#JSW – jastrząb pikuje
Kiedy 06.07.2011r. #JSW debiutowała na GPW z ceną 136 PLN chyba nikt nie spodziewał się tak drastycznej przeceny akcji. W drugą rocznicę obecności na parkiecie akcje węglowego potentata kosztowały 65,40 PLN, czyli zanotowały prawie 53% spadek w odniesieniu do dnia debiutu. Dla porównania w tym samym okresie indeks WIG-SUROWCE spadł o 25%, a WIG20 o 20%. Przyczyn spadku cen akcji przynajmniej częściowo należy szukać w słabszych wynikach #JSW. Pierwsze rozczarowanie inwestorów nastąpiło po IIQ2011 r., kiedy Spółka wygenerowała niższe od oczekiwań wyniki w efekcie poniesionych jednorazowo kosztów programu akcji pracowniczych. W ostatnich tygodniach kwestia akcji pracowniczych ponownie wpłynęła na kurs #JSW. O tej oraz technicznych przyczynach spadku cen akcji pisze w analizie technicznej #JSW Robert Richter. Z fundamentalnego punktu widzenia obecne słabe wyniki #JSW wynikają ze spowolnienia gospodarczego, które wpływa na spadek światowego zapotrzebowania na stal oraz węgiel. Brak wyraźnego impulsu ze strony przemysłu utrzymuje ceny węgla oraz koksu na niskim poziomie co znajduje bezpośrednie odbicie w wielkości przychodów #JSW.
Klika słów wstępu
Spółka od września 2011 r. wchodzi w skład WIG20, natomiast od sierpnia 2012 także w skład prestiżowego RESPECT Index. Głównym udziałowcem #JSW pozostaje Skarb Państwa, który po IQ2013 był właścicielem 55,16% akcji. Spółka posiada dość skoncetrowaną strukturę odbiorców. Udział 5 największych kontrahentów w segmencie Węgiel wynosi 67,3%, a w segmencie Koks 62,2%. Pozytywnym kierunkiem zmian jest spadek koncentracji odbiorców Y/Y. Przychody #JSW generowane są przede wszystkim z wydobycia węgla oraz przetwarzania koksu.
Seria słabych wyników #JSW
Po rekordowych wynikach w 2011 r. spowodowanych wysokimi cenami węgla oraz koksu #JSW ma wyraźne problemy z osiągnięciem kolejnych szczytów. Spadek dynamiki przychodów 2012/2011 wyniósł 5,9%, natomiast IVQ2013/IVQ2011 już 7,5%. Z pewnością najistotniejszy wpływ na spadek dynamiki mają rekordowo niskie ceny wymienionych surowców. Mając na uwadze przewidywania analityków co do wzrostu cen dopiero z początkiem 2014 r., nie należy oczekiwać poprawy dynamiki przychodów w 2013r.
Zysk operacyjny Grupy zmniejszył się Y/Y o 67,6%, co w głównej mierze spowodowane było wzrostem kosztów sprzedaży (o 77,5%) oraz kosztów administracyjnych (o 79,9%). O ile wzrost kosztów sprzedaży został częściowo zrekompensowany wyższą ceną sprzedaży węgla oraz wzrostem wolumenu sprzedanego koksu, o tyle przyrost kosztów administracyjnych nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Dodatkowe koszty związane są z podpisanym w listopadzie 2012 r. porozumieniem ze związkami zawodowymi na mocy którego #JSW zobligowała się do wzrostu wynagrodzeń o 3,4% od listopada 2012 r. oraz o 2,7% od stycznia 2013 r. Po IQ2013 koszty wynagrodzeń stanowiły 45% kosztów rodzajowych Grupy. Gdyby ktoś uważał, że obciążeń związanych ze świadczeniami pracowniczymi wciąż jest mało, w ostatnich tygodniach #JSW wypłaciła ponad 90 mln zł w formie nagród dla pracowników, co z pewnością znajdzie odbicie w wynikach po IIQ2013.
Ciekawymi wskaźnikami prezentowanymi przez #JSW są gotówkowy koszt wydobycia węgla oraz gotówkowy koszt produkcji koksu. Pierwszy z nich wzrósł w IQ2013 o 9,7%, podczas gdy cena sprzedaży węgla spadła średnio o 24,3%. Co prawda spadkowi cen koksu o 27,8% towarzyszył spadek gotówkowego kosztu produkcji koksu, jednak był to spadek jedynie o 7,2%.
#JSW na tle branży po IQ2013
#JSW finansuje przedsięwzięcia inwestycyjne głównie ze środków własnych. Wskaźnik ogólnego zadłużenia dla segmentu surowców i energii wynosi prawie 43%, natomiast w #JSW kształtuje się on na poziomie 38%. Niestety biorąc pod lupę pozostałe istotne wskaźniki (C/Z, ROA, ROE, marża zysku netto) #JSW plasuje się poniżej średniej branżowej. W rankingu investio.pl #JSW osiągnęła wynik trzeci niestety od końca spośród 19 spółek zaliczanych do segmentu surowców i energii.
Co przyniesie przyszłość?
Z pewnością #JSW nie zaliczy roku 2013 do rekordowych pod względem osiągniętego zysku. Słaba koniunktura na świecie, niski popyt na stal wpływają negatywnie szczególnie na ceny węgla koksującego, w którego wydobyciu specjalizuje się #JSW. Elastyczność w zatrudnieniu czy wysokości wynagrodzeń znacząco ogranicza silna pozycja licznych związków zawodowych. Czynnikiem, który dodatkowo wzbudza mój niepokój jest większościowy udziałowiec. Biorąc pod uwagę presję Skarbu Państwa na wysokość dywidendy w #KGH oraz dziurę budżetową, która głębokością z pewnością sięga już najniższych pokładów węgla w #JSW tylko czekam aż Ministerstwo Gospodarki upomni się o wyższe zyski. Ma to tym większe znaczenie, że zysk, który nie jest zwracany akcjonariuszom w postaci dywidendy, przeznaczany jest na przedsięwzięcia inwestycyjne Spółki. Pytanie tylko czy po 2013 r. będzie co dzielić? Impulsem do poprawy wyników #JSW z pewnością byłoby ożywienie gospodarcze. Jednak spowolnienie, które dotknęło nawet Chiny oraz prognozy analityków nie przewidują poprawy koniunktury przed końcem 2013 r. Podsumowując: rok 2013 nie będzie dla #JSW rokiem osiągania kolejnych szczytów, a raczej rokiem obrony wysokości zysków z 2012 r .
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0