Formacja trójkąta na indeksie dolara australijskiego
Indeks euro dalej w konsolidacji
Indeks euro przebywa w dalszym ciągu w konsolidacji o niewielkim zakresie wahań. Na koniec tygodnia został osiągnięty pierwszy poziom docelowy a zarazem opór w postaci strefy podażowej i zniesienia 38,2% wcześniejszej fali spadkowej. Niemniej jednak zakres bazy pozwala sądzić, iż korekta wzrostowa będzie jeszcze większa. Kolejnym celem jest zniesienie 50%, które łączy się z poziomem zasady zamiany biegunów a następnie poziom równości korekt, czyli Overbalance, co jest obecnie zasięgiem docelowym.
Formacja Gartleya na indeksie dolara wciąż możliwa
Notowania indeksu dolara podobnie jak indeksu euro niewiele zmieniły swoje położenie w minionym tygodniu. W wypadku dolara notowania wręcz zamknęły się praktycznie na tym samym poziomie, co przy okazji poprzedniej analizy. Z tego powodu scenariusz pozostaje w tym wypadku również bez zmian. Poziomem docelowym dla spadków a zarazem głównym wsparciem pozostaje poziom równości fal spadkowych, który jednocześnie wyznacza formację Gartleya. Przypomnę, że jest to potencjalnie trzecia formacja Gartleya pod rząd, gdzie dwie poprzednie zostały zrealizowane. Ostatecznym wsparciem dla całego ruchu trendowego pozostaje w dalszym ciągu poziom równości największych korekt w trendzie, który został na powyższym wykresie zaznaczony prostokątem.
Indeks funta zaatakuje szczyty?
Notowania indeksu funta zdecydowanie zostały wyciągnięte na wyższe poziomy, co pozwala oczekiwać, iż ruch ten będzie kontynuowany. Celem dla wzrostów jest na ten moment ponowny atak na okolice szczytów, niemniej jednak zanim tak się stanie notowania mają przed sobą dwa silne opory. Na pierwszy z nich inwestorzy natrafili już w minionych dniach i składa się na niego zaznaczona strefa zasady zamiany biegunów oraz projekcja 112,8% pierwszej fali wzrostowej a także zniesienia 50% oraz 127,2%. Ten opór został zarespektowany, jednak notowania powróciły w jego obszar stąd istnieje możliwość na jego wyłamanie. Gdyby tak się stało to pierwszym poziomem docelowym dla wzrostów będzie wyższa strefa zasady zamiany biegunów, na której wypadają zniesienia 61,8% oraz 161,8%.
Formacja trójkąta wskazuje na kontynuację wzrostów na indeksie dolara australijskiego
Także i indeks dolara australijskiego w minionym tygodniu pozostawał w wąskim zakresie wahań. Niemniej jednak w tym przypadku możemy zauważyć, iż konsolidacja przybrała formę trójkąta, który jest formacją kontynuacji trendu. Oznacza to, że kontynuacja ruchu wzrostowego jest bardziej prawdopodobna niż spadkowego.

Rysunek 5. Analiza techniczna, Indeks dolara australijskiego, H4, 26.04.2015. Gartley pozostaje poziomem docelowym dla notowań.
Wpisuje się to w aktualny scenariusz średnioterminowy, którym jest kontynuacja wzrostów przynajmniej do poziomu strefy podażowej z celem na nieznacznie wyżej położonym klastrze zniesień charakteryzującym formację Gartleya.
Indeks jena na oporze

Rysunek 6. Analiza techniczna, Indeks jena, H4, 26.04.2015. Klastry zniesień pozostają głównymi oporami.
Indeks jena w ostatnich tygodniach poruszał się w umiarkowanym trendzie bocznym, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, iż charakter rynku ulegnie w najbliższym okresie zmianie. Szansą na to jest osiągnięcie przez notowania wyznaczonych oporów, na poziomach których powinno znajdować się dużo zleceń. Pierwszy opór notowania już testują i jest nim strefa podażowa. Niemniej jednak największa okazja pojawiłaby się w momencie przetestowania przez notowania strefy wyższej, na której wypada również równość korekt oraz zniesienie 38,2%. To w tym miejscu powinna się uaktywnić silna podaż.
Scenariusze dla większości par walutowych, surowców jak i indeksów omówię już dzisiaj podczas webinaru „Przed otwarciem rynków” o godzinie 22:00 – zapraszam!
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0