Najlepsza i najgorsza transakcja tygodnia
W którym momencie handlować na 20 pipsów, a w którym na 200 pipsów?
Im więcej pipsów księgujesz, tym jesteś lepszym traderem… – kolejny mit na temat tradingu. Zastanówmy się przez chwilę nad tym stwierdzeniem, czy rzeczywiście wyznacznikiem tego jak dobrym jesteś Traderem, jest ilość pipsów jaką „kosisz”?
Spójrzmy na dwie krótkie pozycje, jakie zostały zawarte w stosunkowo bliskim okresie. Pierwszy trade jest prawie trzy razy dłuższy (sprawdź długość czerwonej przerywanej linii) od drugiego shorta. Czy to oznacza, że na pozycji pierwszej zarobiliśmy więcej? Nic bardziej mylnego! Więcej pipsów wcale nie oznacza lepszego zarobku!
Czy wiesz w jaki sposób ustawić bezpieczny target na podstawie wewnętrznych układów harmonicznych?
Najważniejszą transakcją był dla nas drugi short rozegrany 4 dnia września. Zwróćmy uwagę na sposób położenia fal oraz rozpiętość całego układu. Ten stosunkowo wąski w czasie układ na niższym interwale czasowym wygląda zupełnie inaczej. Dokładając dodatkowe dwa wewnętrzne mierzenia Fibonacciego, wyznaczamy precyzję na podstawie której zawieraliśmy pozycję.
Jako ciekawostkę przedstawiamy poniższy screen, prezentujący istotność wewnętrznego mierzenia 61,8% (różowa strefa) oraz piątkową reakcję po NFP ze Stanów Zjednoczonych z godziny 14:30. Rynek naruszył poziom „phi” jednak świeca M30 oraz H1 zamknęła się poniżej, co było dla nas wyraźną informacją, że rynek respektuje całą strukturę.
WSKAZÓWKA: sprawdzaj zamknięcie świec bezpośrednio po ataku na ważny poziom Fibonacciego (w tym wypadku 61,8%).
Najsłabszy trade w ostatnim czasie, to długa pozycja na AUDUSD. Czy w tak silnym trendzie spadkowym próba łapania dołka jest dobrym rozwiązaniem i ma jakikolwiek sens? To zależy od naszych oczekiwań:
- Czy liczymy na 10-pipsową korektę, czy chcemy złapać 100-pipsową falę?
- Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie setup’u polegającego na wyłapaniu tylko pierwszej reakcji na zewnętrzny poziom Fibonacciego 161,8%. Cały układ jest „w grze” zazwyczaj kilka minut.
Schodząc na niższy interwał czasowy widzimy, że wybite wcześniej mierzenia Fibonacciego (dotyczy to również punktu D formacji harmonicznych) zostają również wykorzystane na zasadzie biegunowości, czego doskonały przykład widzimy na poniższym wykresie. Wcześniejszy poziom 161,8%, na którym cena zareagowała kilkukrotnie po wybiciu dołem, stał się dla rynku oporem, co zresztą rynek nam udowodnił.
Optymalizacja układów harmonicznych – czy to w ogóle możliwe?
Patrząc na kształt wewnętrznych formacji harmonicznych, na pierwszy rzut oka wyglądają one podobnie. Jak to często bywa, na rynku Forex chodzi o szczegóły – odpowiednie położenie punktu B oraz D.
Z punktu widzenia inwestora jednosesyjnego najważniejsza pozostaje odpowiednia dynamika oraz reakcja cenowa na wysokości najczęściej dwóch poziomów: 78,6% oraz 88,6%.
Podczas dzisiejszego spotkania FTOK Basic dowiesz się:
1. Dlaczego odpowiednie targetowanie na wysokości punktu B może znacząco zwiększyć Twoją skuteczność?
2. Jak umiejętnie rozegrać dwie transakcje w oparciu o jeden sygnał?
3. W jaki sposób wyznaczyć bezpieczny Take Profit bazując tylko i wyłącznie na wizualnej ocenie wykresu.
Komentarze 0