PMI, czyli wskaźnik obrazujący nastawienie menagerów
PMI czyli Purchasing Managers Index to wskaźnik nastrojów panujących wśród managerów działów zakupowych w dużych korporacjach.
Opracowywany jest przez Institute for Supply Management (dla USA) oraz Markit Economics (dla innych krajów). Wyniki zbierane są na podstawie ankiet wśród zarządzających z branży usługowej (Services PMI) lub produkcyjnej (Manufacturing PMI) – brany pod uwagę jest jedynie sektor prywatny – a formuła obliczania ostatecznej wartości wskaźnika wygląda następująco:
PMI = P1 * 1 + P2 * 0,5 + P3 * 0
gdzie:
P1 – procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na polepszenie sytuacji
P2 – procentowa ilość odpowiedzi o stosunku neutralnym
P3 – procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na pogorszenie sytuacji
Jak wynika ze wzoru, graniczną wartością w przypadku wskaźnika jest 50 punktów.
Wynik powyżej 50 pkt. oznacza przewagę pozytywnych nastrojów, czego konsekwencją powinien być wzrost gospodarczy, zaś wartość poniżej tego progu sugeruje spowolnienie, a być może nawet kurczenie się gospodarki. Podobnie ze zmianą wartości indeksu – jeśli wartość z miesiąca na miesiąc wzrosła, sytuacja na rynku się poprawia, jeśli zmalała, koniunktura może się pogarszać.
Pytania w ankiecie pokrywają pięć obszarów: nowe zamówienia, skalę produkcji, wielkość zapasów, okres dostaw i zatrudnienie.
PMI jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ obrazuje przewidywania specjalistów odpowiedzialnych za zaopatrzenie i logistykę, a więc posiadających pełną informację o rynkowej koniunkturze. Publikowany jest co miesiąc i uważa się go za wskaźnik wyprzedzający dla gospodarki. Jest też odpowiednio zestandaryzowany, a więc umożliwia porównywanie odczytów między poszczególnymi krajami.
W Stanach Zjednoczonych wyszczególnia się region Chicago i okolic, ponieważ uważa się, że koniunktura w przemyśle stolicy stanu Illinois skutecznie odzwierciedla sytuację branży przemysłowej całego kraju. Z tego powodu, pod koniec każdego miesiąca publikowany jest indeks Chicago PMI (obliczany także przez ISM).
Dane o poszczególnych wskaźnikach dla Stanów Zjednoczonych znaleźć można na oficjalnej stronie ISM, dla pozostałych krajów dane zebrane są na stronie Markit Economics.
Jeśli chodzi o reakcję na odczyty na rynku walutowym, ruchy par walutowych w trakcie publikacji nie należą do spektakularnych.
Bardzo dużo zależy od tła i sytuacji ekonomicznej – w okresie wzrostu gospodarczego wynik wyższy od prognoz nie zaskoczy tak samo, jak wynik lepszy od prognoz w trakcie recesji. Na wskaźniki PMI należy patrzeć raczej w długiej perspektywie, a także analizować ich znaczenie dla innych danych makroekonomicznych (wzrost konsumpcji, zamówień i produkcji, wzrost gospodarczy).
Komentarze 0