Efekt grudnia na #DAX oraz #SP500
Kontynuując dalej poszukiwania statystycznej przewagi na rynku, przyszedł czas aby sprawdzić czy ostatnio opisywany we wpisie „Czy istnieje efekt grudnia na WIG20?” rajd świętego mikołaja występuje również na zagranicznych indeksach. Zaczynamy od sprawdzenia niemieckiego indeksu #DAX. Po opis teoretycznego podłoża efektu grudnia zapraszam do wpisu na temat #WIG20. W tym miejscu zajmiemy się już tylko oceną występujących zależności.
Jak widać po powyższym wykresie a także tabeli przedstawiającej dokładne zestawienie stóp zwrotu dla wszystkich badanych lat, podobnie jak na #WIG20 również na indeksie #DAX, grudzień jest miesiącem, który w historii był statystycznie najczęściej zyskowny. Jednak w tym wypadku ta zależność jest jeszcze silniejsza gdyż, aż 84% czyli 21 grudni w 25 latach było zyskownych (dla #WIG20 79%) oraz zarówno średnia stopa zwrotu jak i mediana są najwyższe właśnie w ostatnim miesiącu roku wynosząc kolejno 2,92% oraz 2,97%.
Cały ostatni kwartał dla indeksu #DAX jest historycznie bardzo dobry zarówno pod względem stóp zwrotu jak i procentowego udziału miesięcy zakończonych na plus. Widoczna różnica w stosunku do polskiego indeksu blue chipów jest taka, iż w wypadku #DAXa styczeń już nie jest tak dobry, choć wciąż jest na plusie, a na #WIG20 historycznie po grudniu następuje równie dobry styczeń.
Podsumowując, korzystając z tej historycznej zależności, korzystnym wydaje się pozycjonowanie na #DAX już od początku października z zamiarem przetrzymania pozycji do końca grudnia. Jednak patrząc na dłuższy termin, poprawnym wydaje się również zachowanie pozycji aż do lipca, po którym to następują statystycznie dwa najgorsze miesiące zarówno pod względem samych stóp zwrotu jak i procentowego udziału miesięcy na plus.
Jak wygląda sytuacja na #SP500?
Notowania indeksu #SP500 pokazują, iż efekt grudnia jest zjawiskiem uniwersalnym, występującym również na amerykańskim parkiecie. Badania sezonowości stóp wzrostu przypominają te z indeksu #DAX, gdyż również dla #SP500 ostatni kwartał jest najlepszy. Grudzień charakteryzuje najwyższa stopa zwrotu oraz procent miesięcy na plus, choć w kategorii mediany jest dopiero na czwartym miejscu. Niemniej jednak badania indeksu #SP500 są przeprowadzane na najdłuższej próbie danych, co sprawia iż wynik jest najbardziej wiarygodny. Analogicznie do indeksu #WIG20również tutaj widać, iż styczeń statystycznie jest dobrym miesiącem na przetrzymanie akcji kupionych pod „efekt grudnia”.
Jak udowodniliśmy w dwóch wpisach, efekt grudnia zwany rajdem świętego mikołaja ma pokrycie w historycznych danych i jest statystycznie prawdziwy. Na przestrzeni lat okazuję się, iż grudzień jest miesiącem, w którym indeksy osiągają ponadprzeciętne stopy zwrotu w porównaniu do pozostałych miesięcy jak i obserwuję się, iż w znaczącej większości przypadków (74-84%) grudzień kończy się na plusie. Chociaż sam w sobie efekt grudnia nie stanowi systemu inwestycyjnego, warto go wziąć pod uwagę przy zakupie akcji.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich
Komentarze 0