Podsumowanie dnia na giełdach, piątek, 5 lipca 2013
Podsumowanie piątku
Piątkowe, lepsze od oczekiwań, dane z amerykańskiego rynku pracy sprawiły, że giełdy za oceanem zakończyły dzień na 1% plusach. Co ciekawe pierwszą reakcją na payrollsy były jednak spadki, dopiero w drugiej części dnia notowania odrobiły z nawiązką straty. W przypadku #SP500 kurs zakończył dzień powyżej 50 dniowej średniej kroczącej, na poziomie 1631 punktów.
Sesja w Europie zakończyła się za to ponad 1% spadkami, które były odreagowaniem wzrostów wywołanych czwartkową konferencją EBC.
Na dalekim wschodzie, w Japonii, piątek był kolejnym udanym dniem dla inwestorów tamtejszy Nikkei (#JP225) pokazał siłę i wzrósł o ponad 2%.
Przez cały dzień nie najlepiej zachowywały się indeksy w krajach EM. Np. brazylijska Bovespa straciła 1,4%, a turecki XU100 stracił 3%.
NA rynku walutowym szeroka aprecjacja dolara. #EURUSD na dobre zagościło poniżej poziomu 1,3 kończąc piątkową sesję z wynikiem 1,2831. Złoty nie pozostał obojętny na tą tendencję – #USDPLN wynosi obecnie 3,3563.
Na rynku surowców, w ostatnich dniach, tendencję wzrostową wykazuje ropa brent – jej kurs w piątek rósł na fali niepokojów z Egiptu o 2%, do poziomu 107,71 $.
Co nas czeka w poniedziałek?
W poniedziałek mamy kolejne wystąpienie szefa EBC o godzinie 14.30 oraz spotkanie członków eurogrupy, na którym dyskutowany będzie problem Portugalii.
W kwestii samych danych makroekonomicznych istotne dla inwestorów będą informacje o bilansie handlowym i produkcji przemysłowej w Niemczech.
Ciekawa sytuacja techniczna
W kwestiach analizy technicznej jak co weekend zapraszam, na krótki materiał przygotowany specjalnie dla czytelników Pulsu Biznesu, w którym Marcin Tuszkiewicz omawia scenariusze inwestycyjne na kolejny tydzień.
Warte zapoznania się
Dla wszystkich którzy świadomie chcą podejść do tematu planowania emerytury (dość aktualny temat w kontekście OFE) polecam dłuższy tekst na temat planowania oszczędności w dłuższym terminie i wpływie założeń i oczekiwań na ten plan. Tak, żeby każdy kto rozmawia z doradcą finansowym był świadomy tego, że jego idealna linia kapitału niekoniecznie musi być idealna – http://gestaltu.com/2013/07/the-most-important-concept-in-wealth-management.html.
Komentarze 0