Jak dobrze ustawiać Stop Loss’y – linie trendu, wsparcia oraz opory
W poprzednich wpisie przedstawiłem swoją opinię na temat zleceń zabezpieczających Stop Loss („Czy powinniśmy stawiać Stop Loss’y?„). Niezależnie jednak od tego, czy te zlecenia stawiasz czy też nie, zawsze musisz mieć gotowy plan wyjścia z transakcji. W momencie wejścia na rynek musisz już znać plan ewakuacji, najczęściej jest to po prostu cena po jakiej zamkniesz transakcję gdy okaże się, że się pomyliłeś. Kluczowym jest zatem określenie tego poziomu cenowego. Szczerze mówiąc, nie znam lepszej metody do określania poziomów zleceń zabezpieczających niż analiza techniczna. Żadna inna metoda analizy rynków nie daje tak precyzyjnej odpowiedzi. W klejny postach przedstawię kilka metod ustawiania Stop Loss’ów z wykorzystaniem właśnie analizy technicznej. Sam stosuję część z nich w swoich inwestycjach, uważam zatem, że mogę je Tobie polecić. Dostosuj się do swojego stylu inwestycyjnego i pozwól sobie zarabiać więcej!
Linie trendu, wsparcia i opory
Jak zawsze w życiu, to co najprostsze często jest najlepsze. Pierwszą metodą wyznaczania dobrych miejsc dla Stop Loss’ów są po prostu linie trendu czy też poziomy wsparć i oporów. Nadrzędna zasada w inwestycjach brzmi aby kupować gdy jest tanio (na wsparciu), a sprzedawać gdy jest drogo (na oporze). Jeżeli dokonasz transakcji ze względu na kolejną próbę ataku na wsparcie, czyli dokonasz zakupu danego instrumentu, swoje zabezpieczenie ustaw kilka pipsów poniżej tego wsparcia. Zawsze należy zostawić margines bezpieczeństwa dla ewentualnego zawahania i fałszywego wybicia. Na rysunku 1 widać możliwe dwie transakcje na na parze walutowej #EURUSD i oporze wynikającym z poprzednich dołków. Poziome czerwone linie oznaczają przedział, strefę oporów. SL1 ustawiony jest tuż nad cieniem świecy – tutaj margines można zostawić minimalny, spread + maksymalnie 2 pipsy.
Uwaga!
Dla zleceń sprzedaży należy uwzględnić spread podczas ustawiania Stop Loss’a. Wiąże się to z tym, że cena na wykresie rysowana jest po cenie Bid (cena sprzedaży) – natomiast pozycja krótka zamykana jest po cenie Ask -większej o spread od Bid. Pozycje długie (kupno) zamykane jest po cenie Bid, czyli takiej po jakiej rysowany jest wykres. W związku z tym, przy ustawianiu Stop Loss’a wystarczy sugerować się wykresem.
Natomiast drugi Stop Loss – SL2, umieszczony został nieco dalej od ceny maksymalnej świecy. Uważam, że należy przy tym uwzględnić fakt, że nieco wyżej jest poziom oporu, który może zatrzymać ewentualne wybicie maksimum poprzedniej świecy. Sztuką jest dokonywanie transakcji w momencie kiedy cena dociera do konkretnego poziomu wsparcia lub oporu. Jest to trading najwyższych lotów – pozwala na ucięcie strat do totalnego minimum. Zauważ, że gdy kupisz instrument dosłownie na poziomie wsparcia, to gdy tylko cena zejdzie 3 czy 4 pipsy poniżej wsparcia i nie będzie wykazywała chęci powrotu, to zamkniesz ją bez wahania. Natomiast gdy rynek zauważy poziom i od niego się odbije – zarobisz krocie zanim w ogóle pomyślisz o zamknięciu pozycji. Przy takim inwestowaniu stop loss jest raczej mentalny, z góry określony, ale zależy od zachowania ceny. Jednak zawsze trzeba określić maksymalny zasięg ewentualnego fałszywego wybicia. Na rysunku 2, na parze walutowej #USDCHF zaznaczyłem jako SL1 poziom, przy którym należałoby zamknąć pozycję, w przypadku otwarcia jej „na wsparciu” – bez sygnału dodatkowego ze świec.

Rysunek 2. Przykład wykorzystania linii trendu oraz poziomu wsparcia do ustawienia Stop Loss’a, USDCHF, H1
W przypadku, gdy dokonasz transakcji już po zauważeniu przez rynek danego poziomu, zazwyczaj masz możliwość odniesienia się do formacji świecowej, która na tym poziomie się pojawiła. W takim przypadku Stop Loss powinien znaleźć się kilka pipsów poniżej cienia (dla transakcji kupna) lub powyżej cienia (dla transakcji sprzedaży) świecy, która wygenerowała sygnał. Pamiętaj jednak, że o zauważeniu poziomu można mówić w tedy, kiedy cień świecy wyszedł poza wsparcie lub opór. Na rysunku 2 powinno to być tuż pod niższym poziomem wsparcia.
Nie zawsze należy czekać na wybicie Stop Loss’a. Na rysunku 3 prezentuję wejście na rynek na linii trendu jako wsparciu na parze walutowej #EURUSD. Ryzyko podczas tej transakcji wynosiło 3 pipsy, minimalny potencjalny zysk to poprzedni szczyt czyli 15 pipsów, R:R = 1:5 czyli rewelacyjnie.
Stop Loss został ustawiony na poziomie 1.2769, ponieważ dopuszczałem zawahanie do poprzedniego dołka (jako fałszywe wybicie). Cena mocno trzymała się poziomu o pips wyższego od ustawionego Stop Loss’a, po czym nastąpił ruch do góry. Wydawało się, że pozycja jest dobra i wkrótce poprzedni szczyt zostanie osiągnięty. Teraz jednak widać, że rynek potrzebował jedynie na stworzenie silniejszego sygnału sprzedaży – Formacji Głowy z Ramionami, aby ruszyć w dół. Pozycja została zamknięta na +0,5 pipsa – w takich sytuacjach nie warto czekać na realizację Stop Lossa. Wręcz przeciwnie – należy zamykać pozycję i je ODWRACAĆ!
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0