Podsumowanie dni na giełdach, środa-czwartek, 14-15 sierpnia 2013
Podsumowanie środy i czwartku
Oba minione dni minęły na rynkach pod znakiem lekkiej wyprzedaży. Dotyczyła ona przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, ale też nie ominęła Europy i Azji. Stosunkowo najmniej natomiast dotknęła kraje emerging markets, wśród których królowała Brazylia. Powody tej przeceny są cały czas takie same – obawy o wrześniowy komunikat FED. Doskonale to widać obserwując rentowności 10 letnich obligacji USA, które wczoraj osiągnęły szczytowy poziom z początku lipca i wyniosły około 2,75%. Wiele czynników wskazuje na to, że trend ten może być kontynuowany. Mimo dwudniowej przeceny scenariusz wzrostowy w USA pozostaje w dłuższym horyzoncie aktualny. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy w najbliższym okresie relatywnie lepszych wyników nie osiągnie rynek europejski.
Co nas czeka w piątek
Piątek, pod względem danych marko, powinien w spokojny sposób zakończyć ten tydzień. W Europie poznamy dane na temat salda rachunku bieżącego strefy euro oraz dane dotyczące inflacji. W USA natomiast dane z rynku pracy (produktywność i koszty pracy) oraz wstępne odczyt indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu w Michigan.
Sytuacja ciekawa technicznie
Niepewność na rynkach co do polityki FED w ostatnim czasie wywołuje dość zmienne zachowanie inwestorów na rynku #złota. We wtorek cena kruszcu, w odpowiedzi na wypowiedź jednego z członków FOMC dotyczącej obecnej „niejasnej” sytuacji gospodarczej, zareagowała spadkami. Natomiast w środę i czwartek kurs #złota, bez przystanku, pokonał wskazywaną strefę oporu i osiągnął poziom 1355$.
Warte zapoznania się
Polecam tekst, który podesłał mi jeden z naszych analityków dotyczących akcji kredytowej w USA. Czyli kolejny głos w dyskusji czy koniec QE to rzeczywiście koniec świata?
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0