Dolar nie przestaje aprecjonować
Euro w drodze na minima
Indeks euro pokonał ostatnie wsparcia i ma już przed sobą wolną drogę, aby spaść na poziom minimum z 2012 roku. Naturalnie głównym wsparciem staje się obecnie poziom przebitego wcześniej lokalnego minimum, czyli zasada zamiany biegunów (ZZB).
Retest przebitego poziomu jest bardzo prawdopodobny, gdyż pomiędzy notowaniami indeksu a wskaźnikiem RSI obserwujemy pro wzrostową dywergencję. W wypadku przebicia pierwszego poziomu ZZB będę oczekiwał wzrostów do poziomu równości korekt, która wypada na równi z lokalną strefą podażową, co razem tworzy kluczowy opór.
Dolar nie przestaje aprecjonować
Dolar nie przestaje aprecjonować i jednoznacznie wśród walut jest aktualnie numerem jeden. Technicznie na indeksie dolara obserwujemy atak na kluczowy szczyt. Warto jednak mieć na uwadze, że w najbliższą środę spotyka się Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, która prawdopodobnie da wskazówkę, kiedy możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych w USA. To wydarzenie może ustalić kursy większość par walutowych na najbliższe miesiące stąd należy rozważnie podchodzić do scenariuszy technicznych i mieć na uwadze, że to decyzja z środy wskaże dalszy kierunek.
W wypadku gołębiego komunikatu zasięg ewentualnej korekty pozostaje dość jednoznaczny. Będzie nim równość największych korekt w trendzie, co w tym wypadku łączy się z strefą ZZB uwiarygadniając wsparcie. W wypadku jastrzębiego nastawienia prawdopodobnie dolar przebije kluczowe ekstrema, które w następstwie staną się wsparciem o dużym potencjale do zajmowania pozycji długich.
Funt pod presją podaży
Indeks funta dotarł do docelowego wsparcia wyznaczonego w zeszłotygodniowej analizie. Obserwowane spadki w minionym tygodniu pozwalają jednak sądzić, ze to jeszcze nie wszystko, co ma do powiedzenia strona podażowa. Na powyższym wykresie zaznaczyłem lokalne strefy podażowe, które będą stanowić opory. Ostatnie dwie czterogodzinne świeczki również zdają się tworzyć kolejną strefę podażową, co prognozowałoby kontynuację ruchu spadkowego.
Oczekuję, że na początku tygodnia może dojść do retestu wyższej strefy podażowej i następnie do kontynuacji spadków z celem na niższej strefie zasady zamiany biegunów.
Czy indeks dolara australijskiego wybije trend?

Rysunek 5. Analiza techniczna, Indeks dolara australijskiego, D1, 15.03.2015. Drugi test równości korekt.
Indeks dolara australijskiego testuje ponownie poziom równości korekt w trendzie spadkowym. Obecnie istnieje duża szansa, że trend ten zostanie przerwany i zobaczymy przynajmniej korektę wyższego rzędu. Pierwszym zasięgiem dla wzrostów byłaby kolejna strefa podażowa a w następstwie pierwsze lokalne ekstremum. Niemniej jednak warto zauważyć, że poprzednie lokalne szczyty także tworzone były przy podwójnym lub potrójnym teście, co można porównać do sytuacji obecnej.
Indeks jena neguje Gartleya
Indeks jena zareagował na formację Gartleya wyznaczoną tydzień temu, lecz była to reakcja tylko lokalna. Aktualnie retestowany jest poziom przebitego minimum, czyli mamy do czynienia z zasadą zamiany biegunów. W wypadku gdyby poziom ten został zarespektowany to będę oczekiwał spadków przynajmniej do poziomu kluczowego minimum. Gdyby jednak notowania powróciły powyżej strefy ZZB to realizacja formacji Gartleya nie będzie wykluczona.
Scenariusze dla poszczególnych walorów na rynku Forex przedstawi już dzisiaj Damian Nowiszewski na webinarze „Przed otwarciem rynków” o godzinie 22:00 – polecam!
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0