Oscylator stochastyczny – Stochastic Oscillator
Oscylator stochastyczny (Stochastic Oscillator) został zaadaptowany do inwestycji i spopularyzowany przez dr George’a C. Lane’a. Jest to bardzo szybki oscylator, jego dynamiczne zmiany powodują, że generuje dużo sygnałów z czego część jest błędna. Wyróżnić można dwa rodzaje oscylatorów stochastycznych: szybki i wolny.

Rysunek 1. Dywergencja pomiędzy oscylatorem stochastycznym a wykresem ceny na przykładzie notowań spółki PEKAO
Szybki oscylator stochastyczny zbudowany jest dwóch linii: %K i %D, wolny oscylator stochastyczny składa się z linii %D oraz drugiej linii, która jest prostą średnią ruchomą %D. Poniższe wzory pozwalają na obliczenie wartości wskaźników:
%K – pierwsza linia oscylatora stochastycznego szybkiego
%D – druga linia oscylatora stochastycznego szybkiego
Wolna D – wolna linia oscylatora stochastycznego
n1 – liczba sesji brana pod uwagę do obliczania oscylatora
n2 – liczba okresów wartości %K brana pod uwagę do obliczenia linii %D
n3 – liczba okresów wartości %D brana pod uwagę do obliczenia wolnej D
Wykorzystanie oscylatora stochastycznego
Interpretacja oscylatora stochastycznego jest bardzo podobna do RSI. Wykres wskaźnika również daje sygnały dywergencji względem wykresu cenowego (Rysunek 1). Za sygnały kupna lub sprzedaży w takich momentach uznawane są sytuacje, gdy po wystąpieniu dywergencji linia %K przełamuje %D.

Rysunek 2. Przecięcie linii %K i %D jako sygnały kupna lub sprzedaży na przykładzie notowań spółki Hawe
Sygnałem do zawarcia transakcji może być również przecięcie się linii %K i %D. Należy tutaj wyróżnić dwie sytuacje. Szybszą linią jest linia %K i to ona jako pierwsza reaguje na zmianę ceny generując sygnały. Jednak kiedy pierwsza zmienia się linia %D to sygnał ten jest mocniejszy. Na rysunku 2 zaznaczono ważne sygnały generowane przez ten wskaźnik.
Pierwszy sygnał został zaznaczony dlatego, że znajduje się na dużym wykupieniu rynku. Przecięcie linii %K nastąpiło powyżej linii 80% dając silny sygnał. Jak widać na wykresie sygnał był słuszny, jednak ze względu na to, że sygnał był na sprzedaj, a trend jest wzrostowy, ruch który nastąpił po przecięciu się linii %K i %D był bardzo krótki choć gwałtowny. Drugi sygnał zaprezentowano ze względu na bardzo dynamiczną reakcję linii %D, która ledwo dotknęła poziomy wyprzedania rynku. Moment przecięcia się linii oscylatora jest bardzo szybki. Ruch ceny zgodny z trendem wyprowadził notowania na nowe szczyty.
Ciekawy jest okres między punktami 3 i 4. Pierwszym sygnałem jaki wskaźnik wygenerował było wejście w strefę wykupienia rynku. Następnie nastąpiło fałszywe przecięcie linii %K i %D i uformowanie się dywergencji. Ostatnim sygnałem było ponowne przecięcie się linii, tym razem już poprawne i tymczasowe zatrzymanie trendu wzrostowego. Po tych sygnałach notowania zmieniły trend na spadkowy, który trwał 9 miesięcy, co widać na rysunku 3.

Rysunek 3. Zmiana trendu po sygnale generowanym przez oscylator stochastyczny na przykładzie notowań spółki Hawe
Okręgiem zaznaczono miejsce gdzie na rysunku 3 występuje dywergencja oraz przebicie linii %D przez %K. Natomiast dodatkowo linią prostą zaznaczono dywergencję w szerszym kontekście, która również znajduje się w obszarze wykupienia rynku. Jak większość oscylatorów ten wskaźnik również porusza się między konkretnymi wartościami: 0% i 100%. Można zatem wyznaczyć poziomy dla których rynek jest wyprzedany albo wykupiony. Dochodzi czasami do sytuacji ekstremalnych, kiedy oscylator przyjmuje wartości krańcowe. Jest to oznaka bardzo silnego ruchu, gdyż ceny nieustanie zamykają się na wysokości swoich minimów lub maksimów badanego okresu. Świetnym momentem do zawarcia transakcji będzie skrajne położenie oscylatora w momencie ukończenia korekty na wykresie cenowym.
Podsumowanie
Oscylator stochastyczny jest idealnym rozwiązaniem dla inwestorów bardzo krótkoterminowych. W dłuższym terminie sygnały płynące z tego wskaźnika mają słabszą skuteczność i nie warto go stosować. Może być też dobrym filtrem dla świec japońskich oraz poziomów Fibonacciego – wyłapać można fałszywe sygnały płynące z tych bardziej zaawansowanych technik.
Bibliografia
- M. Pring: Podstawy analizy technicznej, WIG-PRESS, Warszawa 1998
- Reuters: Analiza techniczna wprowadzenie, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2006
- J. Murphy: Analiza techniczna rynków finansowych,WIG-PRESS, Warszawa 2008
Zobacz bezpłatny webinar prowadzony przez Marcina Tuszkiewicza, który od 2008 roku aktywnie handluje na rynkach finansowych.
3 praktyczne sposoby wykorzystania Fibonacciego na rynku
Stosowanie Fibonacciego na rynku wymaga wprawy, ale zanim się jej nabierze, trzeba w ogóle stosować go w poprawny sposób.
- Dowiedz się w jaki sposób Marcin wykorzystuje narzędzia na realnym rynku.
- Zobacz niuanse, których nie dowiesz się z książek.
- Marcin badał Fibonacciego od samego początku swojej przygody z rynkami, efektem tego jest wypracowanie współczynników, które lepiej działają na konkretnych instrumentach.
Zobacz nagranie a w razie pytań, napisz do nas!
Materiał jest w 100% darmowy i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami.
Komentarze 1
Marek
Będzie to działać w HotForex ??