Podsumowanie dni na giełdach, wtorek, 20 sierpnia 2013
Podsumowanie wtorku
Wtorkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków na niemal każdym parkiecie na świecie. Wyjątkiem, co może zaskakiwać, były giełdy w USA, które zanotowały wzrosty – #SP500 o 0,4%, #NQ100 o 0,7%. Na, mimo wszystko, „negatywną” interpretację tych wyników może mieć wpływ fakt, że były one w trakcie sesji dużo lepsze – SP500 zyskiwał momentami około 0,8%. Jednak pod koniec notowań sprzedający zdołali odzyskać część straconego pola. Tym samym wartość indeksu pozostaje poniżej istotnej, 50 okresowej średniej kroczącej.
W szerszym ujęciu obserwowaliśmy silną przecenę w całej Azji, średnio o około 2,3%. W Europie było spokojniej. Najmocniej taniała Francja – #CAC40 stracił 1,3%. W przypadku Niemiec i Wielkiej Brytanii spadki wynosiły odpowiednio 0,8% oraz 0,6%.
Odreagowanie nie ominęło rynku obligacji, któremu poświęciłem więcej miejsca w poprzednim Podsumowaniu. Rentowności obligacji USA i Niemiec cofnęły się z swoich 2 letnich maksimów. Na rynkach monotonnie panuje klimat oczekiwania na wrzesień.
Co nas czeka we środę
Z punktu widzenia rynków finansowych, w środę będziemy mieli przedsmak wrześniowych wydarzeń. O godzinie 20 polskiego czasu opublikowane zostaną minutki z lipcowego posiedzenia FOMC. Inwestorzy mają nadzieję wyczytać z nich, jakie jest nastawienie poszczególnych członków tego organu do kontynuacji QE. Czy będzie to możliwe? Szczerzę wątpię.
Sytuacja ciekawa technicznie
Jak wspominałem wcześniej #SP500 nie zdołał utrzymać się powyżej 50 okresowej średniej kroczącej, co stanowi krótkoterminowy sygnał sprzedaży lub długoterminową okazję do zwiększenia zaangażowania, w zależności od strategii.
Warte zapoznania się
Polecam artykuł na temat dywersyfikacji portfela w kontekście skorelowanych i nieskorelowanych ruchów na różnych rynkach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0