Fałszywe wybicia oraz powroty jako okazje na rynkach
Przed przeczytaniem tego artykułu zalecam zapoznanie się z podstawami, które wyjaśniają co to jest wsparcie i opór oraz jak się je wyznacza. Można to zrobić tutaj : Seria: analiza techniczna: poziomy wsparcia i oporu.
Fałszywe wybicia
Fałszywe wybicie jest formacją, która powstaje przy różnego rodzaju wsparciach lub oporach. Konstrukcja tejże formacji jest stosunkowo prosta i przedstawia ją wykres zamieszczony poniżej.
Na wykresie pokazano dwie sytuację, w których powstała formacja fałszywego wybicia. Poziomy wsparcia/oporu zostały zaznaczone jako strefy (zielone prostokąty). Natomiast fałszywe wybicia
oznaczone zostały zielonymi strzałkami. Formacja ta, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na wskutek nieudanej próby przebicia oporu lub wsparcia co na wykresie, przeważnie zaznaczone jest cieniem. Dopuszczalna jest również dwu świecowa konstrukcja w postaci objęcia hossy lub bessy.
Żeby odpowiedzieć na pytanie dlaczego formacja fałszywego wybicia jest warta zainteresowania trzeba spróbować wyobrazić co dzieje się w sytuacji powstawania takiej formacji. Gdy cena dochodzi do istotnego poziomu s/r, część inwestorów od razu zajmuje pozycję przeciwną do obecnego ruchu licząc na odbicie od wyznaczonego przez nich poziomu. Zlecenia S/L przeważnie ustawione są w jakiejś odległości powyżej/poniżej danego poziomu. W przypadku, gdy większość inwestorów zajęła już pozycję jest coraz mniej osób, które grają pod odbicie. Taką sytuację starają się wykorzystać ludzie, którzy posiadają wystarczającą ilość kapitału na ruszenie rynku w kierunku ustawionych S/L. Daje im to możliwość zajęcia sporych pozycji po korzystnej cenie, ponieważ zrealizowanie dużej ilości zleceń S/L pozwala zająć takie pozycje bez większego poślizgu.
Drugą sytuacją może być testowanie przez inwestorów danego poziomu, żeby zobaczyć reakcję rynku na przebicie. Jeśli reakcja jest niezadowalająca zamykają swoje pozycję przez co cena wraca do poziomu sprzed wybicia. Trader, może wykorzystać takie sytuację jako dodatkowe potwierdzenie istotności poziomu i możliwość zajęcia pozycji w dogodnym miejscu.
Powrót
Sytuacja bardziej rozbudowana od fałszywego wybicia. Formacja ta powstaje, gdy rynek po wybiciu poziomu nie kontynuuje ruchu lecz wraca do tego przebitego poziomu. Najlepiej sytuację taką pokazać na wykresie.
Jak widać na rysunku 4 rynek przez długi czas poruszał się w kanale spadkowym. Zielonymi strzałkami zostały oznaczone wybicia z tej formacji, po których rynek przetestował dolne ograniczenie kanału, ale nie był w stanie kontynuować ruchu. Po takim wyczerpaniu rynku często następuje powrót do przebitego wcześniej kanału. Czerwonymi strzałkami oznaczone są ruchy powracające. Do zajęcia pozycji można wykorzystać już sam ruch powracający, jednak bezpieczniej jest poczekać na retest, w tym przypadku dolnego ograniczenia kanału, żeby zobaczyć czy rynek ponownie zacznie respektować wybitą wcześniej formację. Formacja powrotu sygnalizować może również zbliżający się koniec obowiązującego ruchu, ale nie powinna być wykorzystywana w tym celu bez dodatkowego potwierdzenia. Poniżej więcej przykładów.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 6
TopQeS
Falszywe wybicie fantastycznie sie sprawdza na #gold… zobacz jak gra zwlaszcza w czasie waznych danych albo wystapienia oszolomow z FED czy boskiego Mario.. Dobra na powaznie – false move na zlocie jest bardzo latwy do wylapania i stwarza doskonala okazja inwestycyjna… polecam… dla chetnych moge wrzucic pare screenow :)
Z technicznego punktu widzenia – 04.11.2013 | Dział Analiz
[…] w trendzie oraz silną strefę S/R, by wreszcie dzisiejszej nocy przebić ten poziom (prawdopodobne fałszywe wybicie) i przetestować dolną linię kanału cenowego wyznaczoną z wykresu H4 oraz silną strefę […]
Z technicznego punktu widzenia – 20.11.2013 | Dział Analiz
[…] poziom oporu wypadający na zakończeniu fali (4) poprzedniego swingu, jednak mogło to być tylko fałszywe wybicie i aktualnie cena powinna dążyć do dolnego ograniczenia klina. Osobiście dalej jestem nastawiony […]
Z technicznego punktu widzenia – 20.12.2014 | Dział Analiz
[…] korekty nieregularnej lub pędzącej. Cena przebiła ostatni dołek jednak wygląda to bardziej na fałszywe wybicie niż zapowiedz dalszych spadków. Aktualnie warto poczekać na dalszy bieg wydarzeń, a pozycje […]
Z technicznego punktu widzenia – 27.12.2014 | Dział Analiz
[…] siły podążać dalej w górę i chwilę później zobaczyliśmy powrót poniżej tego miejsca (fałszywe wybicie?). Aktualnie rozważam dwa scenariusze. Pierwszy z nich to zakończenie 5-falowej struktury w fali […]
Analiza techniczna indeksów giełdowych 06.04.2014 | Dział Analiz
[…] Atak na historyczne maksimum 16500 okazał się nieudany, dlatego też cena utworzyła fałszywe wybicie zakończone silną świecą podażową. Biorąc pod uwagę spadkowy wydźwięk świecy piątkowej […]