Test strategii – Równość fal
Poniższa strategia jest nieaktualna. Najnowsza i zarazem obowiązująca wersja znajduje się pod adresem: http://analizy.investio.pl/?p=22800
Niniejsza strategia ma za zadanie wykorzystać występujące na rynku powtarzalne schematy korekcyjne, aby uzyskać statystyczną przewagę nad rynkiem. W związku z tym strategia opiera się na twardych założeniach, w których nie ma miejsca na subiektywność. Z góry określone są zasady wejścia oraz wyjścia z pozycji, jak i zarządzania nią oraz całym kapitałem.
Zarządzanie kapitałem
Zarządzanie kapitałem w tym podejściu jest kluczowym aspektem. Na jej potrzeby przyjmuję miarę, którą będę nazywał jednostką ryzyka (jr). Punktem wyjścia w zarządzaniu kapitałem będzie skalowanie zaangażowania w pozycję w zależności od jakości strefy wyznaczonej, jako możliwy punkt zwrotny. Graniczne zaangażowanie w jedną pozycję może wynieść 2*jr czyli 4%.
Wejście
Strategia opiera się na jednym z głównych założeń analizy technicznej, iż kontynuacja trendu jest bardziej prawdopodobna od jego odwrócenia. Stąd celem strategii jest znajdowanie punktów końca korekt, w celu podłączenia się do trendu z wyższego interwału czasowego. Trend definiowany będzie poprzez 100-okresową prostą średnią kroczącą.
Pierwszą strukturą, jaka będzie obserwowana to korekta prosta. Po zidentyfikowaniu panującego trendu, będę poszukiwał korekty w formie korekty prostej, która przyjmuje strukturę widoczną na powyższym wykresie. Warunkiem rozważania wejścia w pozycję jest wystąpienie równości impulsów w korekcie, czyli odcinków AB i CD. Następnie poziom równości musi być potwierdzony przynajmniej jednym ze zniesień wewnętrznych poprzedzającego korektę impulsu.
2) Równość korekt w trendzie
Poza korektą prostą strategia zawiera zagranie w oparciu o równość korekt w trendzie. Po zidentyfikowaniu korekty w trwającym ruchu, kolejne będą sprawdzane pod kątem równości z poprzednią. Jeżeli na poziomie równości wystąpi choć jedno zniesienie wewnętrzne poprzedzającego impulsu, będzie uznane to miejsce za potencjalny punkt zwrotny.
Transakcja zawierana jest tylko wtedy, gdy będzie ona zgodna z trendem panującym na wyższym interwale. Obowiązujący trend zostaje określony według następujących zależności (zidentyfikowana struktura -> określony trend ).
- M5 -> M30
- M15 -> H1
- M30 -> H1
- H1 -> H4
- H4 -> D1
Zajęcie pozycji następuje tylko i wyłącznie, gdy na wskazanym poziomie wystąpi jedna z formacji świecowych (młot, objęcie hossy, gwiazda poranna, doji lub ich spadkowe odpowiedniki) na skali czasowej poniżej tej na której wyznaczony jest trend.
W wypadku spełnienia powyższych reguł, zostaje otwarta pozycja o wartości 1 jr. Zagrania są od siebie nie zależne – w wypadku wystąpienia dwóch struktur jednocześnie, zostaną otworzone dwie pozycje.
Optymalizacja wejść
W wypadku, gdy wystąpią następujące potwierdzenia, wejście zostanie podjęte o jedną jednostkę ryzyka więcej.
Stop loss
Zlecenie SL zawierane jest wraz z otworzeniem pozycji o 3p + spread poniżej/powyżej 112,8% korekty, na której zawierana jest pozycja.
Take profit
Zyski realizowane będą w dwóch etapach. Pierwszy poziom docelowy (TP1) będzie znajdował się na poziomie ostatniego ekstremum – początkowa odległość SL/2. Ma to na względzie zabezpieczenie zysków nawet w wypadku nieudanego ataku na ostatnie minima/maksima. TP1 musi być trzy razy większy niż wartość SL, aby pozycja mogła zostać otwarta. W wypadku osiągnięcia TP1 50% pozycji zostaje zamknięte, natomiast pozostała część zostaje od tego momentu zarządzana przez Auto_IO (EA). W wypadku podjęcia pozycji 1 jednostką ryzyka, obowiązuje tylko TP1.
Zarządzanie pozycją
W momencie, gdy pozycja osiąga wartość 2*SL, początkowe zlecenie obronne zostaje przesunięte na poziom wejścia + spread.
Inne
Używane współczynniki Fibonacciego:
- 23,6
- 38,2
- 41,4
- 50
- 61,8
- 78,6
- 88,6
- 1
- 112,8
- 127,2
- 141,4
- 161,8
- 2
- 223,6
- 261,8
Walory na których dokonywane będą transakcje: wszystkie spełniające powyższe kryteria.
Wyniki strategii – kliknij po więcej
Tags: strategie inwestycyjne
Komentarze 7
havk
Witam
Czy to wylacznie opis strategii czy tez bedzie przeprowadzony jakis test w okreslonym przedziale czasu z zastosowaniem tej strategii ?
Szymon Nowak (1do1)
Będzie podpięty myfxbook dostępny publicznie i w tygodniu będą omawiane wybrane transakcje i wyniki :)
havk
Skoro nie ma miejsca na subiektywnosc to … zlecenia oczekujace wchodza tutaj w gre czy tez wszystko bedzie „z palca” ?
Szymon Nowak (1do1)
Z palca, ale tylko w wypadku wystąpienia formacji. Wkrótce pojawi się druga strategia, która będzie bardzo podobna w założeniach, ale zlecenia będą otwierane tylko za pomocą oczekujących i będzie nią grał @DanielSchittek.
kamilg
Co to jest Auto_IO (EA)?
Szymon Nowak (1do1)
Jest to automat to zarządzania pozycją na podstawie Inside/Outside barów. https://drive.google.com/file/d/0BxyB4TrI1Z8KSUxFNXg3Uk1GbXc/edit
Wiesiek
Bardzo to interesujące, ale mam pewną niejasność. Jak wyznaczasz zasięg korekty? W załączonym przykładzie sygnał wejścia wystąpił po dużej, czarnej świecy, więc stop loss był duży.