Podobnie jak w parze z jenem i tutaj na obu walutach ciąży polityka banków centralnych, co przyczynić może się do słabszych w zasięgu ruchów cenowych. Kurs obecnie porusza się pomiędzy kluczową dla długoterminowego trendu strefą wsparcia, a oporem determinującym dalsze spadki. Aktualne wzrosty to prawdopodobnie trzecia fala korekty, a dobrym miejscem na zajęcie średnioterminowych pozycji krótkich wydaje się być strefa tuż poniżej 200-okresowej średniej. Spadki na tej parze nie powinny być już tak dynamiczne jak w trakcie 2013r., natomiast AUD powinno i tak zakończyć rok na poziomach niższych niż obecnie.
Podsumowanie
Największe szanse na mocne wzrosty ma para #USDCAD, na której pozostało dużo miejsca do umocnienia dolara amerykańskiego. Obecnie #USDCAD, #EURCAD, GBPCAD są mocno wykupione, dlatego przed długoterminową inwestycją z pewnością warto poczekać na lepszą cenę, po której kolejni inwestorzy będą mogli dołączyć się do trendu. Makroekonomicznie ważne są odczytu inflacji, którą w razie dalszych spadków (bądź braku wzrostu) będzie wywierać presję spadkową na dolara kanadyjskiego. Również zmiany w polityce innych banków centralnych nie będą obojętne dla kursu omówionych par walutowych.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0