Konfluencja S/R z wybranymi narzędziami analizy technicznej
Przed przeczytaniem tego artykułu zalecam zapoznanie się z podstawami, które wyjaśniają co to jest wsparcie i opór oraz jak się je wyznacza. Można to zrobić tutaj : Seria: analiza techniczna: poziomy wsparcia i oporu.
Konfluencja to nic innego jak dodatkowe potwierdzenie, które wzmacnia poziom. Do najpopularniejszych technik wykorzystywanych w tym celu należą : mierzenia Fibonacciego, linie trendu oraz średnie kroczące.
Techniki Fibonacci’ego
Na wykresie powyżej przedstawione zostało potwierdzenie wyznaczonego wsparcia przy użyciu zniesienia wewnętrznego. Z uwagi na mnogość zastosowań mierzeń Fibonacciego jest to często używana technika przy potwierdzaniu wsparcia bądź oporu i to ze znacznym wyprzedzeniu co pozwala na zaplanowanie działań tradera. Szczególnym przypadkiem jest wystąpienie formacji harmonicznej co dodatkowo podnosi istotność poziomu.
W tym przykładzie widać, że nie tylko formacja harmoniczna potwierdziła poziom oporu, ale także zwiększyła dokładność oraz mogłaby pozwolić uniknąć stratnej pozycji.
Linia trendu
Linie trendu są bardzo łatwe w użyciu oraz pozwalają trzymać się starej zasady „zawsze graj zgodnie z trendem”. Kolejną kwestią połączenia linii trendu z S/R jest możliwość szybkiej identyfikacji formacji cenowych. Wyszukując formacje cenowe poprzez łączenie linii trendu oraz s/r zamiast skupianiu się od razu na formacjach, unika się błędu, który polega na tym że widzi się to co się chce widzieć.
Jak widać na załączonym wykresie, linia trendu użyta razem z poziomami s/r pozwala na złapanie końca korekty i ustawienie się w bardzo dogodnym miejscu oczekując na kontynuację trendu.
Jak wcześniej wspomniano szczególnym przypadkiem użycia linii trendu i poziomu s/r jest powstanie formacji cenowej. W tym przypadku jest to formacja trójkąta, którą powinno się rozgrywać na reteście po wybiciu. Cena nie tylko uszanowała linie trójkąta ale także wcześniej narysowane wsparcie co pozwalało na użycie bardzo krótkiego zlecenia stop loss.
Średnie kroczące
Średnie kroczące na rynkach finansowych wykorzystywane są od bardzo dawna. Zazwyczaj obliczana jest z prostego wzoru na średnią arytmetyczną (SMA). Tak więc średnie są przekształceniem ceny mającym na celu wygładzenie ruchów ceny. Często wykorzystywane są jako narzędzie do wyznaczania trendu lecz w tym przypadku zostaną użyte jako dynamiczne poziomy wsparć i oporów.
Popularne również jest używanie więcej niż jednej średniej tworząc w ten sposób strefę wsparcia lub oporu, która w praktycznym zastosowaniu wydaje się być lepsza niż konkretna cena.
Jak widać potwierdzeń poziomów SR jest dużo a wymienione zostały tylko najpopularniejsze. Im więcej potwierdzeń posiada poziom tym większe prawdopodobieństwo, że okaże się istotny. Szukanie konfluencji jest więc jak najbardziej wskazane. Nie ma natomiast reguły mówiącej o tym, poziom trzeba zacząć wyznaczać od klasycznej metody.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0