Podsumowanie dnia na giełdach, czwartek, 25 lipca 2013
Podsumowanie czwartku
Czwartkowa sesja rozpoczęła się od mocnej przeceny azjatyckich indeksów. Nad tamtejszymi rynkami ciąży, przede wszystkim widmo spowalniającej chińskiej gospodarki. Ciekawą wizję rozwoju tej sytuacji przedstawili analitycy Stratfor. Zachęcam do lektury. Dodatkowym czynnikiem ciążącym wczoraj na tamtejszym regionie były gorsze od oczekiwań wyników finansowe niektórych japońskich blue chipów.
W Europie sesja miała dwuetapowy przebieg. Pierwsza część dnia, do otwarcia w USA, przebiegała w nastrojach podobnych do tych w Azji. Indeksy mocno traciły na wartości. Od początku notowań za oceanem część z nich odrobiła straty. Wartą odnotowania informacją jest odczyt stopy bezrobocia w Hiszpanii, która w drugim kwartale spadła o prawie 1 pkt % z poziomu 27,16 do 26,25%. Na fali optymizmu wywołanego tą informacją IBEX zyskał ponad 1%.
W USA sesja nie była specjalnie emocjonująca. Indeksy w dalszym ciągu utrzymują się na wysokich poziomach. Spośród około 240 spółek które opublikowały swoje wyniki aż 74% pobiło oczekiwania analityków co do zysków, a 57% co do przychodów. Świadczy to o tym, że spółki w USA poprawiają marże poprzez redukcję kosztów. Sytuacja ta będzie dla przedsiębiorstw bardzo korzystna gdy wzrośnie konsumpcja – potencjalny wzrost popytu może przełożyć się na jeszcze większy od oczekiwań wzrost wyników.
Co nas czeka w piątek?
W piątek nie napływają na rynek żadne ważne informacje makroekonomiczne. W związku z tym należy spodziewać się raczej spokojnej sesji pod dyktando wyników finansowych spółek.
Ciekawa sytuacja techniczna
Od trzech dni przyglądamy się sytuacji na wykresie #złoto. Wczoraj kurs dotarł do dolnej części strefy oporu. Nie przebił jej jednak na stałe i po wzrostowej sesji zakończył dzień na poziomie 1334$. Przeciw scenariuszowi wzrostowemu przemawia fakt, że kurs w dalszym ciągu znajduje się w okolicy górnej linii silnego kanału spadkowego.
Warte zapoznania się
Polecam lekturę artykułu o finansach behawioralnych w kontekście podejmowania decyzji, w których wchodzi w grę wysoka stawka.
Komentarze 0