Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Jaki jest bezpieczny Take Profit intraday’owy?
Kanadyjczyk udzielił nam odpowiedzi na to pytanie w dniu 25 maja br. Spójrzmy na wykres w skali 15-minutowej. Wyraźny układ korekty płaskiej z charakterystyczną równością fal AB=CD potwierdzony dodatkowo został wewnętrznym mierzeniem Fibonacciego 61,8%, a końcówka tej fali nie pozostawia wątpliwości – to typowe podbicie przed zwrotem (wyraźna biała świeca marubozu).
Patrząc na tę pozycję w skali typowo intraday’owej powinniśmy wziąć pod uwagę kilka wariantów z logicznym ustawieniem zlecenia Take Profit. Pierwszym bezpiecznym poziomem jest zazwyczaj ostatni dołek/szczyt (w zależności od trendu). Zielona linia pokazała nam z jak dużą precyzją rynek zareagował na poziomie 1,2276.
Target w tym przypadku ustawiony został na wysokości ostatniego lokalnego szczytu z 25 maja. Pozycja nie została zabezpieczona na „zero”, co w konsekwencji spowodowało, że rynek wyrzucił nas na stracie 10-pipsowej.
Pojawiają się zatem zasadnicze dwa pytania:
1) Czy można ustawić Stop Loss’a na takim poziomie, który pozwalałby uniknąć przedwczesnego zamknięcia pozycji aż w 66% procentach?
2) Czy Stop Loss ustawiony bezpośrednio na poziomach Fibonacciego ma sens?
Sprawdź statystyki wykonane na podstawie 1956 zniesień fibo!
Najlepszą skuteczność osiągnęliśmy na parze EURGBP, gdzie ostatnie 2 dni sesyjne wpłynęły bardzo pozytywnie na wartość jednego z naszych portfeli. Zwróćmy uwagę najpierw na to, co się stało 22 maja. Rynek w okolicach południa wyjątkowo gwałtownie podbił do góry i zatrzymał się w okolicach clustra opartego na wewnętrznych mierzeniach Fibonacciego 38,2% + 50% (spójrz na wykres poniżej).
Dodatkowym potwierdzeniem tej strefy podażowej była wcześniejsza reakcja ceny w dniach 19 oraz 21 maja. Patrząc na knoty świec H1 w tych dniach widzimy jak duże zlecenia musiały tam leżeć, skoro rynek tak gwałtownie i dynamicznie zareagował.
Wyjście z pozycji nastąpiło na bezpiecznym targecie ostatniego dna, a cały wynik z tej pozycji to +55 pipsów. Charakterystyczny motyw na funcie pojawił się również w dniu dzisiejszym w okolicach godziny 10:00. Rynek EURGBP wybił w tym czasie nowe dno, świeca zatrzymała się tuż przed zewnętrznym poziomem 127,2%, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to typowy układ markowania ceny = końcówka fali CD zewnętrznej formacji harmonicznej Butterfly – Motyl (zaznaczonej trójkątami).
Wejście w pozycję nastąpiło na następnej świecy popytowej z wyraźnym targetem w okolicach górnego ograniczenia zielonego prostokąta. Jak widać po czasie statystyka oparta na „overbalance” po raz kolejny wypełniła rynek od czysto geometrycznej strony.
Spotkanie webinarowe, które odbędzie się 26 maja 2015, o godzinie 19:00, w dużej mierze będzie poświęcone matematycznym zagadnieniom związanym z ciągiem Fibonacciego w kontekście spekulacji jednosesyjnej.
Spotkanie zapowiada się niezwykle ciekawie dlatego, że skonfrontujemy ze sobą dwa podejścia – giełdowe (rynek akcyjny) oraz FX (rynek wysoce lewarowany), a także dokonamy wspólnych analiz ze szczególnym uwzględnieniem wybranych pomiarów fibo tak, aby sprawdzić jak duże powtarzalności określonego schematu występują na rynku.
Dlaczego warto być na tym spotkaniu?
- Poznasz wizualne metody ułatwiające podjęcie decyzji kiedy należy działać, a kiedy nie.
- Zrozumiesz dlaczego wybór odpowiedniej fali jest tak ważny w mierzeniach Fibonacciego – budowanie przewagi statystycznej.
- Dostaniesz uproszczoną checklistę konkretnych działań Fibonacci Team.
- Mit Fibonacciego – case study.
DOŁĄCZ DO GRONA ZAANGAŻOWANYCH TRADERÓW
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0