Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
Czy harmonia pojawia się na indeksach giełdowych?
Zdecydowanie tak! Jest jednak mała różnica pomiędzy układami występującymi na parach walutowych, surowcach czy indeksach – częstotliwość ich występowania. Najbardziej wyraźne struktury na niskich interwałach czasowych widoczne są na walutach. Często na interwale M5, czy M15 możemy dostrzec serie występujących po sobie formacji. Na indeksach giełdowych nie jest już to tak dobrze zauważalne – co nie znaczy, że układy te wcale się nie pojawiają.
Czy fibo działa na DAX’ie?
Spójrzmy na czwartkowy short na niemieckim indeksie. Rynek wyraźnie wyhamował w dniu 13.08.2015, w godzinach porannych, przed pierwszym ważnym mierzeniem 38,2%. Dodatkowym potwierdzeniem strefy podażowej było zakończenie luki spadkowej.
Czy zdajesz sobie sprawę jak duże odchylenie względem poziomów Fibonacciego możesz przyjąć?
Krótka pozycja otwarta została na typowo intraday’owym interwale czasowym M15. Rynek w okolicy 8:00 rano, 13.08.2015 wyraźnie zareagował – pojawiła się pierwsza podaż. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek daje drugą szansę w blisko 60%, czekaliśmy na ponowny test tych okolic. Okazja pojawiła się tego samego dnia o godzinie 13:00 – wtedy też zajęliśmy pierwsze krótkie pozycje.
Target z tego trade’u był typowo intraday’owy i znajdował się na ostatnim dołku – wcześniejszej reakcji ceny z godziny 10:15 (fioletowa strzałka na poniższym wykresie).
Najgorsze wejścia w zeszłym tygodniu wykonane zostały na „Australijczyku”. Pierwszy trade (długa pozycja) wynikał z położenia wewnętrznego mierzenia Fibonacciego 38,2%. Zlecenie obronne Stop Loss zostało ustawione wyraźnie poniżej tego miejsca. Rynek doszedł do tego poziomu, po czym zawrócił i zaczął podążać w zakładanym kierunku.
Kolejny trade – krótka pozycja w oparciu o żółtą linię S/R, otwarta była na czwartym teście tego obszaru, przez co statystyka w tym wejściu nie była po naszej stronie. Rynek bardzo szybko przypomniał nam o tym wyrzucając nas na małej stracie kilkadziesiąt minut później.
Z pewnością zastanawiałeś się nad tym, jakie jest procentowe odchylenie od modelowego układu Gartley’a. Czy skoro cena wybiła 5 pipsów punkt D, to znaczy, że układ został zanegowany? Jak interpretować poprawnie kształt świecy i jakie elementy wziąć pod uwagę uwzględniając szerokość „buforu bezpieczeństwa”?
Najbliższe spotkanie z cyklu „Matematyka na Fx” w całości poświęcone będzie wyznaczaniu precyzji oraz uwzględnianiu akceptowalnej granicy błędu, jaką możemy przyjąć w danym setupie.
Podczas spotkania:
- Zobaczysz w jaki sposób wyznaczyć prawidłowo maksymalne odchylenie ceny od układu geometrycznego.
- Nauczysz się oceniać kiedy układ „overbalance” został wybity, a kiedy jest wciąż aktualny.
- Poznasz dwa bardzo proste pomysły na wyznaczenie granicy błędu, w zależności od interwału czasowego na jakim znajduje się układ harmoniczny.
Komentarze 0