Podsumowanie dnia na giełdach, piątek, 13 września 2013
Piątek, podobnie jak cały miniony tydzień, zakończył się pozytywnym akcentem na giełdach świata. Większość parkietów w krajach rozwiniętych zanotowała niewielkie wzrosty. Inaczej było wśród krajów emerging markets. Notowały one spadki, z których największe miały miejsce w Azji z Chinami na czele, gdzie przecena wyniosła ponad 2%. Pozytywną końcówkę tygodnia w Europie i za oceanem, przypisuje się gorszym od oczekiwań odczytom makroekonomicznym. Skłania to inwestorów do głębszej refleksji na temat tego, jak zostaną one zinterpretowane przez FED podczas dwudniowego posiedzenia we wtorek i środę. Wydaje się to odrobinę naiwne myślenie – jak bardzo jednorazowy odczyt „za 5 minut 12” jest w stanie wpłynąć na interpretację procesów zachodzących w całej gospodarce przez ostatnie 10 miesięcy (czas obowiązywania QE III)?
Niemniej, te negatywne dane dotyczące sprzedaży detalicznej i nastroju konsumentów wpłynęły również na rynek długu, który jest najbardziej zależny od decyzji FOMC. Rentowności amerykańskich 10 latek oddaliły się od poziomu 3% i na koniec dnia wynosiły 2,88%.
Największym „przegranym” zeszłego tygodnia było #złoto. W ciągu pięciu sesji straciło ono na wartości około 5%, a licząc od lokalnego szczytu z końca sierpnia 7%. Tą przecenę przypisuje się porozumieniem na linii USA – Rosja w sprawie Syrii, które wyeliminowało czynniki niepewności, na fali którego złoto drożało.
Sytuacja na rynku walutowym w piątek była analogiczna do czwartkowej. Duża zmienność, która miała miejsce zwłaszcza po publikacji danych), ale ostateczny rozrachunek wyszedł na 0.
Co nas czeka w poniedziałek
Poniedziałek będzie najnudniejszym dniem na rynkach w przyszłym tygodniu pod względem danych i informacji makroekonomicznych. Do najciekawszych należeć będą odczyty CPI w Strefie Euro oraz i produkcji przemysłowej w USA, ale nie należy się spodziewać aby zatrzęsły one rynkami. Inflacja w Europie od dłuższego okresu jest bardzo stabilna. Inwestorzy będą z utęsknieniem oczekiwać na 18 września godzinę 20.00 polskiego czasu.
Sytuacja ciekawa technicznie
Zapraszam na cotygodniową analizę wideo przygotowaną przez Marcina Tuszkiewicza, która stanowi przedsmak dzisiejszego Webinarium „Przed otwarciem rynków”, które rozpoczyna się o godzinie 22.00.
Warte zapoznania się
Podczas gdy zbliżamy się do rozwiązania zagadki pt. „Co zrobi Ben Bernanke w środę?” na horyzoncie pojawia się kolejna – „Kto nastąpi po Benie Bernanke w FED?”. Cała dyskusja toczy się o to, czy będzie to osoba bardziej „gołębia” czy bardziej „jastrzębia” oraz jakie będzie jej stanowisko w stosunku do regulacji lub deregulacji systemu bankowego w USA. Polecam artykuł z Washington Post pokazujący w pewnym sensie jak rozgrywa ta wygląda w USA.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0