Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Jak często występują po sobie stałe proste układy rynkowe oparte na impulsie i korekcie?
Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Przy silnych ruchach falowych, stałe układy, oparte na impulsie – korekcie, występują bardzo często. Zdecydowana większość korekt znosi poprzedni impuls rynkowy średnio w 50%- 61,8%.
Bufor bezpieczeństwa, który niezbędny jest do prawidłowego ustawienia zlecenia zabezpieczającego Stop Loss powinien uwzględniać pewne odchylenie – chwilowy szum rynkowy.
Najlepiej schemat ten przedstawia wycinek pary walutowej CHFJPY z ostatnich kilku sesji, w których mieliśmy 3 długie pozycje oparte praktycznie na jednym motywie.
Spróbujmy to opisać w 3 prostych krokach:
- Szukamy wyraźnej fali, którą możemy w prosty sposób pomierzyć.
- Sprawdzamy następnie jak głęboka jest korekta w stosunku do poprzedniego impulsu (preferujemy poziomy 50% – 61,8%).
- Wybieramy odpowiedni motyw wejścia w pozycję (formacja świecowa lub lokalny ponowny test poziomu tzw. druga szansa od rynku).
Najsłabsze transakcje to opóźnione transakcje. Odpowiedni timing wejścia jest nie tylko ważny w transakcjach intraday’owych, ale również w swing- i longterm tradingu. Oczywiście zasadnicza różnica będzie w parametrach setupu (mamy na myśli Stop Loss oraz Take Profit).
W poprzednim tygodniu najwięcej spóźnionych wejść mieliśmy na „franku” – o czym rynek nam błyskawicznie przypomniał. Zwróćmy szczególną uwagę na setupy, które zaznaczone są za pomocą elipsy oraz na wejścia profitowe. Widać zasadniczą różnicę?
- W wejściach spóźnionych największym mankamentem jest wielkość Stop Lossa, jaką musimy dopasować do naszego „trejdu”.
- W wejściach precyzyjnych o wiele łatwiejsze jest uzyskanie matematycznego stosunku zysku do ryzyka przekraczającego często 2 do 1 i to w setupach typowo jednosesyjnych.
Jak prowadzić dziennik transakcyjny?
Już dzisiaj o godzinie 19:00 kolejne spotkanie z cyklu „Matematyka na Fx”
Na spotkaniu przedstawimy praktyczne koncepcje, jakie wykorzystujemy na co dzień w naszym handlu.
- W jaki sposób prawidłowo zapisywać faktyczny wynik z zamkniętych transakcji.
- Czy osiągnięte rezultaty powinny być wyrażone kwotowo, czy w pipsach?
- Jak duże odchylenie od początkowych założeń jesteśmy w stanie zaakceptować i z czego to wynika?
Dodatkowo zaprezentujemy zapiski Tradera, który upublicznił swój dziennik z 21 tygodni handlu. Oprócz ogólnych zasad zarządzania ryzykiem znajdziemy w nim m.in. jasno sprecyzowany styl inwestycyjny, metody analizy wykresów oraz statystyki poszczególnych transakcji.
Komentarze 0