Podsumowanie dnia na giełdach, czwartek, 11 lipca 2013
Podsumowanie czwartku
Końcówka sesji w środę była niezwykle interesująca. Wprawdzie, ze względu na porę dnia, silne ruchy obserwowaliśmy de facto tylko na rynku walutowym. W czwartek natomiast dołączyły się inne klasy instrumentów finansowych. Spośród wszystkich indeksów na świecie które obserwuje, żaden nie zanotował spadkowego dnia.
Jak wspominałem, na rynku walutowym, silna deprecjacja dolara miała miejsce w nocy, między godzinami 22 w środę a 1 nad ranem w czwartek. W ciągu pozostałej części wczorajszej sesji obserwowaliśmy silne wahania kursów walut. Ostatecznie #EURUSD utrzymał się powyżej poziomu 1,3, #USDPLN spadł do poziomu 3,29, #EURPLN zamknął się w okolicach 4,31.
Na rynku surowców drożało #Złoto, i #COPPER taniała natomiast #ropa, która w ostatnich dniach zanotowała spore wzrosty, z poziomu 100 $ do 108$. Ostatecznie w czwartek kurs zatrzymał się w okolicach 107,3 $.
W cieniu pozostawały w czwartek dane makroekonomiczne. Z tych ciekawszych, lekko wzrosła stopa bezrobocia w Australii – oby nie był to zwiastun gorszej koniunktury w tym kraju. Liczba wniosków o zasiłki w USA była lekko większa od oczekiwań. Wczoraj miały miejsce również aukcje 30 letnich obligacji Wielkiej Brytanii i USA. W obu przypadkach rentowności wzrosły o około 30 pkt bazowych, do poziomu odpowiednio 3,55% i 3,66%.
Co nas czeka w piątek?
W czasie całego piątku na rynek nie napłynie zbyt wiele istotnych informacji. Do tych najważniejszych należą wstępne dane o nastrojach konsumentów oraz inflacji PPI z USA. Wcześniej ciekawą informacją będzie produkcja przemysłowa z Indii, które w ostatnim czasie zachowywały się najlepiej z grupy krajów BRIC.
Ciekawa sytuacja techniczna
Bardzo wczesny sygnał sprzedaży pojawił się na angielskim indeksie #FTSE100. Aktualnie jesteśmy według skanera technicznego na prawym ramieniu potencjalnej formacji Głowy z ramionami. Oczywiście formacja ta zrealizuje się dopiero po przebiciu linii szyi, natomiast transakcja na prawym ramieniu ma najlepszy stosunek ryzyka do zysku. Warto zatem poczekać na sygnał ze świec japońskich, który może pojawić się dziś bądź w poniedziałek.
Warte zapoznania się
Wczoraj natrafiłem na wywiad zrobiony przez The Economist. Nagranie dotyczy sytuacji w gospodarce Wielkiej Brytanii. W ciągu tego 5 minutowego filmu można dowiedzieć się więcej ciekawych rzeczy niż studiując nie jeden raport.
Komentarze 0