Inwestowanie w wartość vs wzrost – jak zarobić?
W tym wpisie skonfrontowano wyniki strategii inwestowania w wartość oraz we wzrost. Ogólną charakterystykę należy rozpocząć od definicji spółek wzrostowych oraz wartościowych. Zazwyczaj spółki wzrostowe definiowane są, jako posiadające relatywnie wysokie wskaźniki wartości rynkowej (np. C/Z, C/WK etc.), z drugiej strony znajdują się spółki wartościowe, charakteryzujące się niskimi poziomami tych wskaźników.
W 1998 roku na łamach Financial Analysts Journal został opublikowany raport (autorstwa ekonomistów W. Baumanna, C. Conovera oraz R. Millera), w którym porównano zachowanie portfeli akcji wzrostowych oraz wartościowych. Autorzy po przebadaniu zachowań 28 rynków rozwiniętych w dziesięcioletnim okresie zauważyli występowanie tzw. „efekt wzrost-wartość” (value-growth factor), w przebadanym okresie spółki o charakterze wartościowym cechują się zdecydowanie wyższą stopą zwrotu niż spółki wzrostowe.
Spółki zostały sklasyfikowane na podstawie czterech różnych kryteriów:
- wartości wskaźnika C/Z
- wartości wskaźnika P/Przepływy pieniężne
- wartości wskaźnika C/WK
- wysokości stopy dywidendy
W tabeli poniżej zaprezentowano średnie, roczne stopy zwrotu z portfeli inwestycyjnych skonstruowanych na podstawie kryterium wzrost-wartość. Tabela podzielona jest na cztery segmenty w zależności od kryterium klasyfikującego (C/WK, C/Z, P/CF, stopa dywidendy). Pierwszy kwartyl można traktować jako portfel spółek wartościowych, kwartyl czwarty to tzw. portfel wzrostowy, pozostałe dwa kwartyle to portfele pośrednie. W ostatniej kolumnie podano rozpiętość stóp zwrotu pomiędzy skrajnymi kwartylami, a więc premię.

Tabela 1. Średnie, roczne stopy zwrotu z portfeli inwestycyjnych skonstruowanych na podstawie kryterium wzrost-wartość.
Jak widać, przeciętne stopy zwrotu z portfeli wartościowych przewyższały zyski z portfeli wzrostowych o 4,3%-5,7% rocznie co jest bardzo dużą różnicą jak na tak krótki okres.
Warto zauważyć jak dużej próby statystycznej dotyczy wspomniany wcześniej raport. Liczy ona około 28 000 obserwacji stóp zwrotu w okresie dziesięcioletnim (1986-1996) na 21 rynkach finansowych. Pozwala to domniemywać, że wyniki cechują się statystyczną istotnością. Rzeczywista przewaga akcji dobieranych ze względu na kryterium wartości wewnętrznej nad popularnymi akcjami wzrostowymi o charakterze spekulacyjnym wydaje się być dobrze udokumentowana.
Celem tego wpisu nie jest dogłębna analiza anomalii rynków kapitałowych zwanej efektem małych firm, przeczącej hipotezie rynków efektywnych, aczkolwiek warto się przyjrzeć jak zachowują się poszczególne portfele wzrostowe oraz wartościowe w zależności od wielkości kapitalizacji rynkowej spółek. W ten sposób uzyskamy odpowiedź na pytanie czy przewaga spółek wartościowych udokumentowana powyżej nie jest pochodną tego, że w większości są to spółki relatywnie niewielkie.
W poniższej tabeli przedstawione zostały średnioroczne stopy zwrotu z portfeli sklasyfikowanych na podstawie kryterium wzrost-wartość oraz na podstawie wielkości kapitalizacji.

Tabela 2. Średnioroczne stopy zwrotu z portfeli sklasyfikowanych na podstawie kryterium wzrost-wartość oraz na podstawie wielkości kapitalizacji.
W powyższej tabeli zaprezentowano zestaw bardzo interesujących obserwacji. Jej budowa jest bardzo podobna do tabeli poprzedniej, tu dodatkowo nastąpił jednak podział portfeli ze względu na kryterium wielkości kapitalizacji. Pozwala to na obserwację dwóch omawianych wcześniej efektów (wzrost-wartość oraz efekt małych spółek) oddzielnie oraz umożliwia zbadanie ich relatywnej siły.
O ile występowanie wymienionych powyżej zjawisk jest rzeczą oczywistą warto przyjrzeć się korelacji występującej pomiędzy nimi. Bardzo interesującym faktem jest wzrost siły oddziaływania efektu wzrost-wartość wraz ze zwiększaniem kapitalizacji spółek. Efekt wzrost-wartość najsilniej oddziałuje na spółki o największej kapitalizacji oraz w ogóle nie występuje w segmencie spółek o najniższej kapitalizacji. Może to być spowodowane olbrzymią zmiennością cen rynkowych, przychodów ze sprzedaży netto, dywidend charakteryzującą małe spółki, obliczanie wskaźników finansowych na podstawie przeszłych danych w otoczeniu tak dużej zmienności mija się z celem.
Więcej na temat analizy finansowej spółek giełdowych dowiesz się dzięki naszej dedykowanej aplikacji squaber.com oraz podczas jednego z organizowanych przez nas darmowych szkoleń online. Zapisy pod tym linkiem.
Źródło:
W. Bauman, C. Conover, R. Miller, „Growth versus Value and Large-Cap versus Small-Cap Stocks in International Markets”, Financial Analysts Journal, March/April 1998
Komentarze 1
Strategia inwestycyjna Piotroskiego – Investio.pl
[…] w wartość, której charakterystyka i weryfikacja efektywności została przedstawiona w jednym z wpisów na blogu. W skrócie tzw. value investing opiera się na zakupie relatywnie niedowartościowanych walorów, […]