Handel krótkoterminowy – zalety i wady
W dzisiejszych czasach, kiedy postęp technologiczny oraz powszechna komputeryzacja pozwoliła na szybki przepływ danych oraz informacji, inwestowanie na rynkach finansowych stało się bardziej dostępne niż kiedykolwiek. W wyniku tego zmieniły się również formy inwestowania, które jeszcze do niedawna były niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. Mowa tutaj o krótkoterminowych strategiach inwestycyjnych, które można realizować nie wychodząc z domu. Wystarczy komputer, proste oprogramowanie oraz konto u jednego z wielu brokerów. Oprócz wielu zalet, tego typu handel niesie za sobą wiele zagrożeń, co postaram się określić i zdefiniować w ramach tego artykułu
Na czym polega handel krótkoterminowy?
Handel krótkoterminowy jak sama nazwa wskazuje zdefiniowany jest z uwagi na krótki okres czasu w ramach, którego inwestor zawiera transakcje. Co w tym przypadku oznacza krótki okres czasu? Jest to okres od kilku minut do jednego, maksymalnie dwóch dni. Najczęściej czas trwania pozycji nie wykracza poza jedną sesję inwestycyjną. W związku z tym transakcje realizowane są w krótkich interwałach czasowych, najczęściej w granicach M1-H1, czyli od minutowego do godzinnego. W związku z krótkim okres czasu, zmniejsza się również oczekiwany zysk liczony w pipsach. Celowo nie wspominam tutaj o zysku w złotych z uwagi na to, że przy odpowiednio dużych pozycjach, potencjalne zyski mogą być podobne do tych jakie możemy uzyskać przy handlu średnio oraz długoterminowym. Należy jednak pamiętać, że przy dużo większych pozycjach, gwałtownie zwiększa się nasze ryzyko, co przy większej serii strat może bardzo szybko wyzerować nasz rachunek. W związku z tym trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do zarządzania kapitałem i nie inwestować dużej części swojego kapitału na jedną pozycję.
Pomimo tego, że definicja handlu krótkoterminowego jest w miarę ścisła, to jednak w ramach tego stylu handlu możemy wyodrębnić styl ultra krótkoterminowy, który potocznie nazywany jest skalpowaniem. W tym przypadku inwestor nastawiony jest na złapanie niewielkiego ruchu, który w wielu przypadkach może trwać mniej niż minutę. Jest to jednak bardzo trudny styl, który zalecany jest doświadczonym inwestorom, obytymi z wykresami. Skalpowanie może być realizowane jedynie na najbardziej płynnych parach walutowych, z uwagi na spread, który bardzo często stanowi dużą część transakcji wykonywanych w ramach skaplingu. Dany walor inwestycyjny powinien mieć również odpowiednio dużą zmienność, tak aby można było osiągnąć założony zysk w jak najkrótszym czasie.
Wady i zalety handlu krótkoterminowego
Każdy ze stylów handlu definiowany jako pewien okres czasu, w ramach którego wykonywane są transakcje, ma swoje wady i zalety, które należy znać aby wiedzieć, który z nich będzie najlepiej odpowiadał Twojemu charakterowi oraz usposobieniu.
Zalety:
-Szybka realizacja pozycji, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie lubią mieć otwartych pozycji na głowie.
-Potencjalnie duża liczba transakcji. Jest to odpowiednia sytuacja w przypadku gdy źle się czujesz siedząc bezczynnie przed wykresami.
-Możliwość osiągnięcia dużych zysków w krótkim czasie.
-Nie trzeba być biegłym w interpretacji danych makroekonomicznych. Jedyne co należy robić, to unikać handlowania podczas publikacji ważniejszych odczytów.
-Możliwość zebrania dużej bazy statystycznej w relatywnie krótkim czasie.
-W transakcjach jednosesyjnych nie jest naliczany swap, który przeważnie jest ujemny.
-Nie ma możliwości wystąpienia dużej luki cenowej, która może zamknąć naszą pozycję po innej cenie niż oczekiwana.
Wady:
– Spread oraz koszty transakcyjne stanowią często dużą część transakcji
– Szybka zmiana cen na niższych interwałach może prowadzić do serii strat
– Konieczność obserwowania notowań częściej niż w przypadkach strategii średnio oraz długoterminowych
– Niższe interwały czasowe charakteryzują się mniejszą liczbą dobrze widocznych trendów, jakie możemy obserwować na wyższych skalach czasowych
Powyższe zestawienie wad i zalet należy dokładnie przeanalizować przed rozpoczęciem swojej przygody z handlem, krótkoterminowym. Może to oszczędzić wielu przykrych doświadczeń w tym utraty kapitału. Naturalnie najlepszym sposobem na to aby przekonać się do jednego ze stylów handlowania jest praktyczne wykorzystywania go na rynkach finansowych. W tym celu zachęcam do testowania krótkoterminowych strategii na małych depozytach realnych, najlepiej takich, których utrata nie będzie wiązała się z większymi emocjami. Jeżeli wyniki będą wystarczająco dobre, wówczas można zwiększać kapitał, tak aby sprawdzić się w warunkach, kiedy depozyt będzie miał dla Ciebie znaczenie emocjonalne. Jakie to są wyniki wystarczająco dobre? Moim zdaniem zysk w wysokości 5% miesięcznie może być dobrym punktem wyjścia do systematycznego zwiększania posiadanego kapitału.
Kto powinien zajmować się handlem krótkoterminowym?
Jak już wspomniałem wyżej nie każdy powinien zajmować się handlem krótkoterminowym, gdyż wymaga on od inwestora przede wszystkim specyficznych uwarunkowań psychologicznych. Komu zatem polecałbym zająć się inwestowaniem w krótkim terminie czasowym? Według mnie warunkiem niezbędnym dla tego typu inwestowania jest umiejętność trzymania się ustalonych zasad. Na niższych interwałach czasowych mamy mnogość różnego rodzaju układów i sytuacji kiedy można zająć pozycje, które są niekoniecznie zgodne z założonym planem. Druga kluczowa kwestia to dynamika i szybkość w reagowaniu na zmieniające się warunki na rynku. W skalach czasowych takich jak M1 czy M5 sytuacja może zmienić się z minuty na minutę, dlatego tak ważne jest aby nie upierać się w swoich początkowych założeniach tylko umiejętnie zamykać pozycje w momencie kiedy widzimy, że rynek nie chce już kontynuować ruchu w naszym kierunku. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że handel krótkoterminowy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, która jest wymagana aby śledzić cenę na niższych interwałach czasowych. W związku z tym inwestor krótkoterminowy powinien być w pełni poświęcony inwestycją, a najlepsza sytuacja byłaby w momencie, gdy Forex jest naszym zajęciem.
Przekonaj się czy jesteś inwestorem krótkoterminowym
Investio.pl ma dla Ciebie idealną szansę sprawdzenia się w technikach krótkoterminowych. Już w tę sobotę zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty, które poprowadzi Marcin Tuszkiewicz, dotyczące jego flagowej filozofii inwestowania czyli handlu partyzanckiego. Opiera się ona na krótkoterminowych transakcjach z szybką realizacją zysków.
Chcesz poznać tajniki tego podejścia. Zapoznaj się z naszą propozycją, która dostępna jest pod tym adresem
Komentarze 0