Podsumowanie dni na giełdach, środa, 4 września 2013
Po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej małymi wakacjami czas wrócić do naszych krótkich podsumowań wydarzeń na światowych parkietach. W tym czasie w otoczeniu około gospodarczym pojawił się dodatkowy, ale niekoniecznie, nowy czynnik ryzyka – interwencja USA zbrojna w Syrii. Dla światowych rynków finansowych możliwość i rzeczywisty wybuchu konfliktu zbrojnego na szerszą skalę w tym kraju, gdzie wojna domowa trwa od kilku lat, nie powinien odegrać większego znaczenia dla horyzontów dłuższych niż kilka dni, od chwili 0.
Podsumowanie środy
To co wiemy po środzie, to fakt że Amerykanie z dużym prawdopodobieństwem zastosują prewencyjne naloty (bez interwencji lądowej) na Syrię tak, aby nie pozostawać bez odpowiedzi na wykorzystanie broni chemicznej, zwłaszcza przeciwko ludności cywilnej. Informacja ta wyraźnie uspokoiła inwestorów powodując prawie 1% wzrosty w USA, które pozwoliły również na odrobienie większości strat europejskim parkietom z wcześniejszej części dnia. Wyraźnie taniało #złoto, które na fali niepewności co do zakresu reakcji „zachodu” zanotowało dość silny ruch w górę. Informacja o tym, że interwencja rzeczywiście będzie miała miejsce sprawiła, że kruszec ten zanotował ponad 1,3% przecenę.
Dodatkowym, pozytywnym aspektem w dalszym ciągu pozostają dobre dane z zachodnich gospodarek. Spośród wczorajszych informacji jedynie odczyt PMI dla usług z Włoch był zarówno gorszy od oczekiwań jak i niższy niż 50. Pozostałe wielkości makroekonomiczne mogą napawać optymizmem. Prym na starym kontynencie wiedzie Wielka Brytania, w której ostatnio notuje się nastroje wśród managerów niewidziane od 2007 roku. Dla pewnej grupy inwestorów może być to doskonały sygnał kontrariański.
W Polsce wyjaśniła się sprawa OFE. Cześć dłużna trafia do ZUS, a wybór co do części akcyjnej pozostaje w rękach pracowników. W początkowej fazie reakcja na polskiej giełdzie nie była gwałtowna, gdyż OFE uniknęło nacjonalizacji, która podobno była nawet rozważana. W ogólnym rozrachunku rynki akcji jak i obligacji nie uniknęły przeceny – giełda spadła o 2%, rentowności 10-letnich papierów wzrosły do poziomu 4,75%. Zagraniczny kapitał raczej prędko nie wróci zwłaszcza na rynek długu.
Co nas czeka w czwartek
Czwartek jest dniem podporządkowanym konferencji EBC o 14.30 naszego czasu oraz danym z rynku pracy w USA. EBC nie powinno dodać zmienności do rynków finansowych – to czego należy się spodziewać to krótkoterminowej reakcji bez wpływu na zachowanie giełd, waluta będzie w centrum uwagi. Rynek pracy w USA to już inna kategoria. Zbliżamy się do połowy września gdzie pierwsze skrzypce będzie grał FED oceniając kondycje gospodarki USA między innymi przez pryzmat zatrudnienia. Temat ten, w świetle interwencji w Syrii, odrobinę przycichł, ale kiedy już naloty są już niemal przesądzone wróci on na pierwszy plan, zwłaszcza że pozostały już mniej niż dwa tygodnie.
Sytuacja ciekawa technicznie
Punkt widzenia Marcina Tuszkiewicza na notowania #AUDCAD.
Warte zapoznania się
Dzisiaj dość patriotycznie polecę lekturę opinii znanych osób z polskiego życia gospodarczego na temat ostatecznego kształtu zmian w OFE. Wszak każdy uczestnik systemu musi podjąć decyzję czy część akcyjna ma pozostać w OFE czy zostanie przeniesiona do ZUS.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0