Komentarz dzienny 20 grudnia
Dzisiejsze odczyty pokazują jak bardzo z dnia na dzień może zmienić się obraz gospodarki, jeżeli zwraca się uwagę jedynie wybiórczo na niektóre z danych. Podczas, gdy wczoraj napływające odczyty z amerykańskiej gospodarki były negatywne, tak dzisiaj ostateczna rewizja dynamiki wzrostu PKB za trzeci kwartał wyniosła aż 4,1% kw/kw, przewyższając zarówno konsensus rynkowy jak i najwyższe prognozy, które opiewały na 3,8%.
Za tak dobry odczyt odpowiada to, co w pierwszej rewizji opisywanej dwa tygodnie temu prezentowało się jako najsłabszy element, czyli wydatki konsumpcyjne. W stosunku do pierwszej rewizji podniesiono ich wkład z 0,96 pp. do 1,36 pp. W ten sposób ostateczny odczyt jest niemalże o 45% wyższy od pierwszego, który przyniósł i tak bardzo dobry wynik na poziomie 2,84%. Mimo, iż ponad czteroprocentowy wynik robi wrażenie to warto pamiętać, iż dane ze Stanów są podawane kwartał do kwartału, co stanowi odmienność z naszego punktu widzenia, gdyż w Polsce przyjęło się stosować odczyty zannualizowane (wynik kwartalny x 4) w skali rok do roku. W takim ujęciu dynamika wzrostu PKB w trzecim kwartale w USA wyniosła 2,0%, co i tak bezsprzecznie stanowi bardzo dobry wynik na tle pozostałych krajów.
Dziś również otrzymaliśmy odczyt PKB z wielkiej Brytanii gdzie dynamika wzrostu wyniosła 0,8% kwartał do kwartału. Za największy wkład na poziomie 1,0 pp. odpowiada zmiana zapasów, natomiast z drugiej strony z wynikiem 1,2 pp. jest eksport netto. Oznacza to, iż import znacząco przeważał w trzecim kwartale. Opublikowane dziś również saldo rachunku bieżącego wskazuje, iż silny rozwój może być ciężki do utrzymania, gdyż jest wrażliwy na słabość zagranicznych rynków. Zdecydowanie to Wielka Brytania w 2013 roku była zieloną wyspą na tle Europy, z bardzo dynamiczną poprawą w szczególności na rynku pracy. Jednakże jak zauważa agencja ratingowa S&P utrzymując ocenę na poziomie AAA, perspektywa jest negatywna ponieważ obecne tempo może być nie do utrzymania.
![Komentarz dzienny 20 grudnia Komentarz dzienny 20 grudnia](https://analizy.investio.pl/wp-content/uploads/2013/12/Ashampoo_Snap_2013.12.20_16h55m59s_021_-500x374.jpg)
Rysunek 3. PKB Wielkiej Brytanii kw/kw
![Komentarz dzienny 20 grudnia Komentarz dzienny 20 grudnia](https://analizy.investio.pl/wp-content/uploads/2013/12/Ashampoo_Snap_2013.12.20_15h05m39s_017_-500x225.jpg)
Rysunek 4. Saldo rachunku bieżącego
Powyższe dwa wykresy pokazują saldo rachunku bieżącego w kwotach nominalnych oraz jako procent PKB. Wynika z nich, iż brytyjski rząd w listopadzie pożyczył więcej niż przed rokiem a taka tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu. Ponadto deficyt na rachunku stanowi obecnie 5,1% PKB, co jest bardzo wysokim poziomem i jak widać na ostatnim okresie, na przestrzeni 58 lat tylko raz wynik był gorszy. Z tego powodu utrzymanie obecnego tempa rozwoju w następnych kwartałach będzie bardzo silnie zależne od tego jak spisywać się będzie otoczenie.
Po 11 miesiącach od czasu, gdy agencja S&P określiła perspektywy dla Unii Europejskiej jako negatywne, dokonała cięcia ratingu z potrójnego-A do AA+ argumentując, iż wiarygodność kredytowa 28 członków zmalała. Drugim powodem są ustalenia budżetowe, które agencja uznała za sprawiające wrażenie nieprzejrzystych, co nie pozwala na podtrzymanie najwyżej oceny. Decyzja raczej nie dziwi, a ogłoszenie jej dopiero w tym momencie związane jest z faktem, iż wielka trójka nie spieszy się zazwyczaj z publikowaniem obniżonych ratingów, czego kryzys był dobitnym przykładem.
Już dziś zapraszam na jutrzejszą analizę indeksów walutowych oraz przypominam, iż ze względu na okres świąteczny przez najbliższe dwie niedziele nie odbędzie się webinar „Przed otwarciem rynków”. Tymczasem, życzę Wam weekendu spędzonego na potrójne-A.
Komentarze 0